7 vecí, na ktoré sa zamerať pred zaobstaraním kolaboratívneho robota

Do roku 2030 sa očakáva rast globálneho trhu s robotikou na 150 miliárd dolárov.

... a to aj vďaka tomu, že stále viac podnikov z rôznych odvetví siaha po využití aizácie vo svojich prevádzkach. Aj menšie firmy, ktoré predtým váhali s investíciami do robotiky, objavili prínos tohto odvetvia vďaka kolaboratívnym robotom. Pokiaľ váhate, či sa k nim pridať, prečítajte si niekoľko tipov, na ktoré sa pred robotizáciou zamerať.

Obzvlášť pandémia covidu spôsobila zásadné narušenie výroby a nedostatok pracovných síl. Zároveň sa zvýšila ponuka a cenová dostupnosť flexibilných kolaboratívnych robotov, čo viedlo k stúpajúcemu záujmu o túto formu aizácie – najmä pre aplikácie s vysokým počtom operácií a menším rozmerom.

Čítaj tiež: FANUC a Volvo Cars podpísali globálnu zmluvu

Pokiaľ chcete začať úspešnú cestu k aizácii, nasledujúcich 7 otázok vám pomôže si ujasniť, či je pridanie kobotov správnym riešením aj pre vás.

1.) Čo trápi váš odbor a ako to vyriešiť?

Uvedomte si najväčšie výzvy vo vašom odbore a zamyslite sa nad tým, či by robot mohol pomôcť vyriešiť tieto problémy. Zvážte aplikácie pre strojnú obsluhu, ktoré by ste chceli aizovať. Napríklad, premýšľate o aizácii nakladania a vykladania dielov, aby ste uvoľnili pracovníkov a zdroje? Ak áno, coboty by mohli byť ideálnym riešením.

2.) Je váš priestor vhodný na použitie cobotov?

Môže to znieť obyčajne, ale odpoveď na túto otázku je kľúčová preto, či bude aplikovanie robota jednoduchým procesom. Coboty najlepšie fungujú vo veľmi štruktúrovanom a predvídateľnom pracovnom priestore, takže zvážte, či bude nový kolaboratívny kolega schopný presne zdvíhať diely z rovnakých miest alebo mu zaobstaráte dodatočný "vision" systém. Rovnako je dôležité, aby bol pracovný priestor čistý a bez prekážok. A menší priestor? Ten kolaboratívnym robotom vôbec nevadí.

3.) Máte problémy s náborom zamestnancov?

Získať kvalifikovaných pracovníkov sa stáva čoraz ťažším. Globálne sa hovorí o miliónoch voľných pracovných miest vo výrobnom sektore, ktoré by mohli zostať neobsadené kvôli nedostatku pracovných síl. Preto je dobré myslieť dopredu tým, že minimalizujete potrebu náboru, náklady na školenia a udržíte súčasných zamestnancov čo možno najdlhšie. Zvlášť pokiaľ máte v pláne rast, coboty budú vašou stávkou na istotu.

4.) Potrebujete zvýšiť produkciu bez rozširovania personálu?

Je príjemné získavať nové zákazky, ale možno ste ich už niekedy museli odmietnuť kvôli obavám o to, že vaša prevádzka nedokáže zvládnuť také vyťaženie. Kolaboratívne roboty vám pomôžu zaistiť splnenie veľkých objednávok, navyše dokážu zaskočiť pri pohotovostnej situácii, keď ľudský pracovník neočakávane chýba alebo je na dovolenke.

Ideálny partner vo výrobe | Fanuc CRX

5.) Akú váhu chcete robotom zdvíhať?

Hmotnosť, ktorú môže rameno cobota zdvihnúť, je dôležitým faktorom pri rozhodovaní o jeho využití. Kolaboratívne roboty majú rôzne nosnosti a kapacity zdvíhania, takže je nutné zvážiť, či sú schopné manipulovať s konkrétnymi dielmi alebo produktmi. Pokiaľ potrebujete zdvíhať ťažké predmety, je vhodné zaobstarať cobot s vyššou nosnosťou a zdvíhacou kapacitou.

6.) Aké sú vaše bezpečnostné požiadavky?

Bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Pri nasadení kolaboratívneho robota je dôležité dôkladne posúdiť riziká a zaistiť, že budú dodržané všetky bezpečnostné normy a predpisy. To môže zahŕňať snímače a senzory na detekciu prítomnosti ľudí, obmedzenie rýchlosti a sily pohybov robota alebo vytvorenie jasných pracovných postupov a inštrukcií pre pracovníkov.

7.) Aký je váš rozpočet a potenciálna návratnosť investície?

Pred investíciou do kolaboratívneho robota zvážte, ktorý model zodpovedá nielen vašim praktickým potrebám, ale aj finančnej situácii a rozpočtu. Dobrá správa je, že coboty patria v súčasnosti k cenovo dostupnej technológii pre väčšinu priemyselných odvetví. Pre istotu však nezabudnite venovať pozornosť ďalším nákladom ako príslušenstvo, integrácia alebo výdavky na školenia a údržbu. Zároveň berte do úvahy návratnosť investície – zvýšenie produktivity, zníženie chybovosti a úbytok nákladov na pracovnú silu.

Pokiaľ uvažujete o obstaraní (nielen) kolaboratívneho robota, kontaktujte nás a my vám pomôžeme nájsť ideálne riešenie na mieru vašej firme - www.fanuc.eu/sk

Autor: FANUC Slovakia s.r.o.

Pri Jelšine 3636/ 1, 949 01 Nitra