Robotické rezanie plazmou | Výhody vs Nevýhody

Rezanie plazmou | Plazmové rezačky sú veľmi výkonné stroje, ktoré dokážu rezať aj hrubé kovy ako horúci nôž maslo. Plazmové rezačky sú nevyhnutnou súčasťou vybavenia niektorých strojárskych firiem. Vo svojej podstate ide o úplný opak zváracieho stroja. Namiesto toho, aby sa kovy spojili, tak sa kov  pod prúdom plazmy z horáku spaľuje a materiál sa delí.

Čo je to rezanie plazmou?

Odborníci tvrdia, že plazma je štvrtý stav hmoty, pričom prvé tri sú tuhý, kvapalný a plynný. Preto je plazmové rezanie procesom tavenia, pri ktorom sa využíva prúd ionizovaného plynu fúkaného vysokou rýchlosťou z horáka. Počas tohto procesu elektrický oblúk horí medzi elektródou (tzv. katódou) a obrobkom (anódou). Plazmový lúč, ktorý vytvára fúkací horák, môže dosiahnuť teploty okolo 20 000 ° C. To je viac ako dosť na rezanie kovu. Priemyselné odvetvia používajú tento proces na rezanie rôznych hrúbok kovu. Čím je prúd teplejší, tým je plazmový rezač výkonnejší a dajú sa s ním rezať aj hrubšie kovy.

rezanie plazmou

Na rezanie hrubších materiálov boli časom vyrobené výkonnejšie a inteligentnejšie stroje. Keďže sa jedná o nebezpečnú prácu,  tak sa robot javí ako ideálna možnosť pre ochranu zdravia operátorov.

Aké sú však výhody a nevýhody takéhoto stroja?

Niektorí ľudia sú proti robotickému plazmovemu rezaniu, zatiaľ čo iní si myslia, že ide o spôsob, ktorý časom úplne nahradí ľudskú pracovnú silu. Či robotické plazmové rezanie nahradí ručné plazmové rezanie, si ešte nie sme úplne istí. Všetko má však určite svoje pozitívne a negatívne stránky.

Výkon

Pravdepodobne najviditeľnejším rozdielom medzi robotickou a manuálnou rezačkou je výkon, ktorý je schopná dodať. Ručné plazmové rezačky sú zvyčajne menšie zariadenia, ktoré sú ľahké a dajú sa ľahko prenášať. Preto nie sú vyrobené so schopnosťou generovať toľko tepla, a preto nemôžu produkovať toľko energie.

Robotické plazmové rezačky sú stacionárne stroje, ktoré sú schopné vytvárať obrovské množstvo tepla.  Aj preto je prúd plazmy ktorú vytvárajú oveľa väčší. Výkon robotických rezačiek a manuálnych je jednoducho neporovnateľný. Pre človeka by bolo tiež nebezpečné stáť pri takom množstve tepla.

Ručné plazmové rezačky sú teda výhodnejšie pre menšie projekty a ľudia ich obvykle používajú v dielni na základné typy rezania alebo na rezanie tenkých materiálov.

Presnosť

Žiadny človek nie je schopný rezať s presnosťou ako robot. Automatické plazmové rezačky sú programované pokročilým spôsobom a na ich navigáciu používajú najmodernejší softvér. Dokážu prerezať kov so šialenou presnosťou. Pri niektorých pracovných činnostiach je veľmi dôležitá presnosť. Rozdiel milimetra môže zničiť konečný produkt. To je s ručnou plazmovou rezačkou takmer nemožné. Človek jednoducho nie je schopný rezať s takou presnosťou, ako to dokáže stroj.

https://youtu.be/P-wUl4AAhWw?t=42

Cena

Ak si plánujete urobiť radosť ručnou plazmovou rezačkou, schopné stroje vás vyjdú na niekoľko stoviek až tisícky eur. Zvárač, ktorý tak pracuje v garáži alebo sa jednoducho rád venuje kutilským projektom, si tak môže takéto plazmové rezačky pravdepodobne dovoliť.

Robotická rezačka je ale skutočne drahá. Takéto stroje stoja aj tisíce eur. Už teraz môžeme povedať, že takýto stroj je teda vhodný skôr pre väčšie strojárske firmy. Stále sú tu však špecializované strojárske firmy, ktoré ponúkajú takéto služby rezania kovov.

Pozri tiež: Ako sa starať o CNC stroj?

Matej Seman | DailyAutomation

Zdroj: roboticsandaionnews.com