Zaujíma Vás, ako fungujú CNC obrábacie stroje? Z čoho pozostávajú a aký je ich pracovný priestor? Máme zoznam najdôležitejších informácií o CNC!
Čo je CNC?
Skratka pochádza z anglického výrazu Computer Numeric Controll, čo znamená počítačové číselné riadenie. CNC sa používa na automatizáciu obrábacích strojov. Obsluhujú sa prostredníctvom programových príkazov zaznamenávaných na pamäťové médium. Zavedenie CNC systému prinieslo doslova revolúciu vo výrobných procesoch. Obrábacie stroje sú plne riadené počítačom a ovládacie funkcie sú riadené pomocou riadiaceho systému pomocou vytvoreného programu. Je určený na ovládanie výkonových prvkov stroja a zabezpečuje, aby sa vykonala požadovaná výroba komponentov.
Použitie ?
Dnes sa najčastejšie stretávame s CNC strojmi v súvislosti s vŕtaním a obrábaním, respektíve s vŕtačkami a obrábacími strojmi. V skutočnosti je ich použitie oveľa širšie. Môžu sa používať kdekoľvek, kde je možné vyrábať viac dielov rovnakou technológiou, pretože v prípade CNC stačí iba zmena programu a máte „vymaľované“.
V súčasnosti sa číslicovo riadené stroje najviac využívajú na brúsenie, vŕtanie, rezanie a obrábanie rôznych materiálov. Pri výrobe sa môžeme stretnúť s CNC na drevo, gravírovací stroj, ohýbacie stroje na ohýbanie plechu a rúr, atď. CNC stroje však možno rozlišovať podľa počtu súčasne riadených osí.
Ako funguje CNC?
Riadiaci systém číslicovo riadeného stroja posiela príkaz do stroja (napríklad „zapnite otáčanie nástroja“). Môže byť zadané napríklad stlačením tlačidla na ovládacom paneli zariadenia alebo priamo z programu. CNC stroj vykoná príkaz a zašle spätnú väzbu – informácie o jeho dokončení.
Aby sa zabezpečila automatická prevádzka, musia byť stroje vybavené zariadením zaisťujúcim pohyb nástroja voči obrobku v jednotlivých osiach súradníc. Pohonom sú motory v spojení s posuvným mechanizmom. Každý pohon ovláda pohyb v jednej súradnicovej osi. Súradnicový systém je možné v rámci programu pohybovať. K posunu dochádza na konci – špičke nástroja, ktorého pohyb sa teoreticky programuje. Posun je možný aj v bode nastavenia nástroja. Ten leží na držiaku nástroja.
Podstatnou veličinou je skutočná poloha nástroja vzhľadom ku obrobku. Pre tento účel sa používa merací mechanizmus. Meranie je schopné určiť hodnotu zmeny súradnice nástroja voči obrobku, pričom túto hodnotu umožňuje previesť na monitor riadiaceho systému, teda ide o informáciu pre operátorov.
Výberom správneho CNC stroja je možné značne uľahčiť a zlacnieť výrobu.
Pracovný priestor obrábacích strojov
V rámci pracovného priestoru jednotlivých CNC strojov sú vždy určené základné vzťažné body, znalosť ktorých je tiež nevyhnutná pre vlastné programovanie stroja.
- Referenčný bod stroja – presne stanovený výrobcom. Jeho aktiváciou dochádza ku zjednoteniu mechanickej a výpočtovej časti stroja. Slúži k presnému nastaveniu meracieho systému a jeho zaradenie do programu vedie k odstráneniu chýb, ktoré môžu vzniknúť interpoláciou (ak stroj nemá spätnú väzbu). Realizuje sa pomocou koncových spínačov.
- Nulový bod stroja – je druhým pevným bodom systému, ktorý taktiež nastavuje výrobca. Ide to východiskový bod pre všetky ostatné súradnicové systémy a referenčné body stroja.
- Nulový bod obrobku – Nastaviteľný špeciálnymi funkciami riadiaceho systému v ľubovoľnom bode pracovného priestoru stroja. Jeho polohu určuje programátor.
Navštív tiež kategóriu: TVOJE VEDOMOSTI a nauč sa niečo nové z oblasti priemyselnej automatizácie.
Autor: FANUC
Buďte aj Vy súčasťou DailyAutomation a prispejte Vašimi znalosťami! Naši-Vaši fanúšikovia Vám budú vďačný! e-mail: info{zavináč}DailyAutomation.com
Jeden komentár
Pingback: Ako sa starať o CNC stroj? - DailyAutomation