Čo je to Delta robot a ako funguje? | FANUC

Priemyselné Delta roboty vynikajú mnohými špecifickými vlastnosťami, vďaka ktorým sú obľúbené v mnohých odvetviach výroby. Najviac je cenená ich presnosť, rýchlosť a schopnosť šetriť svojim majiteľom pracovné miesto i drahocennú energiu.

Hlavným znakom je rýchlosť a presnosť Delta robot je druh paralelného robota skladajúceho sa z troch ramien spojených univerzálnymi kĺbmi na jednej základni. Svojím vzhľadom pripomína veľkého pavúka a jeho hlavným konštrukčným znakom je použitie paralelogramu v ramene, ktoré majú za úlohu udržiavať orientáciu koncových efektorov. Delta roboty sú obľúbené najmä pri manipulácii so súčiastkami, balenie a paletizáciu. Vedia byť veľmi rýchle, niektoré zvládnu až 300 akcií za jednu minútu.

Otec Delta robota Historicky prvý Delta robot bol vyvinutý začiatkom 80. rokov švajčiarskym profesorom Reymond Clavel, ktorý chcel vytvoriť robota vhodného na manipuláciu s malými a ľahkými predmetmi pri veľmi vysokej rýchlosti. A to sa mu tiež podarilo. Jeho robot disponoval troma prevodovými a jedným rotačným stupňom voľnosti.
Delta robot stvorený pre jemnú manipuláciu Vo výrobe je stále viac vyžadovaná presnosť, rýchlosť a malé nároky strojov na spotrebu energie. Z toho dôvodu sa neustále vyvíja nové manipulátory s dynamickými reťazcami, ktoré možno využívať vo všetkých možných odvetviach priemyslu. Veľmi často sa jedná práve o roboty typu Delta s trojuholníkovou základňou a pohybujúcimi sa platformami.
Pomocník vo farmácii i potravinárstve Pohony u robotov Delta sú umiestnené na základniach, takže je možné ich ramená vyrábať aj z veľmi ľahkých kompozitných materiálov. Využitie Delta robotov k manipulácii s ľahkými predmetmi ocenia najmä vo farmaceutickom, potravinárskom a chemickom priemysle.

Základné vlastnosti a výhody Delta robotov

  • Sú veľmi univerzálne.
  • Dokážu pracovať aj na rozsiahlom pracovnom priestore.
  • Sú navrhnuté pre maximálnu rýchlosť a svižné zrýchlenie.
  • Pýši sa všestrannosťou vysokorýchlostných operácií, manipuláciou a zberom aj veľmi malých dielov.
  • Využívajú sa v celom rade odvetví (potravinárstvo, farmaceutický priemysel, automobilky, chemický priemysel, elektrotechnický priemysel).
  • K dispozícii je 3osý robot, 4osý robot aj 6osý robot Delta. Vybrať si tak môžete taký model, ktorý bude najviac vyhovovať vašim potrebám a požiadavkám.
  • Konštrukcia s paralelný kinematikou a rozsiahly pracovný priestor zvládne aizáciu aj veľmi náročných aplikácií, ktoré tradičné roboty so sériovou kinematickou alebo SCARA roboty nezvládnu.
  • Umožňujú firmám lepšie využiť výrobný priestor.
 

Využitie Delta robotov

1. Podľa zaťaženie Čím väčšie zaťaženie Delta robot má, s tým ťažšími súčiastkami je schopný manipulovať v požadovanej rýchlosti. U tohto typu robotov sa väčšinou stretnete so zaťažením od 0,5 kg do úctyhodných 12 kg.

2. Na základe rýchlosti Modely Delta robotov s výkonnými motormi dokážu zabezpečiť vysoké zrýchlenie počas veľmi krátkej doby cyklu. Toho sa hojne využíva v prípadoch, kedy je potrebné neustále dosahovať vysokorýchlostných operácií zberu.

3. Podľa počtu osí S počtom osí sa zvyšujú nároky na pracovný priestor a zároveň narastá výrobná kapacita Delta robotov. 3osé roboty sa pohybujú iba po 3 osiach, zato zvládnu väčšinu úloh, ktoré im zadáte. 6osé roboty ľudia často využívajú na balenie, paletizáciu alebo triedenie či zberu súčiastok. Zlatým stredom sú potom 4osé roboty, ktoré sa využívajú v odvetviach vyrábajúcich kompaktnej elektronické a mechanické zariadenia.

Čítaj viac  z teórie DELTA Robotov na Daily Automation ...

FANUC Delta robot Spoločnosť FANUC prišla na trh s priemyselnými robotmi radu M-1. K dispozícii sú roboty 3osé, 4osé aj 6osé, aby si každý mohol vybrať najvhodnejší verziu pre svoju potrebu. Všetky roboty sú stvorené pre kompaktné vysokorýchlostné zber a kompletizácia sa zaťažením do 1 kg. Vynikajú šikovnosťou a univerzálnosťou rovnako ako ľudská ruka, a preto sú pre mnohé firmy oveľa prínosnejšie, než veľké a pevné aizácie.

Prispôsobí sa všetkým podmienkam Model M-1 je možné nainštalovať niekoľkými spôsobmi podľa toho, do akého priestoru je potrebujete namontovať. Delta robot od FANUC je vhodný aj k integrácii so strojmi alebo výrobnými linkami v obmedzenom priestore. Môžete ho dokonca odpojiť od stojana a integrovať priamo do stroja.

Chceš sa viac dozvedieť o priemyselných robotoch? Čítaj viac na Daily Automation ... 

Autor:

FANUC Czech s.r.o

www.fanuc.eu/sk factoryaion.cz