
EPLAN: Výmena PLC dát so systémom TIA Portal
Autor: Radovan Ovcarčik
Zjednodušte a sprehľadnite si spoluprácu na projektoch pomocou výmeny dát o riadiacom systéme. Príspevok je venovaný problematike výmeny projektových dát medzi systémami EPLAN Platforma 2022 a TIA Portal prostredníctvom súboru AML. Účelom je poskytnúť prehľad o základnej funkcionalite a načrtnúť postup pri práci a nároky na správnosť údajov potrebných k výmene dát.
Článok je písaný pre aktuálnu verziu EPLAN Platforma 2022 a modul EPLAN PLC & Bus Extension. Aktuálne je možná výmena dát so systémom TIA Portal až po verziu 17, ktorú nájdete vo výbere formátov pre import PLC dát pod položkou položku Siemens SIMATIC STEP 7 TIA Portal 17 (AutomationML AR APC).
Poznámka: Formát AutomationML AR APC 1.2.0 umožňuje okrem výmeny dát štandardných komponentov PLC riadiaceho systému aj výmenu dát komponentov pohonov a výmenu údajov o prístroji, ktoré nie sú štandardne v projektoch EPLAN spracované. V tomto článku sa tomuto formátu viac nevenujeme a bližšie informácie nájdete tu.
Cez toto rozhranie sú vymieňané dáta:- Údaje o komponentoch hardvéru zostavy PLC (číslo artiklu, usporiadanie v racku).
- Dáta potrebné pre konfiguráciu a zapojenie zbernicového systému s presnými portmi.
- Zoznam adresovateľných I/O s PLC adresou, symbolickou adresou a funkčným textom
Prenos dát z TIA Portal do projektu EPLAN
Predpokladom pre komfortnú prácu pri výmene dát o komponentoch je zavedenie daných prístrojov do databázy artiklov, kde je treba skontrolovať správnosť relevantných vlastností. Správne zavedené prístroje sa do projektu EPLAN importujú ako artikle doplnené o dáta z projektu prostredia TIA Portal. V priebehu importu dát z TIA Portal do EPLAN prebehne kontrola identifikačných vlastností (Označenie typu PLC alebo Popis prístroja: Názov súboru) pre vybrané prístroje a systém vás upozorní na prístroje s chýbajúcimi parametrami. Aj prípade chýb import prebehne, pričom sa do projektu dostanú jednoduché bloky pre PLC karty bez dát artiklov, avšak doplnené o údaje z TIA Portal.
V projektovom prostredí TIA Portal figurujú prístroje výrobcu Siemens z interného katalógu TIA Portal (napríklad ET200SP, S7-1500 ...) ale tiež prístroje, ktoré sú od iných výrobcov a do systému TIA Portal ich musí užívateľ doinštalovať z GSDML súboru (periférne I/O moduly, pneumatické riadiace jednotky, FM ... ).Príklad zostavy hardvéru v prostredí TIA Portal je na obrázku 1.

Import takejto zostavy do prostredia EPLAN prebieha na základe spomínaných identifikátorov. Importované prístroje sú umiestnené v navigátore PLC a pripravené na použitie na stránkach v projekte EPLAN.

