Zváranie zažíva deficit zváračov!

Automatizované zváranie je využívané v širokej škále rôznych priemyselných odvetví, najčastejšie v automobilovom priemysle. Automatizované oblúkové zváranie sa v automobilovom priemysle využíva od 60. rokov minulého storočia. Ide o spoľahlivú a overenú výrobnú metódu. S využitím aizovaného oblúkového zvárania sa zvyšuje presnosť, bezpečnosť a efektivita.

Jednou z hlavných príčin, prečo sa začalo využívať aizované zváranie bola snaha o zníženie dlhodobých nákladov, zvýšenie spoľahlivosti a produktivity. Tieto faktory sú hlavnými aspektami využitia priemyselných robotov v každom odvetví. Roboty sú neúnavný pracovník, ktorý je pri správnej aplikácii pre firmy obrovským prínosom.

V súčasnosti je tu však ešte jedna motivácia pre zvýšenie aplikácií zváracích robotov. Touto motiváciou je akútny nedostatok zváračov, ktorých by na trhu podľa americkej zváračskej spoločnosti do roku 2024 malo chýbať až 400 000 po celom svete. Toto číslo je alarmujúco vysoké a zdá sa, že táto profesia pomaly začína zanikať.

Nedostatok zváračov

Ako je to možné, že v minulosti veľmi žiadaná profesia dnes trpí nedostatkom zváračov? Príčinou môžu byť zlé vízie týchto pracovníkov, ktoré im budúcnosť ponúka. Celý svet sa pomaly, ale isto aizuje a inak tomu rozhodne nie je ani pri zváraní. Moderné spoločnosti využívajú zváracích robotov takmer pre všetky aplikácie.

Avšak záujem o kvalitných a certifikovaných zváračov tu bude vždy.

V budúcnosti budú zvárači pracovať bok po boku spolu s robotmi.

Zváracie roboty

 

Robotické zváracie stroje môžu byť certifikované zváračským inšpektorom. To znamená, že stroj prejde presne rovnakým testovaním a kontrolou ako každý adept na zváračský certifikát.

V súčastnosti už existujú spoločnosti, ktoré prenajímajú robotické zváracie roboty. Tieto spoločnosti majú veľké počiatočné náklady na nákup robotov, ale potom už nemusia platiť mesačné mzdy. Firmy si môžu robotov prenajať za hodinovú sadzbu, čím sa ušetrí na nákladoch aj na rizikách a nepríjemnostiach, ako je napríklad prepustenie zamestnancov pri strate klienta alebo zákazky.

A čo bude s ľuďmi?

Je to trochu strašidelná myšlienka, podniky bez ľudí, zvýšená nezamestnanosť, nahradia nás roboty... To je len zdanie, ktoré vie byť na prvý pohľad veľmi klamlivé. Skutočnosť je taká, že aizované výrobné linky umožnia ľuďom a robotom pracovať bok po boku a lepšie tak plniť požiadavky trhu. John Ward zo spoločnosti Kings of Welding to vysvetľuje nasledovne:

Stále viac a viac zváračských firiem musí odmietať zákazky kvôli nedostatku pracovných síl. Automatizácia zvárania neznamená nahradenie zamestnancov robotmi ale je to len zásadný krok k uspokojeniu požiadaviek trhu. Na veľké zákazky vo výrobe alebo stavebníctve, ktoré vyžadujú k realizácii niekoľko zváračov sa v súčasnosti musí čakať týždne až mesiace pre nedostatok zváračov.

Vďaka robotom, ktorý sú zameraný na zváranie majú firmy možnosť efektívnejšie rozdeliť svoje zdroje tak, aby dosiahli čo najlepšieho výsledku.

Skúsenejší zvárači zvládnu náročnejšie zvary s vyššou hodnotou a roboty zvládnu základné zváranie, ktoré nevyžaduje zložité programovanie.

Profesionálny zvárači majú obvykle väčšiu flexibilitu ako stroje aby sa dokázali prispôsobiť rôznym prostrediam, zatiaľ čo roboty dosahujú spoľahlivé výsledky pri nastavených parametroch. A tak by sme mohli pokračovať ďalej. Práca tu pre ľudí stále je a aj bude. Bude však efektívnejšia a príjemnejšia.

Namiesto hrozby príležitosť

Odhadovaný nárast využitia robotov na zváranie do roku 2026 je 8,7%. Najprudší nárast je predpokladaný v automobilovom a dopravnom priemysle, pričom jeho hnacími silami je zvýšený dopyt po výrobe vozidiel v rozvíjajúcich sa ekonomikách a tiež elektromobilová revolúcia, ktorá si vyžiada nové výrobné linky a aj postupy.

Prečítaj si taktiež: 8 výhod zváracích robotov | FANUC

Takže koniec koncov je to vlastne dobrá správa. Stovky tisíc chýbajúcich zváračov sú vlastne miesto hrozby obrovskou príležitosťou, ako transformovať celé výrobné procesy na rýchlejšie a efektívnejšie a zároveň vytvoriť lepšie pracovné podmienky pre ľudí.


Zdroje:

Autor: Bc. Adamec Ján | Dailyaion | adamec@dailyaion.com