#12 Analógový signál: 0 to 10V alebo 4-20 mA

Analógový signál| Aký je medzi nimi rozdiel a prečo by Vás to vôbec malo zaujímať?

Pri výbere analógového snímača je jedným z parametrov buď analógové napätie (napr. 0 až 10 V) alebo analógový prúd (napr. 4 až 20 mA). Čo by ste si teda mali zvoliť?

Pokiaľ ide o senzory s analógovým napätím, 0-10V - sú veľmi bežné, sú jednoduché, ľahko sa odstraňuje problém a takmer každý priemyselný ovládač "na planéte" prijíma signál snímača 0-10V. Existujú však niektoré nevýhody. Všetky analógové signály sú citlivé na elektrické rušenie a signál 0-10V určite nie je výnimkou. Zariadenia, ako sú motory, relé či dokonca napájacie zdroje, môžu indukovať napätie na signálnych vedeniach, ktoré môžu degradovať signál snímača 0-10V. Signál 0-10V je tiež citlivý na poklesy napätia spôsobené odporom vodiča, najmä pri dlhých kábloch.

Na druhej strane signál 4-20 mA ponúka zvýšenú odolnosť proti elektrickému rušeniu a strate signálu pri dlhších kábloch.  Ako dodatočný bonus poskytuje signál 4-20 mA  detekciu chybového stavu, pretože signál je aktívny aj pri najnižšej hodnote. Aj pri extrémnej dolnej alebo nulovej polohe senzor stále vysiela signál 4 mA. Ak hodnota niekedy klesne na 0 mA, niečo nie je v poriadku. To isté sa nedá povedať pre snímač 0-10V. Nulové napätie môže znamenať nulovú polohu alebo to môže znamenať, že váš senzor prestal fungovať.

Perfektné vysvetlenie prečo je vhodnejšie využívať práve 4-20mA znázorňuje následujúce video: (Analógový signál)

V niektorých prípadoch môžu byť 4 až 20 mA senzory o niečo drahšie v porovnaní so snímačmi 0 až 10 V. Rozdiel v nákladoch sa však stále zmenšuje a otázny je následný prínos ... Čo poviete vy? Aké sú Vaše skúsenosti?

Služby Daily Automation: Návrh a výroba rozvádzačov