PRIEMYSELNÉ ROBOTY MITSUBISHI ELECTRIC

PRIEMYSELNÉ ROBOTY | Mitsubishi Electric je tradičný výrobca priemyselnej aizácie a robotov. So situáciou, ktorá aktuálne panuje na pracovnom trhu sa Japonsko i naša spoločnosť stretávala taktiež koncom 80 rokov. Riešením bolo mohutne aizovať a robotizovať výrobu. To sa Mitsubishi Electric podarilo a preto nám súčasná výroba umožňuje vyrábať vysoko kvalitné produkty, ktoré sú schopné obstáť na globálnom trhu aj proti výrobkom z krajín s oveľa lacnejšou pracovnou silou.

Mitsubishi Electric roboty

Aktuálne Mitsubishi Electric ponúka niekoľko radov robotov, ktoré si nižšie predstavíme. Nová séria CR je rad štandardných priemyselných robotov s vysokou presnosťou pre bežné aplikácie. Rad FR ponúka 4-osé (SCARA) a 6-osé roboty s veľmi vysokou odolnosťou a životnosťou pre veľmi náročné a dynamické aplikácie.

Podľa užitočného zaťaženia je možné v skupine 4-osých robotov nájsť roboty s užitočným zaťažením od 3 kg do 20 kg s rozsahom až 1000 mm.

V prípade 6 osových robotov je možné zakúpiť roboty s užitočným zaťažením od 2 kg do 20 kg s rozsahom až 1503 mm.

Špeciálnym typom robotov sú vysokorýchlostné a vysoko precízne roboty na mikro krokovanie radu RP-ADH s užitočným zaťažením od 1 kg do 5 kg.

Ďalším typom robotov sú DELTA roboty s nosnosťou 1 kg a dosahom až 1300 mm určené pre triediace a paletizačné aplikácie.

Roboty z radu MELFA FR je možné taktiež zakúpiť v rôznych konfiguráciách. Štandardné roboty firma dodáva v dvoch verziách a to s krytím IP40 alebo IP67. Ďalej je možné objednať roboty vo verzii ESD pre elektrotechnický priemysel, verzia ATEX (výbušné prostredie – roboty vyrobené s krytím IP67), ​​clean verzia pre čisté priestory s certifikáciou ISO 3, roboty pre potravinársky a farmaceutický priemysel (obsahujú certifikované vazelíny a sú odolné pri použití sanitačných prostriedkov), a v závere špeciálne roboty pre zákaznícke riešenia. Ku všetkým robotom je možné tiež zakúpiť inteligentné príslušenstvo ako napríklad elektricky riadené chápadlá, systémy videnia, bezpečnostný modul, senzor sily a ďalšie, ktoré umožňujú vytvárať sofistikované aplikácie.

Ako sa programujú priemyselné roboty Mitsubishi Electric? 

V minulosti bol jediným bezpečnostným prvkom bezpečnostný vstup na pripojenie tlačidla núdzového vypnutia, a preto musel byť robot oplotený. Po stlačení tohto tlačidla dôjde k prerušeniu napájania servomotorov a robot sa kompletne zastaví. Na obnovenie pohybu robota bolo nutné servomotory znovu zapnúť. Z dôvodu dlhších prestojov pri inicializácii robota a nárokov na veľký priestor pre oplotenie okolo robota, dochádzalo aj zo strany Mitsubishi Electric k vývoju bezpečnejších aplikácií, ktoré umožňujú zmenšovať robotické bunky pri zachovaní bezpečnosti. Prvou integrovanou funkciou na zaistenie bezpečnosti sú virtuálne softvérové ​​múry, ktoré zamedzia robotu pohyb po prekročení súradníc, v ktorých je tento múr nastavený. Toto riešenie je možné prevádzkovať v japonských továrňach.

Aby sme splnili prísnejšie európske bezpečnostné štandardy, prichádza firma na trh s produktom MELFA SafePlus. Jedná sa o externe pripojiteľný hardvérový modul na báze bezpečnostného PLC zvyšujúce bezpečnostné funkcie robota. Modul disponuje bezpečnostnými vstupmi, na ktoré je možné pripojiť bezpečnostné snímače napr. zámky dverí, optické závory, skenery, apod.

