Programovanie robotov – využitie potenciálu robota na maximum Programovanie robotov je proces tvorby a testovania inštrukcií pre priemyselných robotov, ktoré sú jedným z najrozšírenejších prostredkov využívaných pri automatizovaní výroby. Aby však bolo zaradenie robota do prevádzky skutočne efektívne, je potrebné mu poskytnúť čo najlepšie inštrukcie pre vykonanie úlohy na ktorú …
Čítaj viacProgramovanie priemyselných robotov
#02 Online programovanie robotov
Online programovanie – definícia Online programovanie prebieha priamo na pracovisku. Programátor manipuluje s reálnym robotom manuálne, alebo pomocou prenosných zariadení. Spôsoby online programovania Teach pendant (jednotka ručného riadenia) Programovanie pomocou Teach pendantu je pravdepodobne najrozšírenejšia forma programovania robotov. Podľa British Automation and Robot Association je až okolo 90% robotov programovaných týmto …
Čítaj viac#03 Offline programovanie robotov
Offline programovanie – definícia Programovanie robota offline je metóda, pri ktorej sa nepracuje priamo na pracovisku, ale vo virtuálnom 3D prostredí s využitím počítačovej simulácie. Pre programovanie sú teda potrebné 3D modely robota, efektora a pracoviska na ktorom robot pracuje. Dôležité je, aby rozmiestnenie jednotlivých modelov čo najviac odpovedalo realite. …
Čítaj viac#04 Plánovanie dráhy robota
Ku vysvetleniu spôsobu riadenia robota si uvedieme niekoľko potrebných poznatkov ohľadom priamej úlohy kinematiky a inverznej úlohy kinematiky. Znalosť kĺbových súradníc nám umožňuje celkom jednoznačne určiť hodnoty súradníc koncového člena manipulátora v kartézskom priestore. Ak si označíme vektor kĺbových súradníc q=[q1; q2; q3; q4; q5; q6]T (u robota so šiestimi …
Čítaj viac#05 TCP a súradnicové systémy
Súradnicové systémy robota Pri všetkých priemyselných robotoch, je pre správnu funkciu programu potrebné určiť súradnicový systém reprezentujúci reálnu polohu robota a dráhu efektora v priestore. Z hľadiska geometrie je možné súradnicové systémy rozdeliť na viac druhov ako napr. kartézske, sférické, cylindrické a pod. Väčšina priemyselných robotov využíva práve kartézske súradnicové …
Čítaj viac#06 Pohyby robota
Pohyby priemyselného robota Po zadefinovaní súradnicových systémov a spôsobov určenia a popísania polohy je potrebné popísať aj samotný spôsob pohybu priemyselného robota, teda akým spôsobom robot požadovanú polohu dosiahne. Tieto pohyby sú popísané pomocou inštrukcií v programe robota. Hlavnou úlohou týchto inštrukcií je poskytnúť informácie potrebné pre vykonanie pohybu ako …
Čítaj viac#07 Programovacie jazyky
Programovanie rôznymi metódami Okrem už spomínaného rozdelenia spôsobov programovania na online a offline programovanie, je možné ich rozdeliť ešte aj na na manuálne a automatické programovanie. Manuálne programovanie Je založené na princípe manuálneho zadávania všetkých potrebných inštrukcií a krokov. Tento spôsob programovania ešte môžeme rozdeliť na textové a grafické programovanie. Textové – Založené …
Čítaj viac#08 Tvorba programu
Tvorba programu – plánovanie jednotlivých činností Tvorba programu robota si vyžaduje naplánovanie všetkých potrebných činností nutných pre vykonanie úlohy. Definovanie a plánovanie týchto činností zväčša býva prvou fázou programovania. Do tejto oblasti môžme zaradiť napríklad: Všeobecné plánovanie úlohy a definovanie účelu využitia robota Využitie diagramov na popis pracovných činností akými …
Čítaj viac#09 Ukážka offline programu
Ukážka Pick and Place programu V predošlom článku bol popísaný príklad jednoduchého Pick and Place programu. Takúto úlohu je možné jednoducho naprogramovať pomocou Offline metódy v jednom zo simulačných softvérov dostupných pre priemyselných robotov od rôznych výrobcov. Simulačný softvér RoboGuide slúži na offline programovanie a simulácie robotov FANUC. Pomocou tohto …
Čítaj viac