Bin Picking: ako funguje a kde sa dá využiť? FANUC

Možno ste sa v súvislosti s robotizáciou stretli s cudzojazyčným spojením Bin Picking. Ide o automatizačnú úlohu, ktorá rieši detekciu a výber náhodne sypaných dielov z kontajnerov a ich následné presné polohovanie do vopred stanovenej pozície. To všetko vďaka spolupráci priemyselného robota a technológie strojového videnia. Tieto aplikácie sú stále častejšie vyžadované najmä v strojárskej výrobe, ale aj v iných oblastiach priemyslu.

Bin Picking FANUC DA

Predstavte si kopu dielov, ktoré sú náhodne nahromadené jeden diel na druhom. Pre človeka nie je ťažké jednotlivé súčiastky od seba oddeliť. Avšak čo robot, u ktorého sme zvyknutí na precízne naprogramovanie na dané rozmery predmetu?

Moderné riešenia poznajú odpoveď aj na túto zdanlivo zapeklitú otázku. Vďaka metóde bin picking, ktorá využíva 3D kamerové systémy, zvládne robotické rameno uchopiť predmet aj v neorganizovanej kôpke a s presnosťou so sebou vlastnú ho položiť na určené miesto.

Práve spomínané kamery sú kľúčom k tomu, aby mohol robot bin picking vykonávať.

Jedným z takýchto systémov je FANUC 3D Vision, ktorý umožňuje robotom rozpoznávať a vyberať náhodne umiestnené predmety priamo zo zásobníka.

„Automatizácia procesov s využitím tejto technológie rozpoznávania predmetov predstavuje účinný spôsob, ako zvýšiť produktivitu a znížiť náklady v najrôznejších aplikáciách manipulácie s materiálom,“ hovorí Michal Žáček, Sales Engineer spoločnosti FANUC.

„Či už sa stretávate s voľne loženými, nepravidelne tvarovanými alebo zmiešanými predmetmi, osadenie snímača 3D Vision na robot vytvorí účinné riešenie manipulácie, ktoré môžete ľahko prispôsobiť rôznym produktom podľa vašich zákaziek.“

Prečtaj si taktiež: Obrábacie centrá: Čo dokážu a čo môžeme od nich očakávať?

Výhody senzora 3D Vision:

  • kompaktný 3D kamerový senzor, ktorý sa pripojí priamo k robotu,
  • ľahké, priestorovo úsporné a všestranné riešenie,
  • vysoké rozlíšenie aj kvalita 3D dát, navyše vo veľmi krátkom čase,
  • bez nutnosti zostavovania,
  • jednoduchá inštalácia a pripojenie,
  • výber z niekoľkých modelov dostupných pre rôzne oblasti 3D merania.

Zároveň sa nemusíte báť, že by metóda Bin Picking nestačila na horšie detekovateľné objekty, napríklad lesklé, viacfarebné alebo polopriehľadné. Robot ich dokáže ľahko vyzdvihnúť priamo z boxov či krabíc, v ktorej boli doručené, následne ich rýchlo rozlíšiť a umiestniť na správne miesto. A vďaka nástroju iRPickTool si robot poradí aj s predmetmi na pohybujúcom sa páse.

Autor: FANUC Slovakia s.r.o.

Pri Jelšine 3636/ 1, 949 01 Nitra

Zdroj: www.factoryautomation.cz