Programovanie robotov vo výrobe dnes zvládne každý. Neveríte?

Autor: Martin Müller 

Programovanie robotov? Predstavte si svet, v ktorom môžete programovať priemyselné roboty rovnako jednoducho, ako vytvoriť prezentáciu v MS Office. Svet, kde nepotrebujete inžiniera s dvadsiatimi rokmi skúseností, aby vám vytvoril simuláciu výrobnej linky pre automobily. Predstavte si… vlastne nie. V takom svete už totiž žijeme.

Výrobné linky budúcnosti

Automobilový priemysel je jedným z najväčších odberateľov robotov, cobotov a ďalších automatizačných zariadení. Automatizované výrobné linky šetria čas a peniaze, zvyšujú návratnosť investícií a prispievajú k väčšej dostupnosti automobilov pre širokú verejnosť. Donedávna bolo naprogramovanie takej linky alebo simulovanie rôznych častí výrobného procesu doménou tých najskúsenejších. Programovacie nástroje vyžadovali hlboké inžinierske a programátorské znalosti a rokmi nazbierané skúsenosti.

To všetko sa má čoskoro zmeniť...

Roboty pre každého

Kanadská firma RoboDK pred pár mesiacmi predstavila svoj geniálne jednoduchý robotický programovací softvér na simulovanie funkcií výrobnej linky. Simulácie sa používajú buď pred začiatkom samotnej výroby alebo na bezpečné testovanie zmien pred ich implementáciou do prevádzky. Pýtate sa, prečo?

Možnosť generovať robotické sekvencie mimo prevádzky dáva inžinierom do ruky mocný nástroj...

...ako eliminovať prestoje vo výrobe, ktoré sú na preprogramovanie počas prevádzky nutné, a zároveň im dáva bezpečné rozhranie pre testovanie rôznych scenárov,“ popísal výhody simulácií magazínu Robotics Tomorrow CEO RoboDK Albert Nubiola .

Softvér od RoboDK funguje na princípe drag and drop, ktorý využíva väčšina masovo rozšírených používateľských aplikácií od firiem ako je Microsoft, Adobe a podobne. Už to je veľký krok vpred.

Ešte zaujímavejšia je ale možnosť využiť jeden z 15 prednastavených scenárov, napríklad lakovanie karosérie alebo strojové obrábanie. Vďaka tomu si môže simuláciu nastaviť a prehrať aj koncový používateľ bez nutnosti preškolenia programátorov, inžinierov a ďalších špecialistov.

Softvér obsahuje viac ako 500 robotov od 50 rôznych výrobcov vrátane veľkých mien ako napr. FANUC, ktorý má vo svojom portfóliu desiatky modelov a riešení pre všetky možné typy prevádzok. Vďaka tomu si môže každý naprogramovať skutočne veľké množstvo situácií a scenárov podľa toho, čo práve potrebuje. Skoro akoby hral počítačovú hru.

Chýbajúca pracovná sila a nové trendy

Odhaduje sa, že len v Nemecku bude v roku 2040 chýbať na pracovnom trhu okolo 10 miliónov ľudí. Niet preto divu, že v nedávnom prieskume 84 % nemeckých odborníkov na priemysel označilo masívny nástup robotov a cobotov za jasnú vec.

V sektore automotive sa globálne očakáva čoraz väčší dôraz na tri hlavné technológie:

1. Coboty (kooperatívne roboty)

Oproti klasickým robotom, ktoré vykonávajú opakujúcu sa a nebezpečnú prácu, coboty dokážu spolupracovať s človekom pre ešte vyššiu optimalizáciu výroby. O rozdieloch medzi cobotmi a robotmi si môžete prečítať v našom staršom článku.

2. 3D tlač

Táto technológia sa už dávno neobmedzuje len na výrobky z plastu pre domácich majstrov, ale môže pracovať aj s kovmi alebo dokonca betónom. Očakáva sa, že postupom času nahradia zváranie a firmy ako Audi alebo Porsche už túto technológiu bežne využívajú. Už podľa prieskumu z roku 2015 bolo 16,1 % vytlačených materiálov určených pre automobilový biznis. Číslo odvtedy trvalo rastie.

Prečítaj si taktiež: Ideálny partner vo výrobe | Nový Fanuc CRX

3. Samoriadiace autá

Všetci sme o nich počuli a pravidelne o nich čítame v spravodajstve. Samoriadiace autá sú budúcnosťou, do ktorej bude mať automatizácia a robotizácia veľa čo hovoriť. Odhaduje sa, že v roku 2030 bude na cestách medzi desiatimi až päťdesiatimi percentami samoriadiacich vozidiel. Tak sa nechajme prekvapiť.

Ako vidíte, automobilový priemysel by sa bez robotov a cobotov dnes už nezaobišiel. Ak vás zaujíma, ako môže takáto automatizovaná výroba vyzerať, alebo čo všetko si už dnes môžete zaobstarať do svojej výroby, pozrite sa napríklad na stránky spoločnosti FANUC. Nájdete tam všetko od manipulácie s dielmi cez zváranie elektrickým oblúkom až po finálne lakovanie.

 

Zdroj: https://factoryautomation.cz/

FANUC Slovakia s.r.o.

Pri Jelšine 3636/ 1, 949 01 Nitra