Famózny robot skladajúci vežu z kameňov ...

ICRA, výskumníci z ETH Zurich predstavujú robota, ktorý dokáže zvládnuť neuveriteľné. Stavba veže z kameňov môže byť aj pre človeka náročnou úlohou. Roboty sú známe svojou precíznosťou a aj to je jeden z dôvodov prečo sa dokáže popasovať s i tak s náročným zadaním.

Zatiaľ čo operácie ako detekcia skál (vápencov), fyzická simulácia, uchopenie a umiestnenie sú autonómne, robot trochu podvádza: každá skala, ktorú môže vybrať, bola vopred naskenovaná 3D, a teda systém má všetky potrebné informácie, ktoré potrebuje na vytvorenie fyzického modelu. Ako však výskumníci tvrdia: "Aj pre ľudí je to v mnohých prípadoch nemalá výzva vytvoriť vežu zo šiestich kameňov bez toho aby spadla." Aj preto si osobne myslím, že tento malý podvod môžeme tomu šikovnému robotovi odpustiť :).

Ako prebieha celý proces? 

Najlepšie je si to vysvetliť podľa obrázka od realizátorov projektu: Ako prvé prebieha spomínané skenovanie 3D pre vytvorenie fyzických modelov. Počas skladania si robot pomocou kamerových systémov naskenuje jednotlivé kamene, na základe vopred pripravených modelov uskutoční fyzickú simuláciu potrebnú pre navrhnutie správneho usporiadania kameňov, ich vhodného uchopenia, plánovania dráhy robota a v poslednom kroku ich vhodného uloženia robotom.

Máte aj vy rovnako zaujímavú aplikáciu? Napíšte nám do redakcie: info@dailyautomation.com Zdroj:

  • www.ethz.ch/de.html
  • spectrum.ieee.org