3D Tlač tekutého kovu | Xerox

Tlačiareň ElemX 3D od spoločnosti Xerox opäť posúva hranice 3D tlače. Technológia tlače tekutého kovu by mala vyriešiť mnoho problémov spojených s tradičnými metódami tlače, avšak jej vývoj je stále len v počiatočnom štádiu. https://www.youtube.com/watch?v=Bpj6uUspCJA&ab_channel=Xerox

Technológia 3D tlače

3D tlač je známa aj ako aditívna výroba. Táto technológia dokáže pomôcť napríklad aj pri výpadkoch zásobovacích reťazcov. Umožňuje produkciu náhradných dielov, ktoré už nemusia byť dostupné a poskytuje mnohé výhody pri masovej produkcii. Aj aditívna výroba však má svoje problémy. Obzvlášť pri technológii PBF (Power Bed Fusion), ktorá je často využívaná v komerčných a priemyselných aplikáciách 3D tlače. Pri PBF je materiál vo forme prášku roztavený a zlúčený do jedného celku pomocou laseru alebo elektrónového lúča. Objekty vyrobené pomocou PBF však môžu mať horšie pevnostné vlastnosti a vyžadovať dodatočnú úpravu, čo má za následok zvýšenie výrobných nákladov. Nová technológia LMJP (Liquid Metal Jet Printing) by mohla pomôcť vyriešiť spomenuté problémy.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: Sprievodca 3D tlače kompozitov

Výhody tlačiarne ElemX a jej využitie v praxi

Tlačiareň ElemX 3D je jednou z prvých tlačiarní na trhu, ktorá využíva túto technológiu. Namiesto prášku topí kov, ktorý je do tlačiarne "podávaný" vo forme hliníkových drôtov. Podľa spoločnosti Xerox, môže táto metóda znížiť celkové náklady, zlepšiť časy cyklov výroby a zvýšiť bezpečnosť celého procesu. Spustenie novej technológie bolo veľkým úspechom. Tlačiareň ElemX dokázala vytlačiť náhradný držiak približne za 4 hodiny pričom bolo zaznamenané 21% zníženie nákladov a 43% zníženie CO2 emisií v porovnaní z tradičným odlievaním. Druhý pokus spočíval v testovaní tlačiarne oproti PBF systému. ElemX dokázala rovnaký diel vyrobiť o 38% lacnejšie a taktiež došlo k zníženiu času výrobného cyklu o 40%. Nezávislý výskum Univerzity v New Yorku a Univerzity Concordia taktiež tvrdí, že technológia LMJP môže byť až 10-krát rýchlejšia a 10-krát lacnejšia ako súčasné technológie aditívnej výroby. Výskum taktiež zaznamenal zvýšenie hustoty vyrobených objektov a zvýšenie pevnosti v ťahu až o 30% a viac. Spoločnosť Xerox predpokladá implementáciu tejto technológie v odvetviach ako napríklad obrana, letecký priemysel, ťažké vybavenie a podobne. Tento predpoklad je založený na skutočnosti, že tieto odvetvia majú komplexné zásobovacie reťazce Zdroj:

Autor: Jakub Michalčík | Daily Automation