
#02 Indukčné snímače
VYUŽITIE:
Využitie indukčných snímačov v praxi je veľmi široké.
Ich uplatnenie je predovšetkým v oblasti
- rozpoznávania objektov s prítomnosťou kovu. (prítomnosť kovových výrobkov, kovových prepraviek a iné),
- merania vzdialenosti využitím indukčnými snímačmi (Indukčné snímače vzdialenosti rozpoznajú pozíciu, veľkosť a materiál kovových objektov. Výstupný signál, ktorý je proporčný k vzdialenosti, otvára veľký počet najrôznejších možných použití.)
Ide však o aplikácie, v ktorých nedochádza ku priamemu kontaktu snímača s daným snímaným materiálom. Dôležité je si taktiež povedať, že objekty ktoré nie sú kovové bude snímač ignorovať.
VÝHODY:- bezdotykové,
- bez opotrebovania,
- necitlivé voči znečisteniu,
- odolávajúce skratu.
Pozrime si nasledujúce video znázorňujúce niektoré z aplikácii priamo v praxi.
FYZIKÁLNY PRINCÍP:Podstatou činnosti indukčných snímačov je vznik elektrického napätia v cievke, ktorá sa nachádza v premenlivom (v čase sa meniacom) magnetickom poli. Indukované napätie sa riadi Faradayovym zákonom u(t)=-N*dφ/dt
kde
N je počet závitov a dφ/dt je časová zmena magnetického toku viazaného závitmi cievky.
Meraná neelektrická veličina môže spôsobovať zmenu magnetického toku v nepohyblivej cievke, alebo môže zmenu magnetického toku spôsobovať pohyb cievky v nemeniacom sa magnetickom poli. Snímače prvého typu sa nazývajú snímače elektromagnetické, snímače druhého typu sú snímače elektrodynamické. Obidve skupiny patria medzi aktívne (generátorové) snímače.


Zdroj:
- www.balluff.sk
- http://geniusdevils.com/2013/04/inductive-proximity-sensors/