Testovanie na COVID-19 pomocou robota

FANUC robot využitý na bezkontaktné testovanie vírusu

Nemecká spoločnosť BoKa Automatisierung vyvinula inovatívny prototyp zariadenia slúžiaceho na bezkontaktné testovanie na COVID-19. Namiesto personálu je na testovanie využitý prototyp zariadenia s video systémom a robotom od spoločnosti FANUC. Zavedenie tohto prototypu do praxe môže znížiť riziko infekcie pri testovaní, ako aj umožniť personálu nemocníc, sanatórií a zdravotníckych zariadení vykonávať dôležitejšie a urgetnejšie činnosti.  

Ako zariadenie funguje?

Test je plne automatizovaný a funguje na "drive-in" ("walk-by") princípe:

  1. Testovaná osoba príde k zariadeniu autom alebo pešo
  2. Videonávod s inštrukciami popíše celý proces krok za krokom
  3. Každá osoba si dezinfikuje ruky a oskenuje občiansky preukaz
  4. Osobné údaje sú priradené k testovacej ampulke s čiarovým kódom
  5. Robot oskenuje čiarový kód a podá testovaciu ampulku
  6. Osoba si urobí test podľa inštrukcií z videonávodu
  7. Robot preberie testovaciu vzorku a uloží ju v zariadení, kým bude premiestnená do laboratória
Aby bola zabezpečená dôveryhodnosť každého testu, odoberanie vzorky môže byť sledované medicínskym pracovníkom pomocou kamery. - Severin Bobon, spolumajiteľ BoKa Automatisierung.

Vďaka video systému a robotom, dokáže doktor dohliadať na viacero testovacích zariadení naraz, čo môže znížiť  vyťaženosť pracovníkov ktorí hromadne testujú ľudí a medicínskych zariadení ktoré vykonávajú testovanie. S pomocou automatizovaného systému je možné urobiť testy veľmi rýchlo, od 4 do 6 minút, v závislosti na dĺžke inštruktážneho videa. Zariadenie je navrhnuté na testovanie dvoch osôb naraz, vďaka čomu by mohlo byť odobratých až 500 vzoriek denne.

Využitý robot

Na manipuláciu s ampulkami a vzorkami slúži robot FANUC LR Mate 200iD/7L. Ide o robota s dlhým ramenom a dosahom 911 mm. Ovládací systém je umiestnený pod pracovnou plochou, vďaka čomu je k dispozícií viac miesta. Robot je upevnený na strope, aby bolo možné využiť celú pracovnú plochu na uloženie vzoriek. Počas simulácie bolo otestovaných viac podobných typov ampuliek a otvory určené na ich uloženie je možné jednoducho upraviť, podľa požiadaviek jednotlivých laboratórií. V prípade že bude protoyp zariadenia dobre prijatý v zdravotníckom sektore, bezkontaktné testy na COVID-19 by mohli byť čoskoro zavedené do praxe. https://www.youtube.com/watch?time_continue=137&v=WY7dGull0Ko&feature=emb_title Zdroje:

Autor: Jakub Michalčík | Daily Automation