Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik

Neutrik | V článku sa dozviete, ako vybrať vhodné dátové konektory a vyriešiť problém prepojenia jednotlivých elementov zariadenia tak, aby boli splnené nielen funkčné, ale aj dizajnové požiadavky zariadenia. Dve možnosti uceleného riešenia s XLR konektormi Neutrik pripravil a z vlastnej praxe osobne odporúča František Ďuríšek, produktový špecialista SOS electronic.

Konektory Neutrik 1: Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik

Hlavné výhody XLR konektorov Neutrik: 

  • spoľahlivá robustná konštrukcia, životnosť viac než 1000 pripojení
  • prenos napájania až 50V/10A a dát diferenciálnou linkou jedným konektorom
  • bohaté príslušenstvo – rôzne druhy farebného rozlíšenia na strane kábla aj krabičky, ale aj rámiky a krytky
  • možnosť výberu konektora s krytím IP65

Ako vyriešiť prepojenie dvoch zariadení, aby boli splnené funkčné aj dizajnové požiadavky aplikácie?

Určite mi dáte za pravdu, že pri návrhu zariadenia je jedným z kľúčových bodov práve nájdenie vhodného riešenia prepojenia vnútorného sveta v krabičke s vonkajším svetom.

Ako vývojár som mal často ťažkú hlavu pri hľadaní optimálneho riešenia pre projekty, na ktorých som pracoval. Stávalo sa mi, že v obrovskom množstve konektorov som nenachádzal to správne riešenie, ktoré by bolo presne podľa mojej predstavy.

Počas mnohých rokov praxe sa mi prekvapivo osvedčilo riešenie s XLR konektormi od firmy Neutrik. Tento výrobca je známy hlavne v audiotechnike, ale vďaka mnohým výhodám jeho produktov, ako aj bohatému a praktickému príslušenstvu nájdu konektory Neutrik uplatnenie aj v osvetľovacej technike a rôznych odvetviach priemyslu.

Príklad využitia XLR konektorov Neutrik na prepojenie zariadení v praxi

Pre zjednodušenie priblížim možnosti využitia XLR konektorov Neutrik na jednoduchom a v praxi bežnom príklade.

V nasledujúcej aplikácii teda chcem zároveň preniesť napájanie a dáta jedným konektorom, ideálne s dlhou životnosťou kvôli požiadavkám zariadenia. Pre tento prípad je priam ideálny 4-pinový XLR konektor Neutrik. 2 piny použijem ako napájanie, telo konektora ako tienenie a zvyšné 2 piny na prenos dát. Ak použijem krútenú dvojlinku, môžem komunikovať cez CAN alebo zbernicu RS485, alebo bez krútenej dvojlinky komunikujem duplexne cez RS232.

Okrem funkčnej stránky však potrebujem nájsť ucelené riešenie aj s ohľadom na jednoduchú a praktickú obsluhu či následný servis a tiež nesmiem nezabudnúť na celkový výzor prepojenia v zariadení.

Riešenie č. 1: Konektor do 10 A a 50 V

Keď teda potrebujem preniesť prúd až do 10 A pri napätí do 50 V, môžem zvoliť konektor NC4MD-LX. K nemu si vyberiem gumový rámik SCDP-0, ktorý i tesní. Súčasťou tohto rámiku sú aj distančné krúžky, ktoré zabránia jeho deformovaniu pri uťahovaní skrutiek. Keďže tento konektor má spájkovacie kontakty na kábel, na ich zakrytie použijem kryt SCDR.

Konektory Neutrik 1: Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik

Ako vhodný protikus na kábel použijem konektor NC4FXX. Na praktické označenie sa tu priam pýta rozlišovací krúžok XXCR, pod ktorý môžem dokonca vložiť vlastný nápis. V prípade, ak chcem k zariadeniu použiť viac konektorov, môžem ich pre ľahšiu identifikáciu odlíšiť farebným rozlišovacím krúžkom, napríklad XXR-2 v červenej alebo XXR-6 v modrej farbe, prípadne s niektorou z ďalších 8 farieb.

Konektory Neutrik 1: Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik

Výsledné prepojenie potom vyzerá nasledovne. Spĺňa nielen všetky funkčné požiadavky zariadenia, ale zároveň je aj vzhľadovo naozaj atraktívne. Tým, že som do prepojenia použil konektory aj praktické príslušenstvo od jedného výrobcu, získam nielen ucelené riešenie, ale ušetrím aj veľa času a peňazí počas ďalšieho vývoja.

