Softvér od spoločnosti RoboDK pomáha umelcom

RoboDK| "Roboty sú revolučné. Vo vizuálnom umení poskytujú umelcom nové tvorivé techniky,"
hovorí Albert Nubiola, generálny riaditeľ firmy RoboDK,

ktorá sa zaoberá simuláciou a programovaním robotov. Toto prehlásenie je v súvislosti s otvorením prestížnej galérie Ben Brown Fine Arts v Londýne. Všetky obrazy novej expozície sú totiž namaľované robotmi. Za dômyselnou výstavou „Dark Factory Portraits“ sotoja umelci Rob a Nick Carter. Predstavuje priemyselné robotické rameno od spoločnosti KUKA s názvom „Heidi“. Toto rameno vytvára umelecké portréty známych umelcov pomocou akrylových farieb. RoboDK

Ako to funguje?

Heidi dostane fotografiu v digitálnej podobe.

Používa určité spracovanie obrázkov v rozhraní Google Face API. Pomocou aplikácie Autodesk Maya následne generuje konečný obrázok. Robot musí byť schopný zistiť, kam by mali ťahy štetca smerovať. Tiež musí vedieť aké dlhé by mali byť, pod akým uhlom by mal byť štetec a ďalšie podrobnosti. Takto má robot jasnú predstavu o maľbe, ale nerozumie mechanike akou človek maľuje. Tu sa však pripája spoločnosť RoboDK.

"Softvér Autodesk Maya a RoboDK som dokázal pomocou ich SDK spojiť do jedného nástroja na navrhnutie akéhokoľvek druhu maľby a nechal ju maľovať robotom."

hovorí softvérový inžinier Julian Mann, ktorý priviedol Heidiho mechaniku k životu. Pomocou rozhrania RoboDK API Mann kódoval každý pohyb robota Heidi. Od výberu farby a štetca až po smer ťahu štetcom a čistenie štetca. Mann poznamenal, že počas projektu si robot vyvinul niektoré jemné motorické zručnosti. Ľudia takéto zručnosti pri maľovaní považujú za samozrejmé.

„Ako vývoj postupoval, systém zhromažďoval stále viac a viac zručností. Robot napríklad od začiatku ťahu jemne zvyšuje tlak na štetec aby moduloval šírku ťahu. Drží rôzne štetce pod rôznymi uhlami a dáva dôraz na to, aby štetec utieral správnym spôsobom.“

https://vimeo.com/377543857 RoboDK umožňuje užívateľom ľahko programovať viac ako 500 priemyselných robotov. Od malých robotov pracujúcich v kooperácii, až po veľké priemyselné ramená. Každý robot ponúka množstvo rôznych štýlov nanášania farieb na plátno alebo sochu. Zatiaľ čo pokročilí programátori môžu používať rozhranie RoboDK API, laici môžu ľahko vytvárať komplexné robotické programy v RoboDK. Ukazovaním a klikaním myšou v simulovanom počítačovom prostredí si môžu vyskúšať pohyby robotov skôr, ako ich začnú maľovať. Medzitým sa softvér RoboDK stará o preklad týchto kliknutí do strojového kódu.

"Nejde o výmenu umelcov, ale o posilnenie umelcov a umožnenie im objavovať nové spôsoby tvorivosti prostredníctvom aizácie.“

Umelci zdieľajú tento názor a vidia robotiku ako nástroj na rozšírenie svojho remesla, nie ako hrozbu pre ich ľudskú tvorivosť.

História Robo DK a iné projekty

RoboDK bola založená v roku 2015 na ETS University v Montreale v Kanade. V tom čase sa jej softvér využíval na simuláciu a programovanie robotov. Pomohol tak oživiť niekoľko významných umeleckých projektov. Neoset Designs, newyorské umelecké štúdio, bolo požiadané o spoluprácu s hudobnou streamovacou službou Spotify. Počas projektu s názvom „RapCaviar Pantheon“ roboty frézovali sochy rapových umelcov. Použitím funkcií frézovania RoboDK tím dokončil tri sochy umelcov v nadľudskej veľkosti iba za 15 dní. Softvér od Robo DK sa použil aj pri soche umelca Roberta Longa "Death Star". Socha je teraz súčasťou zbierky umeleckého centra Burchfield Penney v Buffale v New Yorku. Pozostáva zo 40 000 mosadzných a medených guľôčok usporiadaných okolo oceľovej gule. Na zaistenie presnosti sa použil softvér RoboDK na riadenie robotizovaného vŕtacieho systému vyrobeného na mieru. Robot pripravil všetkých 40 000 dier, do ktorých boli umiestnené mosadzné guľôčky.  

„Prevažná časť podnikania spoločnosti RoboDK je v priemyselnej výrobe, ale ako ukazujú projekty „Dark Factory Portraits“ alebo "Death Star", náš softvér je tiež mocným nástrojom pre kreatívcov,“

hovorí Nubiola.

Mohlo by ťa tiež zaujímať: Robotika niekedy a dnes | Čo sa zmenilo?

Zdroj: robodk.com

Autor: Matej Seman | Daily Automation