Ako zvoliť vhodného robota a na čo si dať pozor? | FANUC

Ako vybrať robota? Ak ste sa rozhodli kúpiť pre svoju spoločnosť či svojho zákazníka nový priemyselný robot, máme pre Vás dobrú správu: Máte z čoho vyberať! Na trhu existuje množstvo rôznych typov robotov s rôznymi funkciami, pričom každý z nich má svoje uplatnenie niekde inde. Ako teda zvoliť toho správneho robota, aby bol zaručený požadovaný výsledok? Fanuc portfólio |ako vybrať robota Výber „správneho“ robota je, samozrejme, plne závislý od jednotlivých podmienok danej výroby, teda aplikácie. Aaby ste dosiahli ciele, ktoré ste si na začiatku stanovili, musíte premýšľať o detailoch, ktoré nie sú na prvý pohľad také dôležité!

Nepodceňujte prvý krok

Aby ste si zvolili naozaj správne, je absolútne nevyhnutné mať jasne definovaný účel kúpy robota. Vyžaduje si to analýzu skutočných potrieb a možnosti riešenia.

Ak je táto analýza úplne chýbajúca alebo slabo vykonaná, riskujete nesprávny výber robota ktoré nespĺňajú požiadavky na aplikáciu.

Výsledkom je, že Váš robot nebude na túto úlohu postačujúci alebo bude zbytočne predimenzovaný. To by súviselo s vyššími alebo dodatočnými nákladmi a neefektívnosťou práce robota.

Pri hodnotení vhodnosti automatizácie a možnosti nasadenia robotov sa zamerajte na jednoduché úlohy. Vo výrobnom procese hľadajte činnosti, ktoré sa často nemenia, kde sa výrobky dodávajú zamestnancovi na presnom mieste alebo v prípade, že sa vyžadujú fyzicky náročné alebo vysoko presné činnosti.

V tomto prípade sa nákup robota zvyčajne oplatí. Môžete si rovnako nechať vypracovať návrh, riešenie a zistiť, aké zmeny vo výrobe alebo investíciu by si implementácia robota vyžadovala.

Taktiež je vhodné vypočítať  návratnosť. Tá rozhodne nemusí byť vždy rýchla.

Robot verzus "cobot"

Pri rozhodovaní o kúpe robota sa pravdepodobne budete musieť vysporiadať s dilemou, či si vybrať "štandardný" konvenčný robot alebo "cobot-a" - kolaboratívneho robota. Obe riešenia majú svoje výhody a nevýhody, takže opäť je účel robota rozhodujúci. Kolaboratívne roboty (alebo tiež cobot-y), ktoré zažívajú v posledných rokoch svoj "boom", majú obmedzené možnosti použitia. Ich obmedzenie tiež spočíva v relatívne nizkom zaťažení. Výhodou je však ľahké programovanie, ktoré dokáže zvládnuť "každý" a tiež bezpečná prevádzka vďaka pokrokovej technológii snímania. Konvenčné priemyselné roboty sú využívané pre svoj silný výkon a veľkú rýchlosť. Vďaka týmto vlastnostiam, v ktorých zďaleka predbehnú coboty, zvládajú roboty vysoké zaťaženie aj zložité úlohy.

Odporúčame ti: Bin Picking: ako funguje a kde sa dá využiť? FANUC

Implementácia sofistikovaných robotických pracovísk je navyše výhodná, ak dokážete nakúpiť všetky roboty rôzneho druhu od jedného dodávateľa. Jedným z komplexných predajcov automatizačnej techniky je spoločnosť FANUC Slovakia, ktorá Vám poskytne kompletné služby a "produkty". Roboty od najmenších po tie najsilnejšie..

Zdroj: factoryautomation.cz

FANUC Slovakia s.r.o.

Pri Jelšine 3636/ 1, 949 01 Nitra

... a na záver: Najšilnejší robot na svete?