Pneumatika má zastúpenie v oblasti automatizácie, mechanizácie a robotizácie. Pneumatické systémy používajú ako pracovné médium stlačený vzduch. Ten je pneumatickými pohonmi vykonávajúcimi mechanickú prácu, menený na pohybovú energiu (priamočiary, rotačný alebo kývavý pohyb). V tomto úvodnom článku je opísané použitie pneumatiky, jej výhody/nevýhody a základné rozdelenie pneumatického obvodu. Pneumatika má …
Čítaj viacPneumatika | Hydraulika
#02 Výroba a úprava stlačeného vzduchu
Pneumatické obvody je možné prirovnať napríklad k notebooku, ktorý na svoju prácu potrebuje stály prísun elektrickej energie. Tá sa získava z elektrickej siete a ďalej je akumulovaná v batérii. Elektrické obvody v notebooku následne túto energiu upravujú pre požiadavky jeho jednotlivých komponentov ako procesor, disk, monitor a podobne. Rovnako aj …
Čítaj viac#03 Riadiaca časť pneumatického obvodu
Vyrobený stlačený vzduch je potrebné privádzať k jednotlivým komponentom pneumatického obvodu, tvoriacich jeho výkonovú časť a to podľa požiadaviek vyplývajúcich z činnosti pneumatického systému. Medzi spomínané požiadavky patrí riadenie smeru toku stlačeného vzduchu, úprava jeho množstva, tlaku a pod. Tieto činnosti sú realizované riadiacou časťou pneumatického obvodu, ktorá tvorí prepojenie …
Čítaj viac#04 Pneumatické rozvádzače – Rozdelenie a označovanie
Rozvádzače slúžia pre riadenie smeru toku stlačeného vzduchu, napr. k priamočiaremu pneumotoru (valcu), ktorého piest sa má v požadovanom okamihu vysunúť a tým vykonať určitú pracovnú činnosť. Alebo stlačený vzduch je rozvádzačom usmernený k ďalším komponentom. Základné rozdelenie rozvádzačov vychádza z ich označovania (Obr.1) a vyjadruje: Počet pracovných polôh Počet …
Čítaj viac#05 Výkonová časť pneumatického obvodu
Tento článok sa zaoberá poslednou z troch základných častí pneumatického obvodu a to výkonovou časťou. Pneumatické pracovné prvky premieňajú tlakovú energiu vzduchu na prácu. Výsledný pohyb je riadený a regulovaný prostredníctvom pneumatických prvkov spadajúcich do riadiacej časti pneumatického obvodu, opísané v predchádzajúcich článkoch. Podľa pohybu výstupného člena pracovného prvku, je možné ich rozdeliť …
Čítaj viac#06 Pneumatické ventily na špeciálne použitie
V tomto článku si rozšírime obzory v riadiacej časti pneumatických obvodov. Pozrieme sa na ventily ktoré sú určené na špeciálne použitie. Úlohou ventilov je regulovať tlak alebo prietok tlakového média čiže stlačeného vzduchu. Z hľadiska konštrukcie sa delia do týchto skupín: viaccestné ventily: vstupné, spracovateľské a ovládacie prvky uzatvárací ventil …
Čítaj viac#07 Elektropneumatika
V predošlých článkoch sme si povedali o základných častiach pneumatických systémov. V tomto článku si pneumatiku prepojíme s elektronikou. Tak vzniká elektropneumatika. Elektropneumatika je samostatná oblasť pneumatiky. Ako médium sa stále používa stlačený vzduch no riadiace prvky sú elektrické. Spolupráca pneumatických a elektrických obvodov je možná za pomoci takzvaných prevodníkov. …
Čítaj viac#01 Úvod do hydrauliky
Hydraulické zariadenia sa používajú v mnohých moderných produkčných a výrobných odvetviach. Počnúc automobilovým priemyslom, cez stavebný priemysel až po letectvo. Tam všade si hydraulika našla svoje využitie. V tomto a v nasledujúcich článkoch si povieme o hydraulike ako takej a o všetkom čo je s hydraulikou spojené. Čo je to …
Čítaj viac#02 Fyzikálne zákony pri hydraulike
Hydraulika je náuka o silách a pohyboch, ktoré sa prenášajú pomocou kvapaliny. Hydraulika sa opiera o fyzikálne princípy hydrostatiky a hydrodynamiky. Hydrostatika predstavuje silový účinok tlaku na plochu. Hydrodynamika sa zaoberá silovým účinkom hmoty a zrýchlenia. V tomto článku si povieme o fyzikálnych zákonoch, ako napríklad Pascalov zákon, ktoré sa …
Čítaj viac#03 Zdrojová časť hydraulických zariadení
V predošlých článkoch o hydraulike sme si povedali niečo na úvod a niečo o fyzikálnych zákonoch, ktoré sa využívajú v hydraulike. Keďže už vieme čo je to hydraulika a na čo sa využíva, môžme si bližšie rozobrať jej časti. V tomto článku si povieme o zdrojovej časti hydraulických zariadení. Zdrojová …
Čítaj viac