Dnes dokážeme využiť a zmeniť takmer všetky druhy energie na iný druh. Závisí od ich využitia, prenosu a skladovania. Niekedy je potrebné meniť už vyhovujúcu energiu na inú, napr. pohybová energia vody sa mení na mechanickú, neskôr na elektrickú energiu (výroba energie vo vodnej elektrárni), ktorá sa dá jednoducho distribuovať …
Čítaj viacPohony
#02 Elektrické motory a ich rozdelenie
Ako už názov napovedá, elektrické motory využívajú k svojej činnosti elektrický prúd. Existuje však mnoho rôznych typov elektromotorov. Môžu sa líšiť v mnohých aspektoch, medzi ktoré patria napríklad typ elektrického prúdu, princíp činnosti či jednotlivé komponenty. Aké je rozdelenie elektromotorov a podľa čoho ich vyberať? Jednosmerné elektrické motory a ich …
Čítaj viac#03 Čo je to Servomechanizmus? | Úvod
Servomechanizmus? Daný príspevok si kladie za cieľ uviesť čitateľa do problematiky servomechanizmov. Na konci príspevku by tak mal vedieť: čo je to servomechanizmus a načo nám slúži. Servomechanizmus nám umožňuje riadenie polohy, rýchlosti, krútiaceho momentu alebo kombináciu týchto spôsobov riadenia. Riadenie polohy: Servomechanizmy sú priam predurčené na riadenie polohy motorov, …
Čítaj viac#04 Servomechanizmy – Princíp a konštrukcia
V článku „Servomechanizmy | Úvod„ ste sa mohli dočítať niečo zo základov servomechanizmov. V danom príspevku sa čitateľ dočíta o princípoch a konštrukcií servomechanizmov. V úvodnom príspevku sme sa dočítali, že servomechanizmus sa skladá z troch častí (Povelová časť, časť radiča, časť ovládača a detektora). Hlavnou činnosťou a charakteristikou servosystému …
Čítaj viac#05 Servomechanizmy – Praktické aplikácie
V článku (Servomechanizmy | Úvod) sme sa oboznámili so základmi servomechanizmov a uviedli sme si niektoré základné praktické aplikácie. V danom príspevku sa čitateľ viac oboznámi s praktickými ukážkami využitia servomechanizmov. V predošlom spomínanom článku sme si uviedli nasledovné: prepravné aplikácie(dopravné pásy s presným polohovaním), navíjacie stroje, tlačiarenské stroje, potravinárske …
Čítaj viac#06 Frekvenčné meniče | Úvod
V danom príspevku si objasníme základné pojmy z oblasti frekvenčných meničov, ich význame a taktiež si ukážeme ich praktické využitie. Ide o príspevok venovaný predovšetkým nováčikom, ktorý majú záujem ponoriť sa do danej problematiky. Čo je frekvenčný menič a čo je jeho úloha? V dnešnej dobe neustále viac výrobcov elektroniky …
Čítaj viac#07 Frekvenčné meniče – princíp a konštrukcia
V článku (Frekvenčné meniče | Úvod) sme čitateľov uviedli do problematiky frekvenčných meničov. Po jeho prečítaní tak určite viete základný princíp frekvenčného meniča a aké je jeho použitie. V danom príspevku si vysvetlíme jeho hlbšie princípy, čo sa vykonáva v jadre meniča a čo nám zabezpečuje plynulé riadenie motorov. Na nasledujúcom obrázku …
Čítaj viac#08 Frekvenčné meniče – Praktické aplikácie
V predošlom príspevku sme si uviedli základné informácie o frekvenčných meničoch. V danom príspevku si následne uvedieme niekoľko praktických aplikácií, ktoré zároveň objasnia využitie frekvenčných meničoch v praxi. Riadenie dopravného pásu Dopravné pásy sú priam neoddeliteľnou súčasťou v rôznych priemyselných odvetviach. Umožňujú nastavenie rýchlosti bez potreby použitia mechanického systému Do …
Čítaj viac#09 Frekvenčné mechanizmy & servomechanizmy
Frekvenčné meniče vs. servomechanizmy | Aké sú rozdiely medzi frekvenčnými meničmi a servomechanizmami? Jednotlivé technológie sme si rozobrali v osobitných príspevkoch. V danom článku si uvedieme rozdiely medzi nimi. Po prečítaní tak bude čitateľ schopný si vybrať vlastné vhodné riešenie pre svoju aplikáciu. Frekvenčné meniče (Invertory) a servomechanizmy sa z …
Čítaj viac