Mitsubishi vyvíja umelú inteligenciu pre kooperáciu človek-stroj | IRL

IRL

| Spoločnosť Mitsubishi Electric vyvinula nový druh kooperatívnej umelej inteligencie. Táto umelá inteligencia má podľa Mitsubishi výrazne zvýšiť pracovnú spoluprácu medzi ľuďmi a strojmi. Systém využíva technológiu ktorú Mitsubishi nazvalo "inverzné učenie" alebo skrátene IRL. Takáto umelá inteligencia sa učí od kvalifikovaných pracovníkov.  IRL je jedna z kľúčových vlastností technológie „Maisart AI“ spoločnosti Mitsubishi Electric. Umožňuje strojom napodobňovať činnosti podobné človeku na základe relatívne malého množstva údajov.

Zvýšenie účinnosti v prostrediach s ľuďmi a strojmi

Novú technológiu AI Mitsubishi otestovalo na AGV (Automated guided vehicle). Umelej inteligencii boli poskytnuté videozáznamy z pracovných oblastí, kde sa následne AGV pohyboval. AI technológia následne pomáhala AGV vyhnúť sa nechceným situáciám ako sú kolízie alebo iné "patové situácie". Výsledkom testov bolo zvýšenie prevádzkovej efektivity až o 30 percent v porovnaní s prostrediami kde AI nebola nasadená.

IRL znižuje množstvo údajov potrebných na učenie

Na to, aby sa AI mohla učiť a napodobňovať ľudské činnosti, vyžaduje konvenčné strojové učenie obrovské množstvo prevádzkových údajov, ktoré si vyžadujú čas a náklady. Maisart AI od spoločnosti Mitsubishi Electric však používa IRL na zníženie množstva údajov potrebných na učenie. Pri simuláciách si nová technológia vyžadovala iba 10 percent video dát používaných normálne.

Budúcnosť technológie

Mitsubishi plánuje naďalej rozvíjať technológiu IRL

pre prípadné použitie v komerčných zariadeniach.  Technológia umožňuje strojom a ľuďom bezpečne pracovať vedľa seba v prostrediach ako sú výrobné linky či sklady. AI sa bude ďalej zdokonaľovať prostredníctvom testovacích prevádzok v distribučných centrách, kde stroje kooperujú spolu s ľuďmi. 

Možno ťa bude zaujímať: Fanuc CRX|Nová éra kolaboratívnej technológie

 

Zdroj: roboticsandaionnews.com

Autor: Matej Seman | Daily Automation