#02 CAD systémy (Computer Aided Design)

CAD systémy (Computer Aided Design), čiže počítačom podporované projektovanie odkazuje na rozsiahle odvetvie IT technológií zaoberajúce sa navrhovaním novo-navrhnutých súčastí, strojov a konštrukcií vo virtuálnom prostredí. V skratke sa jedná o používanie pokročilých grafických programov určených na projektovanie.

Vďaka technológiám CAD je možné vizualizovať jednotlivé prototypy. V porovnaní s navrhovaním v minulosti sú CAD systémy veľkým krokom vpred najmä preto, že je možné zhotoviť virtuálne 3D modely, ktoré jednoznačne uľahčujú predstavivosť a taktiež aj horibilne znižujú časové potreby pre návrh. Vo väčšine CAD programov je implementovaná aj tvorba 2D výkresovej dokumentácie, ktorá je natoľko uľahčená, že nie je potrebné ručne rysovať konkrétne súčasti a zostavy, ale program to vykoná za nás.

CAD-systémy
Zdroj: www.3dnatives.com
Uplatnenie CAD systémov je možné nájsť v širokom spektre moderných priemyselných odvetví, najmä v strojárskom, leteckom, elektrotechnickom, stavebnom, atď. Jedná sa o jedny z hlavných inžinierskych systémov, ktoré sa v modernom návrhárstve využívajú.

Prečítaj si viac z kategórie: CAx systémy

Veľkou výhodou CAD systémov je, že pri projektovaní a následných analýzach jednotlivých strojov a súčastí je možné optimalizovať konkrétne tvary, geometriu a rozmery ešte pred začatím samotnej výroby. Týmto spôsobom sa predchádza pomerne vysokým ekonomickým stratám.

CAD-softvéri
Zdroj: www.extrudesign.com
Dnes existujú CAD systémy pre všetky hlavné platformy (Windows, Linux, UNIX a Mac OS X). Niektoré balíky podporujú viacero platforiem. V súčasnosti nie je pre väčšinu CAD softvéru potrebný žiadny špeciálny hardvér. Niektoré systémy CAD však dokážu vykonávať graficky a výpočtovo náročné úlohy, preto možno odporučiť modernú grafickú kartu, vysokorýchlostné (a možno aj viaceré) procesory a veľké množstvo pamäte RAM. Viac o CAD systémoch sa dozviete vo videu: https://www.youtube.com/watch?v=igKq9ORkcHc&ab_channel=Kinvert V priemysle je možné nájsť nespočetné množstvo CAD programov od rôznych komerčných spoločností. Ako pri každom inom softvéri je nutné pre komerčné využitie CAD programu mať zakúpenú licenciu. Každý program je založený zväčša na rovnakom princípe kreslenia a modelovania. Vo väčšine prípadov sa veľmi nelíšia. Najväčšie odlišnosti môžu nastať zväčša len pri postupe tvorby modelu, avšak princíp zostáva zväčša rovnaký. Avšak vždy pred riadnym použitím je nutné si konkrétny program najskôr osvojiť. Medzi najznámejšie CAD programy patria:

Všetky z vymenovaných CAD softvérov samozrejme disponujú tvorbou 3D modelov, tvorbou skladaných zostáv a tvorbou výkresovej dokumentácie z 3D CAD súborov. Avšak skoro každý program disponuje taktiež mnohými doplnkovými systémami, ktoré zjednodušujú a optimalizujú konkrétny návrh ako FEA, CFD, CAM, BIM, atď. Zdroje:

Autor: Dávid Borko | Daily Automation

 Našiel si nezrovnalosti v tomto príspevku? Daj nám o tom vedieť. Pomôžeš tým skvalitniť obsah portálu pre priaznivcov Daily Automation. Vopred ďakujeme za Tvoju ochotu!

info@dailyautomation.com