Partnerstvo SICK a Asseco CEIT pri zabezpečení autonómnych vozíkov

SICK & Asseco CEIT | Výroba a Intralogistika sa v dnešnej dobe automatizácie navzájom dopĺňajú. To, čo bolo predtým vnímané ako dva rôzne odbory, dnes zažívajú vďaka pokrokovej automatizácii a digitalizácii stále väčší spoločný rast.

Naše portfólio riešení pre mobilné platformy umožňuje jednoduchú realizáciu vedenia v dráhe, navigácie, polohovania, detekcie prostredia, bezpečnosti a manipulácie s bremenami. Od malých autonómnych transportných systémov AGC (Automated Guided Carts) až po špecializované AGV (Automated Guided Vehicle) pokrývajú naše senzorové riešenia celú oblasť autonómne riadených vozíkov. Spektrum pritom siaha od cenovo výhodných riešení ako vedenie v dráhe a jednoduchého zamedzenia kolízii až po plne certifikované bezpečnostné riešenie a integrovanú lokalizáciu kontúr, ktoré je možné rozšíriť a modulárne prispôsobiť individuálnemu prípadu použitia vášho autonómneho transportného systému.

SICK Scanner
Zdroj: SICK, Bezpečnosť mobilných platforiem

V oblastiach, v ktorých spolupracujú osoby a mobilné platformy, sú bezpečnostné senzory základom všetkého. Spoločnosť SICK ponúka vhodné senzory a riešenia - vždy optimalizované pre dosiahnutie potrebnej úrovne bezpečnosti aplikácie. Pre jednoduchú integráciu bezpečnostných komponentov poskytuje spoločnosť SICK riešenia pre bezpečné riadenie, počnúc jednoduchými bezpečnostnými relé až po konfigurovateľné bezpečnostné jednotky.

A práve v tieto riešenia vložila už pred niekoľkými rokmi inovatívna technologická spoločnosť Asseco CEIT svoju dôveru.

Asseco Ceit AGV
Zdroj: SICK, Portfolio AGV společnosti Asseco CEIT

 

„Naše prvé automatické AGV zariadenia, kde boli použité komponenty spoločnosti SICK, boli ťahače s označením FTS500 a FTS1300, ktoré sme nasadili v najväčšej automobilke na Slovensku. Odvtedy boli vyrobené nové, modernejšie generácie AGV vozíkov s kontúrovou alebo laserovou navigáciou. Vzhľadom na vynikajúcu spoluprácu a kvalitu SICK komponentov, sú súčasťou každého automatického inteligentného AGV zariadenia značky Asseco CEIT“ Rastislav Tribula, Výzkum a koncepčný vývoj Asseco CEIT.

AGV Asseco CEIT detail
Zdroj: SICK, Detail AGV spoločnosti Asseco CEIT

 

Niekoľko rokov slúžili na zabezpečenie vozíkov bezpečnostné laserové skenery rady S300 a S300 mini v kombinácii s reléovými modulmi. Už v týchto konceptoch boli integrované dynamické signály z enkodérov DFS60, ktoré slúžili na prispôsobenie monitorovacích zón skenerov. V priebehu rokov pribudlo ďalšie riešenie pre antikolíziu, vo forme LiDAR TiM310 či 3D kamier Visionary-T, 2D-LiDAR NAV350 pre lokalizáciu vozíkov v priestore a ďalšie komponenty z oblasti senzoriky.

V rámci stále rastúcich požiadaviek trhu na bezpečnosť či bezpáskovú lokalizáciu sa spoločnosť Asseco CEIT ďalej rozhodla v rámci inovácií svojho portfólia pre nové unikátne riešenie firmy SICK – Safe EFI-pre systém v kombinácii s enkódermi DFS60 či indukčnými senzormi IME2S.

microscan3 agv CEIT
Zdroj: SICK, Bezpečnostný skener microScan3 na AGV spoločnosti Asseco CEIT

 

Systém Safe EFI-pro umožňuje inteligentné zabezpečenie automaticky riadených vozíkov, robotov a ďalších náročných aplikácií. Sieťová technológia EFI-pro na báze priemyselného Ethernetu umožňuje rýchlu výmenu a prenos zabezpečených a nezabezpečených dát na všetkých komunikačných úrovniach. Systém Safe EFI-pro kombinuje modulárnu bezpečnostnú jednotku Flexi Soft s bezpečnostným laserovým skenerom microScan3 – EFI-pro. Bezpečná komunikácia cez komunikačnú bránu EFI-pro pritom umožňuje rýchle a jednoduché prepojenie systémových komponentov do siete. Cez EtherNet/IP™ CIP Safety™ je možné bezpečne pripojiť aj aktuátory iných výrobcov, napr. riadiacich jednotiek robotov.

