Pick To Light pre výrobu a montáž | MARPEX

Pick To Light | Na dokončenie manuálnej montáže je často potrebných viac častí a krokov, pričom v každom kroku existuje riziko ľudskej chyby.

Diel môže byť vybratý z nesprávneho boxu alebo môžu byť diely zostavené v nesprávnom poradí.

Na zabezpečenie vysoko kvalitného finálneho produktu je však rozhodujúca presnosť. Výrobcovia tiež musia rýchlo dokončiť montáž, aby maximalizovali výkon. Výzvou je teda zvýšiť rýchlosť montáže pri zachovaní kvality. Systémy Pick-to-Light (PTL) podporujú stratégiu štíhlej výroby a patria medzi tzv. poka-yoke riešenia (ochrana proti chybám).

Jednotlivé komponenty vizuálne vedú operátorov, aby vybrali správne diely, v správnom množstve a správnom poradí. To znižuje chyby a chyby a zvyšuje produktivitu elimináciou spoločného zdroja strateného času, ako sú pokyny na kontrolu a opätovnú kontrolu.

Pre zvýšenie efektivity a presnosti v montážnych aplikáciách je nevyhnutné, aby montážny pracovník dokázal rýchlo a ľahko určiť miesto ďalšieho vyzdvihnutia. Riešenie PTL identifikuje správny box resp. pozíciu, z ktorej má operátor vyberať, deteguje, že bol úkon vykonaný, a potom naviguje k nasledovnom kroku.

Technológia sa dá prispôsobiť existujúcim procesom, k dispozícii sú prvky v rôznych prevedeniach, s rôznymi funkciami a možnosťami.

Príklad 1: Montážne pracovisko pre viacero rôznych výrobkov

Pick To Light

 

Zostavenie rôznych výrobkov alebo dielov na jednej stanici môže byť veľmi efektívnym spôsobom výroby, ale predstavuje aj veľa výziev, ktoré je potrebné vyriešiť. Podobné komponenty/súčiastky a ťažko sledovateľné pokyny môžu viesť k ľudskej chybe počas výroby, ktorá potom celý proces spomalí a spôsobí chyby.

Používanie snímačov PTL na montážnych staniciach s viacerými výrobkami znižuje počet nepresností, urýchľuje zostavovanie a uľahčuje zaškolenie.

Ideálnym použitým Pick to Light prvkom pre takéto prípady je séria PTL110 od Banner Engineering.  Ide o veľmi všestranné a rýchle zariadenie typu, ktoré sa skvele hodí na montážne aplikácie navádzané svetlom. Minimalizácia chýb počas montážnych postupov je pre spoločnosti zásadná, aby udržali vysokú úroveň výroby a znížili množstvo prestojov. Bez náležitého navádzania počas vychystávania sa môže operátor ľahko chytiť nesprávneho miesta a nainštalovať nesprávne komponenty. Jasné a dobre viditeľné digitálne displeje na zariadeniach PTL110 v kombinácii s optickým snímačom, ktorý deteguje ruky pri odoberaní kusov, zjednodušuje montáž dielov a zaisťuje vysokú úroveň kvality na montážnych pracovných staniciach s viacerými výrobkami.

Ak je potrebný konkrétny diel, príslušné podsvietené zariadenie série PTL110 sa rozsvieti a zobrazí číslo.

Zamestnanec vezme množstvo dielov potrebných na inštaláciu zo správneho boxu. Keď ruka pretne lúč, je rozpoznaný pick a kontrolka zhasne, aby sa mohol rozsvietiť nasledujúci pick v poradí, čím zamestnanca rovno upozorní na nasledujúcu akciu. Použitie osvetlenej sekvencie vychystávania ako sprievodcu znižuje šance, že pracovník chytí nesprávne diely alebo množstvá.

Pick To Light Banner PTL110

Zariadenia PTL110 využívajú tzv.PICK-IQ ™ - vylepšenú sériovú komunikáciu, ktorá rýchlo označuje ďalší zásobník, čo umožňuje systému držať krok s operátorom.

Vysoká rýchlosť a jedinečná všestrannosť zariadení PTL110 majú schopnosť zmeniť každú stanicu na montážnu stanicu s viacerými výrobkami pre ešte vyššiu efektivitu výroby. Jeden zamestnanec môže na tej istej stanici pohodlne pracovať na rôznych kusoch. Vďaka farebnej zostave je školenie rýchle a ľahké, čo umožňuje operátorom rýchlo prepínať medzi kusovníkmi a zvyšovať celkový výkon. Vďaka jednoduchej inštalácií a rôznym konzolám sa PTL110 dajú ľahko premiestniť bez ďalších nástrojov alebo preprogramovania.

Odporúčame tiež prečítať: Ako využiť bezdrôtovú technológiu Banner na zlepšenie OEE?

Séria PTL110 je k dispozícii s optickými a dotykovými snímačmi pre použitie v najrôznejších aplikáciách. Funkcie môžu byť použité spoločne alebo jednotlivo na potvrdenie akcií výberu a sekundárnych funkcií. Voliteľný displej môže indikovať počet dielov alebo poskytovať ďalšie pokyny s alfanumerickými znakmi. Používatelia majú úplnú kontrolu nad štrnástimi farbami a viacerými animačnými funkciami, takže indikátor je možné použiť na odlíšenie viacerých podmienok.

Zariadenia PTL110 sú napájané pomocou PICK-IQ, účelového protokolu sériovej zbernice kompatibilného s Modbus, ktorý používa spoločné ID na zníženie typickej latencie pochádzajúcej z dopytovania viacerých zariadení. Vysoká rýchlosť odozvy, ktorá vedie k výsledkom, funguje dobre pre aplikácie, ktoré vyžadujú veľa výberových bodov pri zachovaní rýchleho tempa produktivity.

Príklad 2: Bezdrôtové Pick To Light riešenie pre mobilné montážne stanice

dotykové tlačidlá K70Zákazníci požadujú čoraz viac možností v produktoch, rozhodujú sa pre zložitejšie výrobné procesy, pri ktorých sa tieto produkty vyrábajú. Poskytovanie jasných pokynov pre montáž pracovníkom minimalizuje riziko vzniku chýb, najmä pri častých zmenách požiadaviek na výrobok. Poskytnutie možnosti výrobcom ľahko prekonfigurovať a presunúť montážne stanice môže mať skutočné výhody pre efektivitu výroby a využitie priestoru. Pre takéto prípady má Banner Engineering v portfóliu bezdrôtové dotykové tlačidlá K70 a bezdrôtový ovládač DXM100.

Bezdrôtové dotykové tlačidlá K7 0 sú umiestnené na priehradkách na stojane na prenosné diely. Bezdrôtový ovládač DXM100 určuje postupnosť výberu rozsvietením zelenej LED na K70 zodpovedajúcej časti, ktorá by mala byť vybraná. Obsluha vyberie diel a dotykom na K70 potvrdí akciu. K70 sa zmení na červenú, ak je aktivovaná mimo poradie, a žltá, aby potvrdila správny proces. Ďalšia K70 v poradí sa potom zmení na zelenú a proces pokračuje. Bezdrôtové pripojenie umožňuje presunúť alebo prekonfigurovať montážnu stanicu bez nutnosti opätovného zapojenia.

marpex

Marpex, s.r.o.

Športovcov 672 018 41 Dubnica nad Váhom tel./fax: +421 42 4440010-1 mobil: +421 903 214 610 e-mail: mosuch@marpex.sk www.marpex.sk