MELFA SafePlus modul obsahuje bezpečnostné funkcie SS1, SS2, SLS, SLP, ktoré umožňujú nastaviť limity pre spomalenie pohybu robota, prípadne jeho úplnému zastaveniu , avšak bez nutnosti prerušenia napájania servomotorov. Celkovú aplikáciu si možno predstaviť ako robota, ktorý má svoj pracovný priestor ohraničený svetelnými skenermi. Tieto skenery definujú zóny, v ktorých sa môže operátor pohybovať. Pri vkročení do prvej zóny dôjde k spomaleniu robota na vopred definovanú rýchlosť. Po prekročení zóny bližšej k robotu dôjde k zastaveniu robota

Mitsubishi Electric priemyselné roboty

Ďalšou možnosťou pre kolaboratívne aplikácie je robotické príslušenstvo MELFA SafePlus AIRSKIN. Jedná sa o odnímateľný kryt pre robot, ktorý umožní snímať kontakt s jeho povrchom vďaka čidlám snímajúcim zmenu tlaku vzduchu vo vnútri krytu. Tento kryt je možné použiť pre celého robota alebo zakrytie iba jeho časti. AIRSKIN kryt je samozrejme overený a certifikovaný spoločnosťou TÜV SÜD.

Melfa robot & Airskin

Jednou z premiér v posledných rokoch spoločnosti Mitsubishi Electric je kolaboratívny robot ASSISTA s užitočným zaťažením 5kg. Robot Vás zaujme dizajnom na vysokej úrovni a životnosťou ako pri štandardných robotoch. Robot je výsledkom 40-ročných skúseností v oblasti priemyselnej aizácie a zabudované motory a prevodovky použité v priemyselných robotoch MELFA zaisťujú vysokú presnosť aj v tých najnáročnejších aplikáciách. Samozrejmosťou je pripojenie k digitálnej platforme e-Factory s možnosťou prediktívnej a vzdialenej údržby. Robot je rovnako ako ostatné roboty certifikovaný spoločnosťou TÜV SÜD, kompatibilný so štandardne využívaným príslušenstvom a je jednoduchý na programovanie.

Za zmienku určite stojí možnosť prepnutia robota do dvoch pracovných režimov.

Plne kolaboratívny režim umožňuje prácu robota pri zníženej rýchlosti tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť operátora. V nekolaboratívnom režime sa robot chová ako klasický priemyselný robot, kedy je bezpečnosť zaistená externe pripojenými bezpečnostnými prvkami.

Pre základné programovanie slúži zjednodušené prostredie RT VisualBox, ktoré v kombinácii s možnosťou uchopiť efektor robota, naviesť ho do požadovanej pozície a zapamätať pozíciu pomocou hardvérového tlačidla na jeho ramene, zaistí uvedenie do prevádzky vo veľmi krátkom čase. K robotickému kontroléru je možné pripojiť aj ostatné výrobky z dielne Mitsubishi Electric, napríklad programovateľné ay PLC, operátorské panely, servomotory, CNC či SCADA systémy. Na prepojenie je možné využiť sieť CC-Link IE Field vyvíjanú firmou Mitsubishi Electric v Japonsku a štandardne využívanú v továrňach po celom svete. Pre komunikáciu s produktami ostatných výrobcov je možné využiť možnosť pripojenia komunikačných kariet pre siete Profinet, EtherCAT, Ethernet/IP a ďalších.

V spolupráci s našimi partnermi sme za dobu existencie firmy vyvinuli veľkú škálu aizačných riešení.

Medzi najzaujímavejšie a tiež referenčné riešenie zaraďujeme napríklad aicky navádzané vozíky AGV, robotické aplikácie pre firmu Mitsubishi Electric Automotive v Slanom, aizované bunky na výrobu komponentov do automobilového priemyslu vo firme Continental Automotive, Koito, Kostal a ďalšie. Najzaujímavejšou aplikáciou z oblasti bezpečnej a kolaboratívnej robotiky je skrutkovanie krytu motora v továrni Audi v maďarskom Györe, kde je využitá bezpečnostná jednotka MELFA SafePlus.

Za tím Mitsubishi Electric by som Vám na záver chcel popriať veľa úspechov na poli priemyselnej aizácie a v prípade záujmu nájdete viac informácií na našich webových stránkach https://sk3a.mitsubishielectric.com/fa/sk.

Zdroj: Home obrázok: https://www.japantimes.co.jp/news/

Autor: Luděk Podolan – Solution Engineer