Delta alebo SCARA robot: Rozdiely, ktoré musíte poznať! | FANUC

Delta aj SCARA majú veľa spoločného

Oba typy robotov sa používajú na vysokorýchlostné práce. Vzhľadom k vysokej zotrvačnosti a konštrukcii oboch robotov je ich užitočné zaťaženie trochu obmedzené. Rýchlostné schopnosti Delta aj SCARA robotov sú ale veľmi úctyhodné.

Aké sú hlavné rozdiely?

1. Užitočné zaťaženie

Pri použití Delta robotov sa väčšinou stretnete so zaťažením 3 kg a menej. SCARA roboty sú všeobecne o niečo robustnejšie. FANUC ponúka dva modely SCARA s hmotnosťou 3 kg a 6 kg. Spoločnosť Epson ponúka model G20 s užitočným zaťažením 20 kg. Yamaha má v ponuke veľké roboty SCARA sa zaťažením až do 50 kg. Rovnako ako u všetkých robotov so sériovým manipulátorom, je užitočné zaťaženie obmedzené predovšetkým veľkosťou a výkonom motorov.

2. Rýchlosť Oba typy robotov zvládnu pracovať vo veľmi vysokej rýchlosti a manipulovať aj s malými súčiastkami. Ak sa pozeráte po robote, ktorý zvládne balenie výrobkov v priamočiarej línii alebo potrebuje určité varianty, čo sa týka dĺžky dopravníka, bude pre vás vhodný Delta robot. V prípade, že by ste chceli prenášať produkty z guľôčkového podávača alebo vykonávali nejaký montážny proces, využili by ste viac robota SCARA. Ak vykonávate vysokorýchlostné odovzdávanie objektov z jedného dopravníka naľavo do druhého dopravníka na pravej strane s lineárnymi pohybmi, je pre vás ideálna Delta robot.

3. Cena S roboty SCARA sa môžete dostať na 200 mm dosahu a čo sa týka konštrukcie a dizajnu, majú tendenciu byť pomerne lacné. Zato Delta roboty majú typicky konštrukciu s veľkosťou 850 mm alebo 1300 mm s väčším odliatkom hore. Ich motory sú tiež o niečo väčšie, aby sa ramená mohli posúvať a získať tak krútiaci moment, ktorý je nevyhnutný. Delta roboty teda bývajú v priemere drahšie.

4. Presnosť a opakovateľnosť Potreba opakovateľnosti je spravidla limitovaná rýchlosťou robota. Dôvodom je to, že rameno robota potrebuje určitý čas na odpočinok po každej póze a po svojom posunutí pri vysokej rýchlosti nastanú vibrácie, ktoré rameno nechajú na chvíľu rozptýlené. To sa zvyšuje spoločne s užitočným zaťažením a dosahom. Delta roboty nie sú tak presné ako roboty SCARA. Napríklad Delta robot Kawasaki YF03N má opakovateľnosť + -0,1 mm. SCARA robot FANUC SR-3iA s hmotnosťou 3 kg má opakovateľnosť 0,01 mm.

5. Montážne aplikácie Pre vysokorýchlostnú manipuláciu so súčiastkami by mohol byť Delta robot tou najlepšou voľbou. Na druhú stranu precíznejšie úlohy s nízkymi nákladmi zvláda lepšie robot SCARA.

Tak teda ... Delta alebo SCARA robot? Rovnako ako u všetkých otázok v oblasti priemyselnej robotiky závisí odpoveď na vašich konkrétnych potrebách. Každá aizácia je jedinečná a je zbytočné hovoriť, že by jedna bola lepšia ako druhá bez akéhokoľvek kontextu. Rovnako je to aj v prípade Delta a SCARA robotov. Váš miestny distribútor alebo systémový integrátor vám pomôže nájsť to najlepšie riešenie, ktoré splní vaše požiadavky.

Najlepšie využitie pre Delta robota Delta roboty vedia byť veľmi rýchle a niektoré z nich zvládnu dokonca 300 úkonov počas 1 minúty. Vďaka svojej rýchlosti sú používané najmä pri manipulácii s rôznymi súčiastkami, pri balení a paletizáci výrobkov. Vie pracovať aj na rozsiahlom pracovnom priestore a svoje výrobné miesto dokážu veľmi šikovne využiť. Veľkou prednosťou je ich schopnosť ušetriť množstvo energie.

Využitie nájdu predovšetkým vo farmaceutickom, potravinárskom, chemickom, elektrotechnickom a automobilovom priemysle. Vhodné sú ale pre všetky odvetvia, ktorá vyrábajú kompaktné elektronické a mechanické zariadenia.

Ideálna práca pre SCARA robota Hlavným cieľom SCARA robotov je čo najpresnejšia simulácia pohybov ľudskej ruky. Vynikajú presnosťou, kompaktnosťou a rýchlosťou, vďaka ktorej ponúkajú precíznu manipuláciu s rôznymi predmetmi. Sú ideálne pre zdvíhanie a premiestňovanie objektov, jednoducho sa ovládajú a je možné ich riadiť na diaľku. Svoje využitie nájdu v elektrotechnickom, potravinárskom i oceliarskom priemysle. Sú vhodné na výrobu zdravotníckych pomôcok alebo podvodných konštrukcií, laboratórne aizácie aj prácu v extrémnych podmienkach.

SCARA Robot - video

DELTA Robot - video

Autor:

FANUC Czech s.r.o

www.fanuc.eu/sk factoryaion.cz