Japonské CNC stroje, prečo je o ne taký záujem?

FANUC CNC | Už viac ako desať rokov dominuje trh s najkvalitnejšími CNC strojmi pôvodom z Japonska. Prečo je tomu tak? Podívali sme sa na najdôležitejšie faktory, ktoré zákazníci zvažujú pri výbere vhodného CNC stroja. Tým japonské stroje jednoznačne kráľujú.

„Japonské stroje sú povestné svojou spoľahlivosťou a dlhou životnosťou“

Z toho vyplýva vysoká produktivita pri rozumných celkových prevádzkových nákladoch. Uviedol Jan Loos, Application enginner FANUC. Japonskí výrobcovia sa navyše zameriavajú hlavne na export. Až 70% ich CNC strojov putuje do sveta. A žne v ňom úspech.

FANUC CNC Daily Automation

Japonské CNC stroje pracujú s presnosťou na nanometre

CNC stroje začínali pred štyridsiatimi rokmi s presnosťou na stotiny milimetrov. Odvtedy už ale ubehlo veľa času a stotiny milimetrov už nepredstavujú pre výrobcov CNC strojov žiadnu métu.

Bežné stroje dnes pracujú s presnosťou na 0,001 mm.

Tie najpresnejšie idú ale až za hranice týchto možností a pracujú s presnosťou až 0,000001 mm.

...a všetkým týmto géniom presnosti s prehľadom kraľuje FANUC ROBONANO α-0iB, najpresnejší CNC stroj na svete.

Nanometre sú jednotka, ktorú si človek obvykle dokáže len ťažko predstaviť. Aby sme to však aspoň načrtli, tak do jedného nanometra poskladáte takmer 10 atómov vodíka. Medzi 2 a 3 nanometre na šírku meria molekula DNA. Bežné vírusy majú rozmery rádovo v desiatkach až stovkách nanometrov. Japonské CNC stroje si však aj s týmito veľkosťami hravo poradia.

Rýchlosť, z ktorej sa Vám bude krútiť hlava

Obrovskou výhodou japonských CNC strojov je, že dokážu zásadným spôsobom zrýchliť celý výrobný proces. A ako každý vie, čas sú peniaze. Jedným z najrýchlejších japonských CNC strojov je ROBODRILL od firmy FANUC. To pracuje so špeciálne vytvoreným otočným systémom, ktorý sa iba za 0,2 sekundy otočí o 180°. Jeho jednotlivé osi dosahujú zrýchlenie až 1,5 G, čo významne prispieva k rýchlejšiemu priebehu práce v kratšom čase výrobného cyklu. Celý výrobný proces vieme ešte viac zrýchliť vhodnou kombináciou CNC serveromotorov a strojov – napríklad vstrekovacím strojom FANUC ROBOSHOTom alebo strojom na elektroiskrové rezanie FANUC ROBOCUTom.

Garancia bezporuchovej prevádzky CNC Fanuc

Japonské CNC stroje však nevybočujú z radu iba svojou rýchlosťou a presnosťou, ale aj bezporuchovosťou. Spoľahlivosť je jedným z hlavných hodnotiacich kritérií. Pri japonských CNC strojoch ju ale očakávať môžete.

 Prevádzky schopnosť CNC strojov FANUC výrazne prekračuje 15 rokov.

... ak by ste nejaký diel potrebovali predsa len vymeniť, môžete sa spoľahnúť na viac ako 25-ročnú záruku dostupnosti náhradných dielov.

Efektivita a individuálny prístup

Hlavným argumentom, vďaka ktorému sa zákazníci k japonským CNC strojom stále vracajú, je 100% komplexita dodávaných služieb. Firma FANUC dokáže vyrábať aj špecializované produkty presne na mieru očakávania zákazníkov. Riadiace panely od FANUC-u maximálne prispievajú k zníženiu nákladov a zefektívneniu práce. Zaujímajú vás ďalšie dôvody, prečo je FANUC špičkou medzi výrobcami?

CNC FANUC = Celosvetová jednotka priemyselnej aizácie

Dalo by sa povedať, že CNC stroje od FANUCu sú až magické.

Možno sa na tom podieľa aj skutočnosť, že výroba strojov prebieha na rozsiahlom území pod posvätnou japonskou horou Fudži.

Alebo jednoducho preto, že celá 1/3 zamestnancov firmy pracuje vo výskume. Všetky tieto dôvody však jasne ukazujú, že japonské CNC stroje jednoznačne dominujú celosvetovému trhu. Firma FANUC bola tiež niekoľkokrát ocenená časopisom Forbes ako najinovatívnejšia spoločnosť roka.

Prečítaj si taktiež: Sedem rád, ako vybrať CNC stroj | Fanuc

Jej stroje sa dodávajú do najrôznejších odvetví, počnúc strojárstvom a končiac potravinárskym priemyslom. Vďaka prísnym hygienickým normám, ktoré stroje spĺňajú, sa objavujú aj v medicíne a lekárskom priemysle. Na druhej strane si hravo poradí aj so „špinavou prácou“ v oblasti automobilového priemyslu. FANUC sa dokonca podieľa aj na výrobe obalov na iPhony. Aby málo nebolo, objavil sa aj na filmovom plátne po boku Arnolda Schwarzenegera vo filme Terminator Salvation.

školenie fanuc academy