Súčasný stav automatizácie priemyslu potvrdzuje, že robotizácia sa stáva súčasťou automatizácie výrobných a nevýrobných procesov. Neustále rastie tlak na zvyšovanie kvality a produktivity. Robotické pracoviská sú charakteristické vysokou presnosťou, rýchlosťou a konštantnou kvalitou. Ich adaptivita umožňuje maximálne prispôsobenie novým technologickým a technickým požiadavkám. S vývojom robotiky súvisí rozvoj podporných počítačových …
Čítaj viacZáklady priemyselnej robotiky
#02 Základné pojmy a štruktúra
V danom príspevku si objasníme základné pojmy z oblasti priemyselnej robotiky a základnú štruktúru zapojenia robota. Štruktúra zapojenia priemyselných robotov Priemyselný robot pozostáva z nasledovných zložiek: Manipulátor Riadenie robota Ručný programovací prístroj Spojovacie vedenia Softvér Voliteľná výbava, príslušenstvo 1- Manipulátor 3- Riadenie robota 2- Spojovacie vedenia 4- Ručný programovací prístroj (Teach …
Čítaj viac#03 Pracovné charakteristiky
Priemyselné roboty sú okrem základných technických vlastností, medzi ktoré patrí maximálna nosnosť, počet stupňov voľnosti, tvar pracovného priestoru a ďalšie, špecifikované aj pracovnými charakteristikami. Norma STN ISO 9283 (1998) definuje štyri základné typy pracovných charakteristík: – Charakteristiky polohy, – Charakteristiky dráhy, – Minimálny čas polohovania, – Statická poddajnosť. Ďalšie členenie charakteristík dráhy a polohy uvádzajú …
Čítaj viac#04 Základné delenie robotov
V danom príspevku si uvedieme základné delenie priemyselných robotov, pričom čitateľ si vytvorí obraz o dostupných robotoch na trhu a ich praktickom využití. Jednotlivé druhy robotov (v praxi najčastejšie využívaných ) sú opísané v samostatných článkoch. Manipulačné zariadenia – roboty môžu byť klasifikované podľa rôznych kritérií. Ako príklad uvedieme rozdelenie …
Čítaj viac#05 Šesťosé angulárne roboty
Predchádzajúci článok sa venoval základným pojmom v oblasti robotiky, Preto predpokladáme, že čitateľ je s jednotlivými pojmami a základnými princípmi oboznámený. V tomto článku si povieme niečo málo o 6 osích priemyselných robotov so sériovou kinematikou. Ide o robota so 6-stimi stupňami voľnosti. Takýto robot nám teda umožňuje viac flexibility (možných pohybov) než napríklad 3 …
Čítaj viac#06 SCARA roboty
SCARA roboty, ako už bolo v predošlom článku uvedené, patria do skupiny sériových robotov. Prvý prototyp tohto robota bol predstavený v roku 1981, pričom vývoj bol vedený profesorom Hiroshi Makino – University of Yamanashi. Čo sa skrýva pod názvom SCARA? Ide o akronym slovného spojenia: Selective Compliance Articulated Robot Arm. Čo …
Čítaj viac#07 DELTA Roboty
Delta roboty patria do skupiny paralelných robotov. Ich najčastejšie uplatnenie je nasledovné: manipulácia s bremenom „pick and place“, paletizácia (balenie), depaletizácia. Čo je ich výhodou a nevýhodou? Na trhu existujú roboty, ktoré sú flexibilnejšie a ich využitie je univerzálnejšie. Hovoríme predovšetkým o 6- osích robotoch. Prečo sú teda v mnohých …
Čítaj viac#08 CO-BOTY (Kooperujúce roboty s človekom)
V súčasnosti existuje na trhu viacero výrobcov robotov, ktorí vyvíjajú robotov schopných kooperácie človek-robot. V praxi to prináša mnoho výhod, kedy operátorov odbremeníme od úloh náročných alebo nebezpečných a ich práci pridáme vyššiu hodnotu. Práca ktorá si vyžaduje určitý stupeň inteligencie a predovšetkým zručnosti je vhodná pre človeka. Kombináciou uvedených …
Čítaj viac#09 Kinematika robotov
Kinematika robotov sa odvíja od konštrukcie konkrétneho druhu robota. Kinematika aplikuje geometriu na štúdium pohybu kinematických reťazcov s viacerými stupňami voľnosti, ktoré tvoria štruktúru robotických systémov. Dôraz na geometriu znamená, že články robota sa modelujú ako tuhé telesá a predpokladá sa, že jeho kĺby zabezpečujú rotačný alebo translačný pohyb. Kinematika …
Čítaj viac#10 Kalibrácia priemyselných robotov
Tento príspevok je zameraný na problematiku spojenú s kalibráciou priemyselných robotov, jej význam pre presnosť polohovania TCP bodu v pracovnom priestore robota a metódy kalibrácie, ktoré sú aplikovateľné pre priemyselné roboty. Pojem kalibrácia je používaný aj v súvislosti s nastavením TCP bodu robota. Kalibráciou TCP sa v tomto prípade rozumie definovanie počiatku nástrojového súradnicového systému. Toto …
Čítaj viac