pondelok , december 16 2019
Domov / NEWS Automatizácie / Osi robota: Ako ovplyvňujú jeho využitie?

Osi robota: Ako ovplyvňujú jeho využitie?

Rozdiely medzi robotmi na základe počtu osí sú značné. Odráža sa to najmä na možnostiach ich použitia a obľúbenosti v rôznych odvetviach priemyslu.

Trh s priemyselnými robotmi je široký a nemožno povedať, ktorý robot a s akým počtom osí je ten najlepší. Výber toho pravého pomocníka záleží na odvetvie a konkrétnych potrebách. Dlhodobo najviac používané sú však roboty 3osé a 6osé z dôvodu ich univerzálnosti.

… Pokračovanie článku za videom.

3osé roboty vynikajú univerzálnosťou

  • Vhodné pre všetky odbory

Manipulátory s tromi osami a karteziánskou súradnicovou sústavou patria medzi najbežnejšie typy robotov a ich obľúbenosť je stále na vzostupe. Trojosové roboty bežne zvládnu zabezpečiť väčšinu úkonov, ktoré im priemyselný odbor môže zadať. Jedná sa o mechatronické zariadenia, ktoré na základe nastavenia do určitej pozície využívajú elektromotory a lineárne aktuátory.

  • široké uplatnenie

Pohybujú sa lineárne po troch osiach, ich kovová konštrukcia slúži ako rám a podpora pre zdvih pri zaťažení. Karteziánske roboty sa môžu pohybovať iba v rozmedzí danom ich nosnou konštrukciou, ktorá môže byť namontovaná buď horizontálne, alebo vertikálne. V určitých prípadoch môžete naraziť aj na závesné uchytenie. Používajú sa vo všetkých odboroch od potravinárstva cez automobilky až po farmaceutický priemysel.

SCARA roboty pre jemnú prácu

  • Vychádza z karteziánskych robotov

Ramená SCARA robotov sa pohybujú rovnako ako roboty karteziánske v troch rovinách. Na konci tretej osi však majú navyše jednu rotačnú os. Vďaka tejto veľkej výhode sa SCARA roboty používajú pre vertikálne montážne úkony, ako napr. vkladanie závlačiek do otvorov bez nutnosti ich viazania.

  • Napodobňujú prácu ľudskej ruky

Ramená u SCARA robotov fungujú vo svojej podstate ako páky. Aby mohli kĺby manipulovať s bremenom i pri maximálnom zaťažení, potrebujú masívne ložiská a motory o veľkom krútiacom momente. Nakoľko sú SCARA roboty vysoko univerzálne, používajú sa vo všetkých typoch priemyslu.

4osé roboty pre menšie montáže

  • Novinka s vynikajúcim dosahom

Novinkou v priemyselných robotoch je FANUC Scara so 4 osami, ktorý bol českému trhu po prvýkrát predstavený na MSV 2018. SCARA Robot SR-3iA má užitočné zaťaženie 3 kg, horizontálne dosah 400 mm a vertikálne dosah 200 mm. Vďaka tomu je ideálny pre menšie montáže, kontrolné, manipulačné a obalové aplikácie.

  • Robot stvorený pre výrobu elektronických a mechanických zariadení

Riziko rušenia periférnymi zariadeniami je minimalizované ovládaním v 360 ° „obálke“ pracovného priestoru, ľahkým dizajnom, ultrakompaktnom pôdorysovým profilom a vstavaným službám. Konštrukcia 4osých robotov je ideálna pre odvetvie vyrábajúce kompaktné elektronické a mechanické zariadenia. Svoje uplatnenie však nájde aj v potravinárskom priemysle.

5 osové roboty pre farmáciu aj potravinársky priemysel

5 osové roboty patria medzi univerzálne vysokorýchlostné stroje vhodné pre rôzne typy činností. Zvládnu zváranie, paletizáciu aj manipuláciu s materiálom. Sú vhodné pre automobilový, elektrotechnický, potravinársky aj farmaceutický priemysel. Majú stredne užitočné zaťaženie, vysokú rýchlosť a vynikajúcu presnosť a spoľahlivosť.

Multifunkčné 6osé roboty

  • Viac voľnosti pohybu

Pri zložitejších manipuláciách alebo nutnosti vstrekovať viac komponentov, prichádzajú na rad 6osé roboty so šiestimi stupňami voľnosti. Na rozdiel od trojosového robota, ktorý vie len priamočiary pohyb, zvládne Šesť osový robot posuvný aj rotačný pohyb v šiestich osiach. Pohybovať sa teda môže dopredu a späť, hore a dole, ale zvládne aj vybočovať do strán, pozdĺžne sa nakláňať či dokonca pretáčať sa. Roboty so 6 osami ponúkajú dokonca viac možností pohybu než flexibilné ramená SCARA robotov.

  • Víťazí v obľúbenosti

Práve 6osé roboty patria medzi tie najpoužívanejšie. Obľúbené sú pri operáciách akými sú frézovanie, vŕtanie, orezávanie, paletizáciu, obsluha strojov i zváranie plazmou a laserom. Robot sa 6 osami má rýchly a presný pojazd, ponúka veľkú výrobnú kapacitu, zníženie nákladov a slušnú ekonomickú životaschopnosť. Obľúbený je aj pri manipulácii, pretože prináša maximálnu flexibilitu. Moderné Šesť ose roboty majú navyše nižšiu hmotnosť a pomerne nízku spotrebu energie.

7osé roboty

Spoločnosť FANUC vynašla dokonca 7osého robota. Ramenami dokáže operovať simultánne a úplne nezávisle. Unikátny 7osý robot R-1000iu / 120F-7B je určený pre komplexnú manipuláciu s materiálom v obmedzenom priestore. Pridaná siedma osa mu pridala na obratnosti, takže sa perfektne hodí aj pre jemnú manipuláciu a bodové zváranie. Kompaktná konštrukcia mu umožňuje pracovať na malom pracovnom priestore a zároveň dosahovať tak krátkych dôb cyklu ako u 6-osích modelov.

Pozri taktiež:

Digitalizácia uchopovania

SPS 2019: Digitalizácia uchopovania

Digitalizácia uchopovania: „Digitálna technológia a metódy umelej inteligencie spôsobia prevrat v montáži a manipulácii v nasledujúcich …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X