SICK Bezpečnosť AGV
Zdroj: SICK, Inteligentné zabezpečenie automaticky riadených vozíkov od firmy SICK

 

Nový bezpečnostný laserový skener microScan3 je vďaka inovatívnej technológii skenovania safeHDDM® výnimočný v každom smere. safeHDDM® zaisťuje skeneru microScan3 vynikajúcu robustnosť, a to i za prítomnosti prachu či interferenčného svetla a poskytuje vysoko presné merané dáta. Na získanie týchto meraných dát nielen na účely zabezpečenia, ale aj na lokalizáciu a následnú navigáciu tak potrebujete iba jeden prístroj.

Až šesť bezpečnostných laserových skenerov microScan3 je možné zapojiť do siete pre adaptívne a bezpečné snímanie okolia. Každý prístroj ponúka až osem simultánne monitorovateľných ochranných polí a až 128 monitorovacích prípadov. Spoločne s funkciou Safe Motion Control bezpečnostnej jednotky Flexi Soft tak možno monitorovacie prípady dynamicky prispôsobiť o príslušné monitorované oblasti, a to v závislosti od rýchlosti a uhla natočenia automaticky riadeného vozíka.

Video: Safe EFI-pro System: Safe integration for a productive interaction

 

  1. Bezlicenčný a intuitívny projektovací nástroj Safety Designer pre konfiguráciu a diagnostiku systémových komponentov
  2. Safety Designer automaticky detekuje všetky prístroje. Sieťové zapojenie sa vykonáva jednoducho pomocou funkcie drag and drop
  3. Rýchle káblové prepojenie systémových komponentov vďaka štandardizovanej technológii Ethernetu
  4. Rýchla analýza, napr. prestojov strojov, vďaka rozsiahlym možnostiam diagnostiky v aplikácii Safety Designer
  5. Prostredníctvom ďalších nezabezpečených komunikačných brán prebieha integrácia do všetkých bežných zbernicových systémov
  6. Transport procesných a diagnostických dát až po cloud umožňuje centrálnu analýzu a optimalizáciu procesov

Spoločnosť SICK pracuje v oblasti mobilných platforiem na celom rade revolučných noviniek a veríme, že budeme aj naďalej silným partnerom spoločnosti Asseco CEIT, a to nielen v oblasti mobilných platforiem, ale aj v oblasti výroby jednoúčelových strojov, kde sa spoločnosť Asseco CEIT taktiež angažuje. V rámci našej dlhoročnej spolupráce poskytujeme konzultácie či školenia a spoločne sa podieľame na vývoji nových komponentov.

Prečítaj si taktiež: PODBIEHACIE AGV – ĽAHKO INTEGROVATEĽNÉ DO PRIEMYSLU

Asseco CEIT, a. je inovatívna technologická spoločnosť poskytujúca komplexné riešenia z oblasti technických aj procesných inovací, priemyselnej automatizácie, digitalizácie a optimalizácie, ako aj inteligentnej internej logistiky. Poslaním spoločnosti s vlastným výskumno-vývojovým centrom je podpora produktivity, efektivity a rastu konkurenceschopnosti priemyselných podnikov. Spoločnosť so sídlom na Slovensku úspešne pôsobi na celoeurópskej úrovni, pričom medzi jej zákazníkov patria významné priemyselné podniky najmä z automobilového, strojárskeho, chemického a elektrotechnického priemyslu. Spoločnosť Asseco CEIT, a.s. je od roku 2017 súčasťou medzinárodnej skupiny Asseco.

Autor: SICK