Modulárne prístroje obsahujú z pohľadu prostredia TIA Portal podprístroje, ktoré môžu byť navyše konfigurovateľné. Ide napríklad o vzdialené I/O moduly s možnosťou konfigurácie jednotlivých I/O na vstupné alebo výstupné. TIA Portal exportuje takýto prístroj rozložený na jednotlivé moduly. Dôsledkom je, že do projektu EPLAN sú importované samostatné prístroje pre každý takýto modul zvlášť, čo je v rozpore s realitou, pretože fyzicky ide o jeden prístroj. Následne si to vyžaduje prácu naviac v projekte EPLAN, kde musí projektant ručne tieto moduly „sceliť“ do jedného spoločného prístroja. Za týmto účelom existujú v systéme EPLAN vlastnosti PLC kariet, pomocou ktorých je možné definovať takzvané podprístroje. Vo výsledku musí v projekte EPLAN figurovať jeden prístroj s obsahujúci parametre poprístrojov.
Aby ste z tohto kroku nemali obavy, vo verzii EPLAN Platforma 2022 je doplnený príkaz, pomocou ktorého prebehne import jednotlivých modulov a následne automatický prevod do požadovaného tvaru hlavného prístroja s doplnenými vlastnosťami podprístrojov. Vyskúšal som si to na komponente BNI005H od výrobcu BALLUFF, ktorý má konfigurovateľných 8 I/O. Ale pozor, import tohto prístroja musel prebehnúť osobitne od ostatného HW, či už popredu alebo dodatočne. Dôvodom je, že tento príkaz sa naopak nehodí zostave na princípe ET200, kde jednotlivé I/O karty figurujú ako samostatné prístroje a nie je nutné prevádzať ich na podprístroje.
Dáta o konfigurácii zbernicových systémov sa pri importe do EPLAN zapíšu do vlastností sieťových a zbernicových napojení. Prenesú sa informácie, ako typ zbernicového systému, názov siete (napríklad pre Profinet PN/IE), IP adresa daného napojenia. Bližšie informácie nájdete v nápovede.
Spolu s importovaným hardvérom sa do projektu EPLAN dostanú aj symbolické dáta ku všetkým adresovateľným I/O napojeniam. V prostredí EPLAN ide o vlastnosti PLC adresa, Symbolická adresa, Funkčný text a Typ dát.
Prenos dát z EPLAN do projektu TIA Portal
Pre export hardvéru z EPLAN do TIA Portal sú rozhodujúce niektoré vlastnosti artiklov (okrem iných hlavne Označenie typu PLC alebo Popis prístroja: Názov súboru), na základe ktorých systém TIA Portal dokáže vybrať dané komponenty zo svojho interného katalógu. Do projektu v TIA Portal sa pri importe zaznamenáva aj úplné označenie prístrojov. Dôležité sú správne nakonfigurované vlastnosti týkajúce sa zostavy v rackoch, počiatočné adresy... Podrobnejšie informácie je potrebné naštudovať z uvedených zdrojov. V prípade akejkoľvek chyby nebude do projektu TIA Portal daný prístroj importovaný a chybu nájdete v hláseniach.
K tomu, aby prebehol korektný import zbernicových prepojení, je nutné, aby v projekte EPLAN existovala stránka s presným zapojením portov. Navyše, všetky potrebné vlastnosti sieťových napojení musia byť správne zadané.

Spolu s PLC kartami budú importované aj zoznamy PLC adries, symbolických adries a funkčných textov všetkých adresovaných I/O.
Výmena dát symboliky bez HW konfigurácie
Údaje o adresách a textoch všetkých I/O je možné vymieňať prostredníctvom SDF súboru. V oboch systémoch (EPLAN aj TIA Portal) je možné tento formát importovať aj exportovať. Súbor neobsahuje dáta HW konfigurácie, čím je zabezpečená jej ochrana pred nechcenými zmenami.


Môj typ na záver
Problematika spracovania dát o riadiacom systéme v projekte EPLAN je komplexná. Pomôžte si tabuľkovým alebo externým spracovaním dát nad celým PLC systémom kvôli omnoho prehľadnejšiemu zobrazeniu parametrov, medzi ktorých vzťahmi existujú pravidlá. Mnoho detailov sa dočítate v nasledovných zdrojoch informácií:
- Online nápovedu k systému EPLAN Platforma 2022 v českom jazyku nájdete tu.
- Okrem základných informácií z nápovedy je potrebné preštudovať si dostupnú literatúru v podobe technických typov, ktoré nájdete tu.
- Sledujte webináre na stránke EPLAN, čoskoro bude aktualizovaný webinár práve na túto tému.
Využite nadstavbové školenie k systému EPLAN Electric P8 zamerané na tému PLC.
Prečítaj si taktiež: Interview o nové verzi EPLAN Platforma 2022: spolupráce a partnerství
Autor: EPLAN | Radovan Ovcarčik