Obrábacie centrá: Čo dokážu a čo môžeme od nich očakávať? FANUC

Chcete, aby vaša produkcia a kvalita výrobkov rástla? Investujte do obrábacích centier!
Obrábacie centráČo je to CNC obrábacie centrum? 

V literatúrach možno nájsť viacero definícií. Môžeme však vychádzať z toho, že názov obrábacie centrum je odvodené z anglického názvu Computer Numerical Control (v skratke CNC). U nás sa často stretávame s pojmom číslicovo riadené obrábacie stroje.

CNC obrábacie centrá 3x PRE a 3x PROTI: 

Zhrňme si aspoň najvýznamnejšie výhody a nevýhody

obrábacie centrá výhody a nevýhody

Aké faktory ovplyvňujú výber obrábacích centier? 

V prípade, že potrebujete poradiť s výberom CNC, neváhajte kontaktovať tím technikov spoločnosti FANUC, ktorí Vám ochotne doporučia najvhodnejšie obrábacie centrum pre Vaše potreby!

Povaha výroby: Rozhodujte sa na základe toho, aké sú Vaše zákazky. Potrebujete špeciálne CNC alebo si vystačíte s niečim univerzálnejším?

Skupina obrobkov: Zoraďte si jednotlivé obrobky do skupín podľa veľkosti a počtu operácií. Uľahčí to vy-špecifikovanie si správneho CNC.

Typ operácií: Podľa počtu operácií jednoducho eliminujete obrábacie centrá, ktoré nespĺňajú Vaše požiadavky. Vzhľadom k tomu, že sa nejedná o malú investíciu, berte ohľad na dlhodobý výrobný plán. S vhodným výberom si nechajte poradiť od dodávateľa CNC.

Nové alebo použité CNC? Ruku na srdce, kto z Vás si kládol túto otázku? Je to ako s kúpou auta. Ak kúpite ojazdené, je potrebné počítať s nižšou spoľahlivosťou a zvyšujúcimi sa výdavkami na opravu. Nikto si však neželá poruchu práve vtedy, keď ho najviac potrebuje! Porucha CNC môže znamenať hodiny prestojov, a teda nemalé problémy či starosti. Preto je dôležité si dôkladne zvážiť každé PRE a PROTI.

Cena CNC: Investovanie do aizácie výroby zo sebou prináša niekoľko násobnú návratnosť. Cenu CNC obrábacieho centrá však nie je jednoduché dopredu tabuľkovo vyčísliť. Cena sa odvíja od Vašich požiadaviek, nárokov a rôznych faktorov ako napríklad: náročnosť tvaru, obrábaný materiál a podobne. Mnohé CNC sú vyrábané takzvane na zákazku, a teda cena je porovnateľne vyššia než bežne dostupné vyrábané CNC.

Vyžadujte komplexného dodávateľa: Uprednostňujte dodávateľov, ktorí sú schopní zaistiť takzvaný "full service". Jednotný dodávateľ CNC strojov a riadiacich systémov je vždy jednoznačnou výhodou. Pokiaľ Vám naviac zaistí vlastný servis a školenie zamestnancov - ušetríte si mnoho starostí. Medzi  full servisovým dodávateľom obrábacích centier môžeme zaradiť napríklad japonského výrobcu FANUC.

FANUC Czech s.r.o

www.fanuc.eu/sk factoryaion.cz