Polygonálna upínacia technika SCHUNK TRIBOS je teraz k dispozícii aj pre poháňané nástroje

Odteraz možno vysoko presnú polygonálnu upínaciu techniku SCHUNK TRIBOS používať aj na sústruhoch a aických otočných indexovacích strojoch s poháňanými nástrojmi. Spoločnosť SCHUNK, kompetentný líder v oblasti uchopovacích systémov a upínacej techniky, pre tieto účely vyvinula špeciálne polygonálne upínače s ER kužeľom, ktoré možno skombinovať so všetkými bežne dostupnými upevneniami pre ER klieštiny a najmä s poháňanými nástrojmi.

Rýchlo osadené a presne nastavené

Upínací systém využíva vysokú všestrannosť ER kužeľa a spája ho s presnosťou polygonálnej upínacej techniky. Namiesto menej presného upínacej klieštiny sa upínač nástrojov TRIBOS jednoducho vsunie do existujúceho upínača a zafixuje sa pomocou upínacej ER matice. Výhoda: nástrojmožno prednastaviť v upínačoch TRIBOS s presnosťou 0,01 mm a možno ho v klieštinovom upínači vymeniť pomocou niekoľkých krokov. Na jednej strane používatelia profitujú z rýchleho nastavenia a na druhej strane z výrazne vyššejpresnosti opakovania upínacieho systému a to najmä z hľadiska obvodovéhohádzania a dĺžky vyloženia v porovnaní s ER klieštinami.

Špecialisti na mikro a objemové trieskové obrábanie

TRIBOS upína s vysokou presnosťou aj nástroje s najmenšími priemermi stopky. Jednodielny upínací systém je odolný voči nečistotám a vykazuje vysokú radiálnu tuhosť. Polygonálne upínače TRIBOS s ER kužeľom sú k dispozícii vo dvoch vyhotoveniach: Ultratenký TRIBOS-Mini je odborníkom v oblasti mikro obrábania a nastavuje štandardy, pokiaľ ide o malé priemery stopky, jemné obrábanie a ťažko prístupné oblasti. Dodáva sa v konštrukčných veľkostiach ER 11 (upínací priemer od 1 mm do 4 mm) a ER 16, ER 20, ER 25 a R 32 (upínací priemer od 1 mm do 6 mm). Model TRIBOS-RM ER je zase špecialistom na presné objemové trieskové obrábanie vo vysokorýchlostnom rozsahu otáčok. Jeho enormné upínacie sily umožňujú dosahovať vysoké výkony pri trieskovom obrábaní a zvyšujú tak produktivitu. Nosníková konštrukcia a vysoká stabilita tlmia vibrácie a zaručujú tak dlhú životnosť nástrojov. TRIBOS-RM sa dodáva v konštrukčných veľkostiach ER 20 (upínací priemer od 3 mm do 8 mm) a ER 25 a ER 32 (upínací priemer od 3 mm do 12 mm).

Takmer bezúdržbové a bez opotrebenia

S ich vysokou presnosťou hádzania< 0,01 mm a stupňom vyváženia G 2,5 pri 25 000 ot./min spĺňajú upínače nástrojov TRIBOS aj tie najvyššie požiadavky. Ich rotačne symetrická konštrukcia umožňuje pracovať pri tých najvyšších otáčkach a dodržiavať náročné tvarové a polohové tolerancie pri jemných obrábaniach. Keďže upínací systém pracuje bez pohyblivých častí, tak nie je mechanicky citlivý. Tým pádom zaručuje takmer bezúdržbové upínanie nepodliehajúce opotrebeniu. Záťažové testy preukazujú, že ani pri tisíckrát opakovaných upínacích procesoch nedochádza k únave materiálu a hádzavosť zostáva zachovaná. Vďaka tomu TRIBOS výrazne prevyšuje iné upínacie technológie, medzi ktoré patria napríklad ER klieštiny. Presné upínače nástrojov, ktoré sú takmer bezúdržbové a nepodliehajúce opotrebeniu, v najrôznejších odvetviach zaručujú vynikajúce povrchy, minimálne opotrebenie nástrojov a vysoké výkony pri trieskovom obrábaní. TRIBOS sa medzičasom vyvinul na jeden z najkomplexnejších sortimentov pre vysoko presné upínanie nástrojov.

SCHUNK TRIBOS polygonálne upínače s ER kužeľom sú špeciálne navrhnuté pre sústruhy a aické rotačné indexovacie stroje. Umožňujú kratšie nastavovacie časy a presné prednastavenie. Dokonca je možné presne upnúť aj najmenší priemer stopky.

Foto: SCHUNK

Autor: SCHUNK

SCHUNK Intec s.r.o.  Levická 7  SK-949 01 Nitra