Výroba originálneho Trabantu 601

ADN/Jan-Peter Kasper/ 5.12.90 Zwickau: Die Endmontage des Trabant 1.1 bei Sachsenring Zwickau. Auf dem Band stehen Fahrzeuge, die für den Export nach Ungarn bestimmt sind. Doch das "Aus" für den Trabi steht fest: im März 1991 verlassen die letzten Autos das Werk. Die Zukunft der rund 650 Automobilwerker, die in zwei Schichten in der Endmontage beschäftigt sind, ist jedoch ungewiß.

Daily Automation Vám z času na čas prináša rôzne inšpiračné videá z oblasti výroby automobilov. Automobilky sa priam predbiehajú v modernizácií a neustále chrlia slovné spojenia ako IoT, inteligentná výroba, virtuálne realita, 3D tlač a podobne. Vráťme sa však spoločne aspoň na chvíľku do "dávnych" čias, kedy sa auta vyrábali manuálne bez pomoci robotov a človek zohrával vo výrobných procesoch obrovskú úlohu.

Trabant je jedna zo značiek automobilov vyrábaných v minulosti automobilkou Sachsenring v saskom meste Zwickau. V 80-tych rokoch sa stal mimoriadne populárnym aj v niekdajšom Česko-Slovensku.  Odhaduje sa, že spolu sa ich vyrobilo 3,2 miliónov kusov. Auto malo vzduchom chladený dvojtaktný dvojvalcový motor s objemom 600 cm3. Ako palivo slúžila zmes benzínu a oleja. Priemerná spotreba? .. asi 6 litrov/100 km.

Prvým typom bol Trabant 600 s oblými tvarmi karosérie a jeho nástupcom bol hranatejší Trabant 601 s hrdým názvom Limousine alebo Combi. Auto malp oceľový skelet s prilepenými plátmi plastu, vďaka čomu si získal ironickú prezývku PVC jaguár alebo BMV (Bakelitové Motorové Vozidlo). Pred ukončením jeho výroby sa vyrábal aj so štvortaktným motorom Volkswagen.

Zdroj:

  • wikipedia.sk
  • youtube.com
  • diletant.media