Riešenie č.2: Konektor zaspájkovaný na DPS a prúd do 6A

Ak bude konektor zaspájkovaný priamo do plošného spoja a súčasne mi v zariadení stačí prúd do 6A, vhodným riešením môže byť Neutrik konektor NC4MAH. V tomto prípade môžem buď ako dizajnový prvok, alebo ako farebné rozlíšenie viacerých konektorov použiť napr. červený rozlišovací krúžok pre zástrčky ACRM-2 alebo modrý variant ACRM-6, či niektorú z ďalších farieb. Podľa potreby a zvoleného riešenia však určite využijem aj upevňovacie skrutky A-SCREW-1-8, ktoré majú špeciálny závit a dodatočne sa potom veľmi ťažko hľadajú.

Konektory Neutrik 1: Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik

Doplnkové príslušenstvo na ochranu proti prachu alebo vode

Ak ku konektoru príležitostne pripájam kábel, napríklad ako diagnostický konektor, používam protiprachové alebo dokonca vodotesné krytky. Výrobca ich vyrába v rôznom prevedení a s rôznym stupňom ochrany, ako sú SCD-WSCDMSCCD-W.

 

Konektory Neutrik 1: Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik

 

Ak konektory v zariadení vyžadujú aj zvýšenú ochranu IP65, osvedčil sa mi konektor typu NC5MDX-TOP (True outdoor protection). Takéto konektory vyrába spoločnosť Neutrik v 3 a 5-pinovom prevedení.

 

Konektory Neutrik 1: Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik

 

Výsledné prepojenie v prípade konektora zaspájkovaného do plošného spoja potom vyzerá nasledovne.

Výber vhodného prepojovacieho kábla

Ďalšou dôležitou súčasťou akéhokoľvek riešenia je nájsť vhodný prepojovací kábel, čo môže byť ešte ťažšie, ako nájsť vhodný konektor.

Na moju aplikáciu potrebujem kombinovaný kábel zostavený z krútenej dvojlinky s malým prierezom s charakteristickou impedanciou 120 Ohm na prenos dát, na prenos energie zase dvojlinku s väčším prierezom medi. Výhodou je, ak je celý kábel tienený.

Vhodným riešením by mohol byť napríklad 4-žilový kombinovaný kábel 3082A T5U500 od firmy Belden alebo kábel typu 0030937 od firmy LAPP. Na menšie prúdy prípadne môžem využiť 4-žilový kábel LIYCY 2x2x0,34 mm2 s dvoma krútenými dvojlinkami, ktorý je takisto od firmy LAPP.

Sortiment značky Neutrik – spojenie funkčnosti a atraktívneho dizajnu

Ako som uviedol na začiatku tohto článku, spoľahlivý konektor zohráva v zariadení kľúčovú úlohu. Na napájanie a prenos dát v priemysle vedia spoľahlivo poslúžiť XLR konektory Neutrik, keďže majú oproti iným značkám viacero výhod. Spomeniem iba robustnú konštrukciu a životnosť viac než 1000 pripojení. Navyše v sortimente Neutrik nájdete ucelené riešenie na prepojenie prístrojov aj v priemyselnom prostredí.

S konektormi a bohatým príslušenstvom od jedného výrobcu tak získate nielen plne funkčné a atraktívne prepojenie pre vaše zariadenie, ale šetríte hlavne čas a financie pri vývoji.

Na našej webovej stránke máme k dispozícii široký sortiment produktov značky Neutrik.

Konektory Neutrik 1: Dve riešenia na prenos napájania a dát s XLR konektormi Neutrik
 

Na záver vám prinášame zoznam súčiastok, ktoré sme použili na zhotovenie nášho demo zapojenia s konektormi Neutrik.

Máte záujem o viac informácií k produktom Neutrik alebo o technické poradenstvo pri výbere produktu? Prípadne máte inú otázku či požiadavku? Kontaktujte obchodných zástupcov spoločnosti SOS electronic na info@soselectronic.sk, radi vám pomôžu.

Autor: FRANTIŠEK ĎURÍŠEK,   SOS electronic Product Specialist