Ako sa stať CNC programátorom? MÁME PRE VÁS 5 tipov !

fanuc programovaniePrečo sa stať CNC programátorom? Máme pre Vás dva hlavné dôvody:
  • Istota práce
  • Istota slušného platu!

V poslednej dobe toľko diskutovaná téma! "Voľných pozícií dnes počítame v stovkách". "Firmy márne zháňajú šikovných technikov", ...  Aký ma CNC programátor plat? 

Podľa štatistík portálu platy.sk sa priemerné platy CNC programátorov pohybuje približne okolo 1100€. V susednom Česku je to podľa portálu factoryautomation.cz orientačne okolo 24 tisíc, pričom v Prahe sa môže zárobok vyšplhať kľudne aj na 40 tisíc.

Kde sa teda môžu mladí záujemcovia naučiť programovať CNC? 

1. Stredné školy a učilištiafanuc

V USA majú špecializovanú školu na výučbu CNC. U nás na Slovensku alebo v Česku to je v súčasnosti pravdepodobne skôr iba sen, avšak zoznam škôl zaoberajúcich sa výučbou CNC je viacero. Kto hľadá, nájde!

2. Internet

Internet môže poslúžiť ako výborná pomôcka pri výučbe. Medzi  stránky zaoberajúce sa výučbou a inšpiráciou je napríklad DailyAutomation.sk, FactoryAutomation.cz a iné. Programovanie CNC však nie je vôbec jednoduché a hlavne vyžaduje prax! Preto je potrebné voliť túto metódu iba ako doplnkovú.

3. Knihy o CNC programovaní

Základy CNC programovania sa dajú vcelku dobre naštudovať z kníh. Publikácie typu: "programovanie pre začiatočníkov" považujeme ako skvelým odrazovým mostíkom pre úplných CNC analfabetov.

4. Rekvalifikačné kurzy 

Podobne ako je to aj u iných profesiách, rovnako aj Vy sa môžete prihlásiť na niektorý z rekvalifikačných kurzov zameraných na výučbu CNC. Napríklad v Brne poskytuje rekvalifikačné kurzy Stredná škola technická a ekonomická Brno alebo stredná škola strojárenská a elektrotechnická Brno. Tu sa môžete naučiť pracovať s Fanucom, Sinumerikom a Heidenhanom. Uvedené kurzy odporúčame predovšetkým tým, ktorí majú záujem nie len o teóriu, ale rovnako o prax!

5. Špeciálne kurzy

Okrem rekvalifikačných kurzov existujú rovnako mnohé špeciálne "neoficiálne" kurzy, ktoré z Vás spravia hotového programátora CNC. Vybrať si môžete spomedzi viacerými úrovňami podľa Vašich znalostí a rovnako časovými možnosťami. Treba mať na zreteli, že ide o platené kurzy a verte, že nepatria medzi tie najlacnejšie.

FANUC AKADEMIA:

Odborníkom na automatizáciu sa môžete stať v školiacom centre FANUC. Preniknete do hĺbky problematiky CNC strojov a ich programovaniu. Výuka prebieha v Prahe, ktorá je zároveň hlavnou pobočkou FANUC akademie, alebo vo slovenskom školiacom centre v Nitre. Viac informácií TU. CNC programator foto