V dnešnej dobe mnoho ľudí jazdi do práce vlakom, autobusom či autom a podobne. Zamýšľal sa však niekto nad tým, ako sa vlastne naše auta vyrábajú? Čo stojí za výrobou áut? Čo riadi jednotlivé stroje, zariadenia ktoré pracujú takmer nepretržite v závodoch? Čo je „mozgom“ týchto strojov a ako sa …
Čítaj viacPLC
#02 Výhody PLC
Rýchle programovanie úlohy, Táto vlastnosť patrí medzi hlavné prednosti PLC, kde je možnosť rýchlej realizácie systému. Technické vybavenie užívateľ nemusí vyvíjať. Stačí iba navrhnúť a objednať vhodnú sústavu modulov programovateľných automatov, tzv. konfiguráciu pre danú aplikáciu, vytvoriť projekt, napísať program a zaviesť ho do chodu. Nekončiace zmeny v zadaní, Len výnimočne sa podarí, …
Čítaj viac#03 Základná štruktúra PLC
Štruktúra PLC | PLC je užívateľský programovateľný riadiaci systém prispôsobený pre riadenie priemyselných a technologických procesov. Pod označením skratky PLC sa skrýva názov Programmable Logic Controller, v preklade programovateľný logický automat. V nemecky hovoriacich krajinách sa môžeme často stretnúť s názvom Speicherprogrammierbare Steuerung (SPS). Obr. 1 PLC Mitsubishi L-series Za „Srdce“ programovateľného logického automatu (PLC) …
Čítaj viac#01 Programovacie jazyky PLC
Programovacie jazyky PLC | Na začiatok sekcie o programovaní PLC by som rád uviedol jednu veľmi podstatnú myšlienku, ktorá platí nie len pri programovaní PLC, ale pri akomkoľvek type programovania. Či už ide o programovanie internetových stránok, počítačových aplikácii, mikropočítačov či PLC, stále platí rovnaké pravidlo: Programátor sa učí programovaním. …
Čítaj viac#04 Voľba konfigurácie PLC
Programovateľné automaty sa delia do niekoľkých kategórií, ktoré sa navzájom líšia predovšetkým počtom vstupov a výstupov, ktoré je PLC danej kategórie schopné obslúžiť. V súčasnej dobe sa terminológia ustálila na nasledujúcej klasifikačnej stupnici PLC: mikro; kompaktné; modulárne. Mikro PLC Mikro PLC Zaraďujeme ho medzi kompaktné PLC. Zároveň patrí medzi najmenšie a najlacnejšie PLC, ktoré ponúkajú …
Čítaj viac#05 Princíp PLC
V danej kategórii sa čitateľ dozvie základný princíp vykonávania programu PLC. Ak sa pozrieme na nasledujúci obrázok č.1, môžeme na ňom vidieť nad šípkami znázornené vstupy a výstupy. Práve prostredníctvom vstupov/výstupov PLC komunikuje s okolitým svetom. To znamená, že ak potrebujeme dostať informáciu napríklad zo snímača či určitého ovládacieho tlačidla …
Čítaj viac#02 Dátové typy PLC
Dátové typy PLC | V nasledujúcom článku si uvedieme niečo o základných dátových typoch PLC s príkladmi ich využitia v praxi. Pri programovaní PLC automatov rôznych zariadení sa bežne stretávame zo situáciou kedy potrebujeme pracovať s informáciami rôzneho druhu. Ako príklad uvedieme informácie ako signál zo snímačov o prítomnosti dielov, …
Čítaj viac#03 Základné pojmy
Programovanie PLC| V nasledujúcom príspevku si uvedieme niečo o základných pojmoch, ktoré je nutné pri programovaní PLC ovládať: Priečka: Ako môžeme na nasledovnom obrázku vidieť, program ktorý programátor v PLC tvorí sa skladá z množstva priečok v ktorých je „ukrytá“ jeho logika. Do takýchto priečok je výhodné písať svoj program …
Čítaj viac#04 Základné logické funkcie a pravdivostná tabuľka
V nasledujúcom príspevku si uvedieme jeden zo spôsobov ako dokážeme opísať logickú funkciu. Jedným z najviac používaných spôsobov pre kombinačné logické funkcie patrí pravdivostná tabuľka v ktorej dokážeme každej kombinácii vstupov priradiť hodnotu výstupnej premennej. V nasledujúcom príspevku si uvedieme jeden zo spôsobov ako dokážeme opísať logickú funkciu. Jedným z …
Čítaj viac#05 Často využívané bitové funkcie PLC
V nasledujúcom príspevku si popíšeme niekoľko základných pre programátora PLC priam nevyhnutných bitových operácii s ktorými sa vo svojej praxi bude stretávať každodenne. Normálne otvorený kontakt (Normaly Open Contact) Ako môžeme vidieť na nasledujúcom obrázku, pri otvorenom kontakte je priečka v bežnom stave nepriechodná tj. premenná typu Tlačidlo_1 má hodnotu …
Čítaj viac