V tomto príspevku ti prinášame jednoduchý spôsob, ako si zapamätať zapojenie 3-vodičového snímača typu PNP a NPN. PNP = Switched Positive NPN = Switched Negative Mnoho priemyselných snímačov (indukčné, kapacitné, ultrazvukové či fotoelektrické a iné) sú polovodičové. Výraz polovodičový označuje typ použitých komponentov v samotnom snímači. Polovodičové elektronické komponenty, ako …
Čítaj viacElektro
#01 Návrh a rozloženie prvkov rozvádzača
Návrh Prvkov Návrh prvkov volíme v závislosti od požiadaviek konkrétneho zadania. Ak je dostupná dokumentácia, držíme sa, podľa možností, zoznamu artiklov a káblov. Pokiaľ elektrodokumentácia k projektu neexistuje, navrhujeme prvky podľa základných parametrov a požiadaviek zákazníka a dbáme pri tom, aby sme dodržali predpísané minimá noriem: Ochranné pospájanie v zmysle normy STN EN 60204-1 Ochranné …
Čítaj viac#02 Značenie rozvádzača
Pre značenie rozvádzača platí, že bude označený každý prvok, svorkovnica a vodič. Prvky značíme na viditeľné miesto tak, aby sme neprekryli technické údaje. Ak na prvku nie je miesto, značenie prvku umiestníme na platňu v mieste pod alebo nad prvok. Svorkovnice značíme postupne, na začiatku označením súboru svoriek a potom každú svorku vlastným …
Čítaj viac#03 Systém značenia rozvádzača
Písmenkové značenie elektrických prvkov Značenie káblov Obrázok č.1 (Zdroj: MELS s.r.o) Značenie prvkov Obrázok č.2 (Zdroj: MELS s.r.o) PRÍKLAD ZAPOJENIA? Na nasledovných obrázkoch môžete vidieť príklad zapojenia komponentov opisovaných v príspevkoch DailyAutomation.sk/elektro/. Pri realizácii nášho príkladu sme využívali softvérový nástroj E-PLAN. Riešenie EPLAN Electric P8 poskytuje neobmedzené možnosti pre …
Čítaj viac#04 Prvky rozvádzača | Stýkač
Čo je stýkač? Stýkač je spínač elektrických obvodov pre stredný a vysoký výkon, ktorý je ovládaný elektromagneticky. V našich schémach ho označujeme značkou KM. Funguje na podobnom princípe ako relátka (kovová kotva je mechanicky spojená s jedným alebo viacerými spínacími kontaktmi a priťahovaná elektromagnetickým poľom cievky), no je skonštruovaný s ohľadom na to, že bude …
Čítaj viac#05 Prvky rozvádzača | Relé
Čo je relé? Relátka sú súčiastky, ktoré pozostávajú z cievky a spínačov, ktoré vďaka pôsobeniu elektrického prúdu (prípadne svetla, tepla….) v jednom elektrickom obvode môže zopnúť alebo vypnúť druhý elektrický obvod. Relátka sa používajú na riadenie malých elektrických obvodov, ktorými môžu byť napríklad signálne systémy, osvetlenie a podobne. Poznáme tiež bezpečnostné relátka, ktoré sú …
Čítaj viac#06 Prvky rozvádzača | Prúdový chránič
Čo je prúdový chránič? Ako už samotný názov napovedá, je to zariadenie, ktoré chráni elektrický obvod vo chvíľach, kedy nastane únik elektrického prúd mimo elektrický obvod v ktorom je pripojený prúdový chránič. K únikom prúdu môže dochádzať napríklad pri dotykoch ľudského tela (uzemneného) s živou časťou zariadenia alebo obvodu. V našich schémach ho označujeme …
Čítaj viac#07 Prvky rozvádzača | Poistka
Čo je to poistka? ( z elektrotechnického hľadiska) Tavná poistka je elektrická súčiastka, ktorá vytvára v elektrickom obvode najslabšie miesto, a tým chráni celý obvod pred nadprúdom alebo skratom. V prípade že sa poistka preťaží (napríklad pri skrate), dôjde k pretaveniu tavného vodiča ktorý je v poistke, a obvod sa tým preruší. Činnosť poistky Poďme si ale …
Čítaj viac#08 Prvky rozvádzača | Istič
Čo je istič? V prvom rade by sme sa mali pozrieť na to, čo je istič, a aká je jeho úloha. Istič je elektrické zariadenie, ktoré chráni ostatné prvky pripojené do obvodu tak, že odpojí prívod elektrického prúdu od zariadenia v prípade, že ním začne tiecť väčší elektrický prúd, ako istič dovoľuje (môže …
Čítaj viac#09 Prvky rozvádzača | Elektrický zdroj
Elektrický napájací zdroj je v podstate elektrický obvod zabezpečujúci elektrickú energiu v určitých, požadovaných parametroch pre elektronické obvody. Obvykle je transformovaná elektrická energia z iných el. zdrojov. Napájacie elektrické zdroje môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií: Sieťové Lineárne Spínané Elektrický zdroj: Sieťové zdroje Elektrickú energiu zvyčajne čerpajú z bežnej elektrickej siete a teda …
Čítaj viac