7 rád pred tým, než začnete programovať CNC stroje | FANUC

Intenzívna aizácia výroby v rôznych odvetviach neustále zvyšuje dopyt po odborníkoch, ktorí vedia programovať CNC stroje. Premýšľate o zmene v kariére a zaujímate sa o problematiku CNC strojov?  Vieme, čo by ste mali vedieť, ak sa chcete naučiť programovať CNC stroje! CNC FANUC

Odbor CNC strojov sa v súčasnej dobe vďaka svojmu dynamickému rozvoju čoraz viac otvára novým záujemcom o prácu programátora CNC strojov. Vďaka nedostatku pracovníkov firmy často prijímajú na programovanie CNC strojov aj ľudí bez väčšej predchádzajúcej praxe. To sa javí ako skvelá príležitosť pre všetkých, ktorí majú záujem o CNC stroje, trochu vedia, ako fungujú a chcú sa v tomto odbore naďalej vzdelávať.

Čo vlastne dokážu súčasné CNC stroje? Ak si nie ste istí, či sú pre vás CNC stroje to pravé orechové, niekoľko fascinujúcich videí vám priblíži, ako prebieha obrábanie kovov. Stroje na obrábanie kovov sú v súčasnej dobe tak vyspelé, že ich nastavenie pre proces výroby nezaberie viac ako 15 minút. Okrem obrábania dokážu moderné CNC centrá tiež frézovať, vŕtať, závitovať či brúsiť nástroje.

Kov, plasty i guma. Stroje si poradia nielen s kovmi Kovy však nie sú jediným materiálom, s ktorým si CNC stroje ľahko poradia. Vedeli ste, že najlepšie obrábacie centrá dokážu s neuveriteľnou presnosťou obrábať všetko od kovov, cez drevo, sklo, plasty až k neobvyklému obrábaniu gumy alebo grafitu? Vďaka rozvoju aizácie vo firmách teda nerastie iba dopyt po odborníkoch k CNC obrábacím strojom, ale aj po obsluhe CNC strojov, ktoré vstrekujú napríklad plasty.

Programátor CNC strojov: Istota a perspektíva povolania Obsluha CNC strojov nie je pre potenciálnych programátorov zaujímavá len vďaka fascinujúcim veciam, ktoré tieto stroje v súčasnosti dokážu. Mnohé z nich láka tiež zaujímavé platové ohodnotenie.

Lákadlami sú tiež istota, perspektíva, zaujímavá náplň práce a vysoký dopyt po nových zamestnancoch.

Ako ovládnuť CNC stroje? Existujú školy, školenia i skriptá Kto sa chce stať programátorom CNC strojov má hneď niekoľko možností, ako sa vzdelávať. Existujú nielen školy pre programátorov, ale aj rekvalifikačné kurzy a skriptá, ktoré môžu pomôcť. Je vhodné začať samoštúdiom niektorých odborných kníh, ktoré vám poskytnú základnú predstavu o celej problematike CNC strojov.  Viete, čo to sú CNC stroje? Čo sú to G-kódy a M-kódy? Vďaka odbornej terminológii pochopíte napríklad základy upínanie nástrojov, ale aj základy samotného programovania CNC a spôsoby programovania. Všetky tieto informácie sa vám môžu v kurze alebo pri školení hodiť.

Kurz programovania CNC strojov: Pre koho je vhodný? Zaujímavé je, že programovanie CNC strojov nie je až tak náročné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Väčšinou všetci, ktorí majú aspoň nejaké základy programovania, sú schopní sa za 3 až 5 dní naučiť vytvoriť program. Stačí mať dostatočnú motiváciu a túžbu naučiť sa s CNC strojmi pracovať. Spoločnosť FANUC preto organizuje okrem iného aj rekvalifikačné kurzy pre záujemcov, ktorí prichádzajú často z pracovných úradov, kde nemohli dlhšiu dobu nájsť prácu.

Prihlásiť sa na kurz programovania CNC

Čo budete poznať po úspešnom dokončení kurzu? Váš potenciálny zamestnávateľ bude počítať s tým, že zvládnete zostaviť CNC stroj, kde stanovíte presný postup obrábania, jeho stratégiu, voľbu nástrojov. Po absolvovaní kurzu budete schopní určiť tiež všetky rezné podmienky, navrhnúť dráhy rezania a obrábania. Nakoniec to všetko odskúšate a doladíte program na CNC strojoch. Ak vás kariéra programátora CNC strojov zaujala, môžete sa zapísať na niektorý z kurzov, ktorý prebieha napríklad v školiacich centrách FANUC v Prahe či v slovenskom školiacom centre v Nitre.

Prečítajte si taktiež: Ako funguje CNC stroj? FANUC Vám prináša odpoveď!

Autor: FANUC