Dopady Priemyslu 4.0 na technickú prax?

Dopady Priemyslu 4.0 na technickú prax? Pojem, ktorý sa zrodil z nemeckého prúdu inovácií aktuálne ilustruje vrchol moderného priemyslu. Od roku 1840 výroba a strojárstvo čelia prudkému rastu možností. Posunuli sme sa od klasických manuálnych strojov do štádia, kde využívame aizované výrobné systémy.

Informácie o strojoch, výrobe či komplexne výrobných závodoch sú teraz ľahko dostupné. Výrobná sféra sa stále inovovala bok po boku s možnosťou zaznamenávať údaje. V modernej dobe sa výroba stala tak komplexná, že jednoducho disponujeme príliš veľkým množstvom informácií. Práve preto tu máme Priemysel 4.0

Nová doba priemyslu prináša kyber-fyzické systémy do popredia inovácií. Nástrojmi takýchto systémov môžu byť napríklad senzory, monitory, programy a navzájom prepojené stroje. Všetky tieto nástroje umožňujú inžinierom zbierať a vyhodnocovať dáta, čo však prináša problém v podobe tzv. Big data – veľké dáta.

Ako inžinieri musíme uznať, že porozumenie priemyslu 4.0 a technológií v ňom bude pôsobiť ako most k budúcemu úspechu.

Veľké dáta sú výsledkom prepojenia každého prvku výroby do jedného centrálneho systému, avšak tie môžu zavaliť jediného inžiniera natoľko, že sa v nich nebude vedieť vyznať. Z týchto nových technológií vyvstávajú mnohé problémy, avšak Priemysel 4.0 prináša na tieto problémy aj riešenia.

Prečo by "veľké dáta" nemali priniesť aj veľké obavy?

Tento pojem zahŕňa všetko od Internet of Things (IoT) a strojového učenia až k "smart" výrobným robotom. Priemysel 4.0 je ďalšou fázou výrobného priemyslu. Je to dôvod, prečo by sme ho mali vyzdvihnúť a implementovať?

V jadre tohto konceptu je problém s obrovským zberom dát a so vzájomnou komunikáciou. Prepojené zariadenia a smart výrobné stroje dali možnosť technikom sledovať ich dáta v reálnom čase. Aj keď to môže byť prínosom, tieto veľké dáta nás môžu odstrašiť, pretože vo väčšine prípadov je toho jednoducho priveľa.

S týmto prísľubom prínosu to však môže priniesť omnoho viac práce pre nás v technických profesiách. Tento strach je sprostredkovaný prostredníctvom dát z IoT a implementácie prepojenia výrobných strojov.

Podľa nedávnej štúdie iba 31,4% výrobcov implementovalo IoT a len 55% to vidí ako dôležité z hľadiska stratégie.

Pri uvažovaní Priemyslu 4.0 ako celku iba 20% technikov malo pocit, že Priemysel 4.0 by mal mať vysokú prioritu. V inom dotazníku však 89% technicky zameraných profesií považuje Priemysel 4.0 ako najlepšiu cestu k zvýšeniu produktivity vo výrobe. Naše obavy nás však držia od zavádzania týchto technológií medzi prvými.

Pre zopakovanie jednu, pre nás, dôležitú poznámku:

Ako inžinieri musíme uznať, že porozumenie priemyslu 4.0 a technológií v ňom bude pôsobiť ako most k budúcemu úspechu.
Zdroj:

ENGLISH, T., 2020. How Industry 4.0 Will Affect the Life of Engineers. [online]. Dostupné z: https://interestingengineering.com/how-industry-40-will-affect-the-life-of-engineers

Autor: Michal Paľo / Daily Automation