Čína: 90% zamestnancov nahradených robotmi! Je spoločnosť pripravená na budúcnosť?

Čína: 90% zamestnancov nahradených robotmi! Produkcia vzrástla o 250% a nepodarky klesajú o 80%
Čína
foto: Industriemuseum Chemnitz

Podľa Monetary Watch, spoločnosť Changying Precision Technology produkujúca mobilné telefóny zamestnávala 650 zamestnancov. Dnes je na rovnakú prácu potrebných 60 ľudí! Luo Weiqiang, generálny manažér spoločnosti hovorí, že v blízkej budúcnosti klesne počet na 20. Ako však hovorí, napriek hrozivo vyzerajúcim číslám produkcia vzrastá a počet nepodarkov klesá!

Roboty a počítače "kradnú" ľudom prácu! Ide o horúcu tému, na ktorú sa dlhodobo diskutuje, a to čoraz intenzívnejšie. Neustále sa hovorí o blízkej budúcnosti, avšak sme na túto budúcnosť pripravený?

Profesor Dr Carl Benedikt Frey a  profesor Michael Osborne z Univerzity of Oxford sa uvedenou problematikou dlhodobo zaoberajú. Podľa nich práve robotizácia a IT sektor ovplyvní množstvo pracovných pozícií medzi ktoré zaraďujú: murárov, analytikov, mäsiarov, maloobchodných predajcov, hotelové a reštauračné hostesky, pokladníkov, ochranné zložky, realitné kancelárie, úradníkov, telefónnych operátorov, kuchárov (nie šéfkuchárov), a mnoho, mnoho ďalších. Uvedený zoznam nemá konca kraja a zoznam pracovných pozícií sa neustále rozširuje.

Technika dosahuje za posledné roky ohromné pokroky, vďaka ktorým sa náš každodenný život stáva jednoduchším. Na druhej strane ľudia prichádzajú o svoju prácu a nie je pre nich jednoduché preklopiť sa do nových pracovných pozícií. Je ľudstvo na takýto obrovský krok pripravené?

Vyjadrite svoj názor a pridajte komentár!

zdroj:

  • zmescience.com
  • futurism.com