HRC kombinuje silu človeka a robota | SCHUNK

HRC kombinuje silu človeka a robota

Ako možno použiť spoluprácu (HRC) človeka s robotom v každodennej výrobe? Aké bezpečnostné pojmy existujú? Ako úspešný môže byť štart? Tieto a ďalšie obavy boli predmetom druhého dialógu používateľov a technológií SCHUNK na tému “Úspešné predstavenie spolupráce človeka s robotom v spoločnosti”.

Zistilo sa, že ergonomická úľava pre ľudí v každodennej práci sa v budúcnosti stane ústredným aspektom HRC. Dôraz sa kladie na “aizáciu zameranú na človeka” ako sa vyjadrila Tea Barisiç zo spoločnosti KUKA.

Rozsah účastníkov bol rovnako rôznorodý ako témy používateľského a technologického dňa. Boli zastúpené vedúce robotické spoločnosti, spolu so systémovými integrátormi, zástupcami automobilového priemyslu, strojárskym a systémovým inžinierstvom a dodávateľským priemyslom. Nadchádzajúca robotická revolúcia je hnacou technológiou. Navyše, špecifická praktická dôležitosť sa ukázala byť cenným zameraním podujatia.

Čiastočná aizácia nadobúda na dôležitosti

Z pohľadu prof. Dr. MarkusaGlücka, hlavného predstaviteľa inovácií (CINO) a generálneho riaditeľa výskumu a vývoja spoločnosti SCHUNK, sú v súčasnej diskusii dominantné štyri ciele, pokiaľ ide o zavedenie HRC: zlepšovanie ergonómie, zvyšovanie pružnosti výrobných procesov, ako aj optimalizovanie procesov logistiky, manipulácie a nakladania. HRC scenáre sú obzvlášť efektívne pri zmenách, množstvách a priepustnosti materiálu. Namiesto úplnej aizácie procesov je čiastočná aizácia čoraz dôležitejšia. “HRC znamená synergické spájanie sily ľudí so silou robotiky,” povedal Glück.

Vyhnite sa nadmernému inžinierstvu pri vstupe HRC

Sebastian Höpfl, vedúci oddelenia produktového manažmentu spoločnosti SCHUNK vysvetlil, ako možno dosiahnuť štandardný a ekonomický návrh aplikácií HRC. Hoci sú normy prísne kontrolované, hlavné výzvy spočívajú v praktickej implementácii a najmä vo validácii prechodného kontaktu podľa normy ISO/TS 15066. Je zmysluplné čo najskôr kontaktovať certifikačnú organizáciu, ako napríklad BG, TÜV aleboDekra a diskutovať o plánovaných aplikáciách. V podstate odporúčal vyhnúť sa nadmernému inžinierstvu pri vstupe do HRC. Napríklad aplikácie s bezpečným držaním, manuálnym vedením alebo monitorovaním rýchlosti a vzdialenosti boli často oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako zložité aplikácie s obmedzením výkonu a sily. A učíte sa oveľa rýchlejšie.

Helmut Schmid, výkonný riaditeľ a generálny manažér pre Západnú Európu v spoločnosti Universal Robots (Nemecko) tiež odporučil pragmantický prístup k štandardom a bezpečnosti. “Produkty musia byť jednoduché a flexibilné” to je jeho krédo. Skutočnosť, že spoločnosť SCHUNK nedávno zaviedla systém na uchopovanie špeciálne pre UR roboty na trhu, presne spĺňa túto požiadavku: rôzne nástroje na konci ramena, ako sú uchopovače, rýchle prepínacie rozhrania a snímače sily/krútiaceho momentu možno integrovať s ramenom robota pomocou Plug & Work a uviesť do prevádzky.

Použiteľnosť a inteligencia stroja

Dr. Albrecht Höne, riaditeľ pre spoluprácu ľudí s robotom v spoločnosti KUKA Germany, považuje spoluprácu medzi ľuďmi a robotmi za kľúč k väčšej flexibilite výroby. Cieľom je spontánna, flexibilná a škálovateľná aizácia. Höne odporúča rozdeliť proces HRC na rôzne časti a poskytnúť to s rôznymi bezpečnostnými funkciami. Týmto spôsobom spoločnosť KUKA implementuje napríklad aplikácie na montáž prevodovky, testovanie trhlín, trecie zváranie alebo zapájanie. Pri pohľade do budúcnosti bolo podľa neho veľa nevyužitého potenciálu, najmä v oblastiach“easy to use” and “deep learning”.

Pomoc v praxi

Ako biometrické limitné hodnoty podľa ISO/TS 15066 môžu byť stanovené a testované v praxi prezentoval Dr. Daniel Meixner zo spoločnosti GTE Industrie elektronik GmbH. Predstavil snímače so špeciálnymi pružinami a tlmiacimi prvkami, ako aj metódami merania tlaku.

Počas praktickej prehliadky boli návštevníci schopní zistiť od rôznych vystavovateľov živé demonštrácie toho, ako úspešne boli rôzne HRC projekty realizované a kde boli výzvy. Rôzne aplikácie vyústili do živých diskusií o stratégiách, konkrétnych prístupoch a praktickej implementácii. Veľa priestoru tiež zabralo hravé testovanie možností a bezpečnostných funkcií.

Zapojte zamestnancov do HRC projektov v počiatočnom štádiu

Tea Barisiç, z oblasti podnikovej inovácie v spoločnosti KUKA v Augsburgu preukázala, že HRC projekty sa okrem všetkých technológií musia sústrediť najmä na ľudí. Na základe prieskumov na pracoviskách HRC sa zaoberala otázkou, ako možno úspešnú aizáciu zamerať na človeka. Barisiç navrhla vytvorenie vysokoškolského prostredia pre zamestnancov, aby sa hravo a bez nátlaku dozvedeli, ako používať systémy HRC a vybudovali dôveru v nové technológie. Odporúčala, aby sa na plánovaní už v počiatočnom štádiu podieľali pracovné rady ako aj bezpečnostní pracovníci a individuálni zamestnanci. Na záver udalosti to zhrnul Markus Glück: “Úľavou pre ľudí bude veľká pridaná hodnota HRC.” A ďalej zdôrazňuje: “ Musíme začať s HRC, pretože demografická zmena je priamo za rohom. V blízkej budúcnosti odíde do dôchodku tisíce zamestnancov a budeme sa musieť postarať o novú generáciu.”

Auditorium 1 + 2

Špecializované prezentácie na tému „Úspešné predstavenie spolupráce medzi ľuďmi a robotmi v spoločnosti” umožnili používateľovi a technologickému dialógu SCHUNK poskytnúť ucelený prehľad trendov, noriem a súčasných technológií.

Praktická časť 1 + 2

Dialóg používateľov a technológií HRC v spoločnosti SCHUNK ponúkol atraktívnu kombináciu teórie a praxe. V praktickej časti si návštevníci mohli vychutnať rôzne aplikácie HRC a otestovať ich funkčnosť.

Autor: SCHUNK