ETH Zurich, Priemyselné roboty v stavebníctve

Výskumníci zo švajčiarskej univerzity ETH Zurich používajú robotov a 3D tlačiarne na vybudovanie trojpodlažného domu v miestnom výskumnom areáli.

Osem profesorov z ETH Zurich pracuje s obchodnými partnermi na vybudovaní domu DFAB, ktorého tím tvrdí, že bude prvým domom na svete, ktorý bude navrhnutý, plánovaný a postavený s prevažne digitálnymi technológiami. Cieľom domu DFAB je umožniť tímu testovať nové energetické technológie v reálnych podmienkach. Medzi ne patrí taktiež robotický vyrobený proces formovania sieťoviny. "Na rozdiel od iných projektov, ktoré používajú iba jednu digitálnu technológiu budov, ako napríklad 3D-tlač domov, DFAB House prináša rad digitálnych technológií vzájomné prepojených", uviedol iniciátor projektu ETH profesor Matthias Kohler.

Pri realizácii projektu používa výskumný tím dvojmetrového robota na automatizovanom pojazde. Takýmto spôsobom dokážu vytvoriť oceľové drôtené výstuže pre betónové steny. Výplň debnenia, ktoré robot pripraví,  pozostáva zo špeciálnej zmesi betónu, a to bez vytekania cez medzery výstuže.

Keď sa betón vytvrdzuje, vytvára nosnú stenu, ktorá sa prekryje staticky optimalizovanou a funkčne integrovanou stropnou doskou vyrábanou s použitím veľkoplošnej 3D pieskovej tlačiarne. Táto konštrukcia bude inštalovaná v strede otvorenej obytnej a pracovnej plochy v prízemí domu DFAB. Dokončenie výstavby 200-metrov štvorcového domu DFAB je naplánovaný na leto v roku 2018. To je zároveň termín kedy sa začne používať ako rezidenčný a pracovný priestor pre hosťujúcich výskumníkov a partnerov projektu NEST. Rýchly pokrok od konceptu k testovaniu konštrukčných metód v reálnom živote, ktorý vyvinul tím ETH ako súčasť programu NCCR Digital Fabrication, demonštruje túžbu tak výskumníkov, ako aj priemyslu, aby urýchlili prieskum nových digitálnych technológií.

 

Zdroj: https://www.dezeen.com