Success story: Aké využitie môže mať strojové videnie v stavebníctve?

Strojové videnie v stavebníctve? Systémy vizuálnej kontroly začínajú nachádzať uplatnenie v stále nových odboroch. Minule sme predstavili 3D skenovací systém na reklamné a marketingové účely. V tejto prípadovej štúdii priblížime využitie kamerového systému vo výrobe strešných škridiel.

Projekt bol realizovaný v známej rakúskej spoločnosti, ktorá je tuzemskému zákazníkovi známa výrobou strešných krytín. Tu sa zrodila nutnosť nahradiť zastaraný kamerový systém od iného výrobcu, ktorý nebol vyhotovený priamo na mieru požadovaným úlohám.

strojové videnie v stavebníctve - Tondach

Cieľom je kontrola produktov na dopravníkovom páse, následné rýchle vyhodnotenie zhotovených obrazových dát a komunikácia s PLC systémom, ktorý celú linku ovláda. Týmto procesom dochádza k rozradeniu jednotlivých typov strešných škridiel.

strojové videnie v stavebníctve - Tondach, vision systém ATEsystem

Použitá bola kamera Basler ace acA1920-40gc s 8mm objektívom doplnená o osvetľovač ATE-Light, ktorý zaistil správne svetelné podmienky a vďaka robustnému hliníkovému rámu bol vhodný aj do tejto prevádzky. Vyhodnotenie mal na starosť softvérový nástroj ATEster. Ten umožňuje jednoduchú parametrizáciu a následnú zmenu sledovaných ukazovateľov, čo bolo vzhľadom na rozlišovacie znaky na sledovanom produkte (prítomnosť či absencia vyrazeného znaku na spodnej strane tašky) mimoriadne užitočné.

strojové videnie v stavebníctve - Tondach, vision systém ATEsystem Náš nástroj potom odovzdal vyhodnotenú obrazovú informáciu PLC systému Simatic, ktorý prehodením výhybky na dopravníkovom páse rozradil dané typy krytín.

Prečítaj si taktiež: Kontrola tvaru a detekcia povrchových chýb? +Video

ATE System logo

Autor: ATESystem