Robotická paletizácia - ako na to?

Čo je robotická paletizácia?

V prípade stredne veľkej, až veľkej produkcie je pravdepodobné, že súčasťou výrobného a logistického procesu je aj paletizácia - balenie tovaru a ukladanie na palety za účelom zjednodušenia prepravy. Aj keď v mnohých prípadoch je tento proces vykonávaný manuálne, robot je priam vhodným kandidátom na začlenenie do prevádzky. Robotická paletizácia je veľmi populárnym riešením, hlavne vďaka flexibilite. Popularitu tohto riešenia potvrdzuje aj stabilne rastúci trh s paletizačnými robotmi.

RObotická paletizácia

Existujú rôzne typy robotov, ktoré môžu byť využité za týmto účelom. Najbežnejším spôsobom je však využitie paletizačných robotov, priamo určených pre túto úlohu.

Prečo práve roboty?

FANUC Paletizačný robot
Najsilnejší robot na svete : FANUC M-2000iA/2300

Existuje mnoho dôvodov prečo uprednostniť roboty oproti iným druhom aizovanej paletizácie. Robot ponúka oveľa väčšie možnosti a je možné ho preprogramovať a použiť pre inú výrobnú linku, pričom pri konvenčných paletizačných strojoch by boli potrebné rozsiahle zmeny.

Robotická paletizácia má široké využitie. Pri pomyslení na využitie robota pri paletizácii si často možno predstaviť obrovského robota prenášajúceho objemné a ťažké objekty na nedostupné miesta, avšak skutočnosť je taká, že robota možno efektívne využiť v akejkoľvek mierke od malých s nízkou nosnosťou až po "veľké" s vysokou nosnosťou až po niekoľko stoviek kilogramov.

Takéto roboty majú zosilnené zápästie umožňuje robotovi prenášať a ukladať extrémne ťažké objekty s vysokou mierou presnosti. Vďaka tomu je skvelou flexibilnou alternatívou k žeriavom a kladkám.

Aké roboty možno využiť?

Za účelom paletizácie možno využiť takmer akéhokoľvek robota, avšak niektoré typy robotov sú predsa len pre tento účel vhodnejšie ako iné:

  • Paletizačné roboty - Ako je zrejmé už z názvu, ide o roboty priamo navrhnuté pre paletizáciu. Ide zväčša o veľké roboty s veľkou kapacitou užitočného zaťaženia a značným dosahom.
  • 6-osé priemyselné roboty - Vhodné hlavne vďaka svojej flexibilite. Dokážu vykonávať širokú škálu rôznych úloh a paletizácia je jednou z nich.
  • Kolaboratívne roboty -  Vhodné pri úlohách s nízkym užitočným zaťažením, kde nie je potrebná vysoká rýchlosť. Kolaboratívne roboty poskytujú výhodu hlavne v tom, že nie je potrebné ich pracovný priestor úplne oddeliť od operátorov. Samozrejme závisí to od driuhu aplikácie.
  • Delta roboty - Vhodné pre aplikácie, kde je potrebná vysoká rýchlosť a presnosť.
  • SCARA roboty - Väčšina SCARA robotov je využívaných pre ľahké montážne úlohy, ktoré nie sú až tak vzdialené od menších paletizačných úloh.
  • Portálové roboty - Vďaka ich konštrukcii sú schopné uniesť väčšie užitočné zaťaženie ako ostatné typy robotov a možno ich využiť pri paletizácii akýchkoľvek objektov.

Programovanie paletizačného robota

Bez ohľadu na typ použitého robota, programovanie paletizačnej úlohy môže byť jednoduché s využitím kvalitného programovacieho softvéru. Ako jeden z možných postupov sa ponúka kódovanie každého jedného bodu v programe manuálne, čo predstavuje skôr tradičnejší spôsob programovania. Úpravy a zmeny takéhoto programu by však mohli byť náročné, čo by v prípade robotickej paletizácie bolo kontraproduktívne.

Prečítaj si tiež: Programovanie robotov – Ukážka offline programu

Ideálne je využitie programovacieho softvéru, ktorý umožňuje selektovanie a výber medzi rôznymi polohami a súradnicami uloženia objektu

. V takomto prípade stačí zadať do softvéru rozmery objektu, vlastnosti paletizačnej úlohy, a softvér sám vypočíta potrebné súradnice. V súčasnosti programovacie softvéry od rôznych výrobcov taktiež často ponúkajú doplnkové moduly priamo určené na navrhovanie paletizačných úloh. Súčasťou je tiež možnosť simulácie, a tak si viete ešte pred samotnou realizáciou projektu overiť produktivitu, dosažiteľnosť a podobne. https://www.youtube.com/watch?v=DI-EGRrvWd0&ab_channel=FANUCEurope https://www.youtube.com/watch?v=JyDnhpYElcs&ab_channel=DelkorSystemsInc.  

Autor: Jakub Michalčík | Daily Automation

Zdroj: