Čo je E-Mobilita?

E-Mobilita | Budúcnosť patrí elektromobilite. Táto technológia zaisťuje, že na našich cestách budú ekologické, tiché a efektívne vozidlá. Stále je však potrebné prekonať určité výzvy ... So slovom e-mobilita si mnoho ľudí automatický spája automobilový priemysl - teda hovoria o elektrických autách. Elektronická mobilita však pokrýva oveľa viac kategórií, než len autá. Tak si to trošku pre lepšiu predstavu graficky zobrazme. E-mobilita Prekvapený? Áno, aj taký hoverborad patrí do e-mobility.

Kľúčovým aspektom, ktorý je potrebné zvážiť, je mobilita. Akýkoľvek typ vozidla, ktorý je možné rozpohybovať elektrickou energiou, potenciálne spadá pod vlajku e-mobility.

Všeobecne sú to elektrické vozidlá, ktoré sú poháňané predovšetkým elektromotorom a obvykle získavajú svoj zdroj energie z elektrickej siete. To v podstate znamená, že elektrické vozidlá musia byť nabíjané externe prostredníctvom nabíjacích staníc.

  • Elektromobily - sú to vozidlá (osobné automobily, dodávky, autobusy,...) poháňané jedným alebo viacerými elektromotormi, ktoré využívajú energiu najčastejšie dodávanú z nabíjateľných batérií a dajú sa zapojiť do podpornej nabíjacej infraštruktúry v domácnostiach, na čerpacích staniciach, obchodných centrách a podobne.
  • Vozidlá poháňané vodikom - sú to vozidlá, ktorých palivom je vodík. Ten sa premieňa na mechanickú energiu reakciou kyslíka s vodíkom cez palivový článok, čo následne poháňa elektromotor
  • Hybridné elektrické vozidlá - existujú dva typy:
    • Hybridné elektrické vozidlá (často tiež označované ako HEV) - sú to vozidlá, ktoré sa „nabíjajú počas jazdy“. Typicky HEV využíva ako zdroj energie elektrinu pri jazde pri nízkych otáčkach a pri vyšších rýchlostiach prepína na benzín /naftu.  HEV nemá možnosť zapojenia do elektrickej siete, čo robí tento model lacnejším a menej zložitým ako PHEV
    • Plug-in hybridné elektrické vozidlá (často skrátene PHEV) - ide o vozidlá, ktoré zvyčajne používajú batériu na napájanie vnútorného elektromotora avšak majú tiež prístup k spaľovaciemu motoru. Vozidlo zvyčajne používa elektrickú energiu, kým sa nevyčerpá. Následne sa „naštartuje“ spaľovací motor a začnú sa spotrebovávať fosílne palivá. PHEV predstavuje kompromis medzi spaľovacími motormi a elektrickými vozidlami. 

Vytvorme spolu mobilitu zajtrajška - Pracuj pre Schaeffler

E-Mobilita