Ako generovať a umiestňovať QR kódy na stránky projektu EPLAN + video

EPLAN QR | Skutočnosť, že niečo existuje, neznamená, že sa to nedá zlepšiť. Súčasná verzia softvéru EPLAN nám umožňuje zaobísť sa bez písania na mobilných zariadeniach, a to vďaka QR kódom. Pozrime sa na funkciu podrobnejšie.

Už od verzie 2.9 môžeme vkladať hypertextové odkazy do dokumentácie pomocou QR kódov. Tieto kódy sú rozpoznané a otvorené mobilným zariadením, a to bez potreby zdĺhavého písania. QR kódy sú spracované jednoduchým naskenovaním mobilným telefónom alebo tabletom, a to aj v prípade tlačenej dokumentácie. Uložené dáta sú potom okamžite dostupné na mobilnom zariadení.

Čo sú to QR kódy?

Klasický QR kód poznáme – skladá sa zo štvorcovej matice čiernych a bielych polí, ktoré predstavujú kódované dáta v binárnom tvare. Kód je síce dosť komplikovaný, ale pekné na ňom je jednoduché použitie mobilnými používateľmi. Do QR kódov je možné vložiť akékoľvek informácie. Tie sú okamžite spracované a zobrazené na smartfóne alebo tablete. Musíme však mať k dispozícii aplikáciu pre mobilné zariadenia, ktoré interpretujú údaje. Takéto aplikácie bývajú zadarmo dostupné v každom obchode s aplikáciami.

Prečítaj si taktiež: EPLAN: Výmena PLC dát so systémom TIA Portal

QR kódy v aplikácii EPLAN

EPLAN využíva technológiu QR kódu v softvérových aplikáciách pre priemysel. Od verzie softvéru 2.9 môžu používatelia generovať QR kódy, do ktorých sú vložené vlastnosti alebo internetová adresa. Kód je potom možné umiestniť na stránku projektu a následne ho ľahko prečítať mobilným telefónom.

Pre koncových užívateľov sú QR kódy užitočné počas údržby. Pre zaistenie dostupnosti aktuálnej dokumentácie je možné priamo na stroje alebo na rozvádzače umiestniť QR kódy s priamymi odkazmi na relevantnú dokumentáciu v cloude.

Ako používať QR kódy v projektoch EPLAN

QR kódy je možné do dokumentácie umiestniť rovnako ľahko, ako ľahké je samotné získanie dát mobilnou aplikáciou: Do poľa „Formát bloku“ na záložke „QR kód“ (viď obrázok nižšie) zadáme internetovú adresu alebo text, ktorý by mal byť vygenerovaný ako QR kód a zobrazený na stránke projektu.

EPLAN QR

Pre výstup QR kódov vo vyhodnotení máme k dispozícii nové zaškrtávacie políčko „Zobraz ako QR kód“ (viď obrázok nižšie) pre zástupné texty v dialógu „Vlastnosti zástupného objektu“ na záložke „Umiestnenie“.

EPLAN QR

A to je všetko – bavme sa „kódovaním“!

Autor: EPLAN