Štyri oblasti, v ktorých roboty menia potravinársky priemysel | FANUC

Potravinársky priemysel | Zatiaľ čo v regáloch obchodov narážame v priebehu posledných rokov na viac-menej rovnaký potravinársky tovar, spôsoby výroby a distribúcie sa postupom času rapídne menia.

Reč je pochopiteľne o modernizácii tohto priemyselného odvetvia, ktoré je čoraz viac previazané s aizáciou a robotizáciou.
Robot Fanuc a potravinársky priemysel
Zdroj: https://factoryaion.cz

Bežnému človeku ale možno ani nedochádza, v čom všetkom má tento technologický vývoj vplyv na potraviny, ktoré má doma. Poďme sa bližšie pozrieť na oblasti, v ktorých robotizácia ovplyvňuje potravinársky priemysel.

Poľnohospodárstvo

Keby ste mali vymenovať najvýznamnejšie odbory pre robotizáciu, poľnohospodárstvo medzi ne pravdepodobne hneď nezaradíte. Ale aj tu majú roboty čoraz častejšie využitie!

Robotické aplikácie sa už využívajú napríklad pri spracovaní sadeníc a výsadbe, rovnako ako pri zbere a triedení vajec alebo autonómnom kŕmení či dojení. Na monitorovanie polí využívajú poľnohospodári drony aj autonómne pozemné vozidlá, ktoré už existujú aj v podobe traktorov.

Výroba potravín

Tu už asi nie je také ťažké si predstaviť, čo predstavuje náplň práce robota. Dnes je celkom bežné, že aické linky plne zodpovedajú za primárne spracovanie potravinárskych surovín – čistia ich, triedia alebo prepravujú. Počas sekundárneho spracovania potravín sa potom roboty zapájajú do procesu miešania zmesí, tepelného spracovania, mrazenia, či detekcie kvality potravín a podobne.

Balenie potravín

Aj v tejto činnosti je aizácia už dlho známym pomocníkom, avšak...

... v dnešnej dobe je možné okrem čiastkových úkonov aizovať už celý proces balenia.

Od jednotlivých "jednoduchých" úkonov (založenia vstupného materiálu a zabalenia) cez kompletovanie do väčších balíkov až po ich presun na paletách do dopravného prostriedku. Potravinárske firmy využívajú tento potenciál v čoraz vyššej miere. Tu tiež môžeme spomenúť vzostup AGV (autonómne robotické vozidlá), ktoré sú čím ďalej, tým viac v obľube v mnohých podnikoch.

Doručovanie potravín

Naopak autonómne doručenie jedla až k zákazníkom môže ešte znieť tak trochu ako sci-fi. Možno ale budete prekvapení tým, že mnoho spoločností už s týmto modelom experimentuje. Dopyt po efektívnej doprave tovaru všetkého druhu vrátane potravín navyše narástol s príchodom pandémie.

Napríklad spoločnosť Uber plánuje v roku 2022 doručovať jedlo cez svoju službu Uber Eats pomocou vozidiel bez vodičov, zatiaľ však iba v americkom meste Santa Monica. Bude zaujímavé sledovať, ako rýchlo sa tento trend rozšíri aj do ďalších miest a kontinentov. Potenciál na to je vysoký.

Zdroj: factoryaion.cz

FANUC Slovakia s.r.o.

Pri Jelšine 3636/ 1, 949 01 Nitra

Balenie a paletizácia v potravinárskom priemysle: