Use-case: Laserová profilometria v archeológii

Laserová profilometria | Slovenský Laser Aided Profiler prelomovým spôsobom mení pomery pri zostavovaní pôvodnej podoby archeologických nálezov. Ponúka tak ďalšie netradičné využitie systémov na strojové videnie a vizuálnu kontrolu.

Laser Aided Profiler je systém na plne digitálne, rýchle spracovanie keramických fragmentov a automatizovanú rekonštrukciu keramických tvarov s použitím laserového skenovania profilov. Umožňuje digitálnu rekonštrukciu nálezov aj v teréne za prítomnosti ostrého slnečného svetla a teploty až 40 °C. Rozmery sa navyše zmestí do príručnej batožiny.

laserová profilometria

Laserová profilometria | Celý proces snímania obstaráva dvojica laserových projektorov osvetľujúcich skúmaný predmet v spolupráci s kamerami z radu Basler dart, ktoré zaznamenávajú obrazové dáta a pomáhajú s digitálnou rekonštrukciou jeho pôvodnej podoby v reálnom čase. Ovládanie celého profilometra zvládne jediný človek, ktorý je s naskenovaným výsledkom schopný ihneď pracovať.

Výsledok spojenia archeológa Petera Demjána a inžiniera Vladimíra Držíka nachádza uplatnenie po celom svete. Je používaný v súvislosti s projektmi múzea Joanneum zo Štajerského Hradca, americkej univerzity Duke, izraelskej Ariel University, výskumom Národného pamiatkového ústavu av mnohých ďalších renomovaných inštitúciách.

ATE System logo

Autor: ATESystem