Až 2 milióny nových pracovných miest do dvoch rokov vďaka robotizácii!

Až 2 milióny nových pracovných miest? S robotmi sa dnes už stretne na rôznych pozíciách. Lakovník, zvárač, montér, ... a to sú len niektoré pozície, ktoré roboty zastávajú. Kvôli tomu ich mnoho ľudí považuje za konkurenciu a obáva sa o svoje pracovné miesta. Je to na mieste?

Nedostatok zamestnancov riešia firmy kúpou robotov Roboty nájdu uplatnenie všade tam, kde sa opakujú náročné a monotónne úkony - napríklad taká práca v sklade alebo v potravinárstve. Firmy nákupom robotov reagujú najmä na nedostatok zamestnancov, kedy na trhu chýbajú ľudia z rôznych odborov. Automatizáciu vnímajú hlavne ako úsporu nákladov, a to aj napriek vyššej počiatočnej obstarávacej cene robota. Čo ak firma nemá prostriedky na obstaranie, alebo sa jej oplatí len krátkodobé využitie robotov? Môžu si robota prenajať od tuzemskej "personálne" agentúry.

S veľkým nedostatkom ľudí v produktívnom veku sa stretávajú v Japonsku. Odtiaľ tiež pochádzajú roboty FANUC. Japonská populácia stárne. Aktuálne má Japonsko najvyššiu koncentráciu ľudí nad 100 rokov na svete. Tento problém však vláda aktívne rieši - zapája roboty, ktoré nemajú zamestnancov nahrádzať, ale iba im pomáhať, napríklad v poľnohospodárstve.

Počet robotov celosvetovo narastá, a tak sa môže zdať, že ľudská pracovná sila nebude treba. Nie je ale dôvod báť sa. Vďaka robotom sa na trhu otvárajú nové a atraktívnejšie pracovné príležitosti, pretože stroje zastanú prácu, ktorá nevyžaduje ľudské myslenie a vlastnosti. Medzinárodná federácia robotiky (IFR) pred časom vydala štúdiu, v ktorej prezentuje pozitívny vplyv priemyselných robotov na zamestnanosť. Podľa IFR by malo od roku 2017 do 2020 vďaka robotizácii po celom svete vzniknúť 1 až 2 milióny nových pracovných miest.

Čítaj tiež:  6 mýtov o kooperujúcich robotoch

Ako vedia roboty spolupracovať? Existujú roboty, ktoré vedia spolupracovať s človekom. FANUC ako prvý v roku 2015 na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne predstavil kolaboratívneho robota CR-35iA, ktorý skutočne pracuje bok po boku človeka a uľahčuje mu prácu pri náročných úkonoch, pri ktorých je potrebná vysoká a stále rovnaká presnosť. Roboty ľuďom napríklad pomáhajú kompletovať automobily. Pozrite sa, ako spolupráca vyzerá v praxi.

Výhodou robotov je tiež to, že môžu pracovať bez prestávky a prakticky sa neunavia. Ich zapojenie do procesov tak síce nahradí časť ľudských zdrojov, ale vďaka tomu sa ľudia môžu venovať jemnejším a kvalifikovanejším činnostiam. Vďaka rozvoju automatizácie budú čím ďalej, tým viac potrebný napríklad odborníci na automatizáciu tovární, ktorí sa môžu vzdelávať v našej FANUC Akadémii.

Vieme, že časť pracovných pozícií zanikne. Nie je však potrebné sa obávať. Inovácia a vývoj prinesie nové pracovné príležitosti. Ľudia tak budú môcť uplatniť svoje jedinečné vlastnosti, ktoré robotom budú pravdepodobne ešte nejakú chvíľu chýbať.

Autor:

FANUC Czech s.r.o

www.fanuc.eu/sk factoryautomation.cz