Sedem rád, ako vybrať CNC stroj | Fanuc

Použitie CNC strojov môže výrazne zefektívniť a zlacniť výrobu. Avšak výrobcov je veľa a niekedy je ťažké si  vybrať.

Presnosť, rýchlosť, spoľahlivosť či dobrá cena? Na čo sa treba zamerať?

Je treba zvážiť všetky parametre.

V tomto článku vám poskytneme niekoľko rád, ktorými sa oplatí riadiť pri výbere CNC stroja. výber CNC  

Spoľahlivosť na prvom mieste

Spoľahlivosť je prvá dôležitá vec na čo sa zamerať pri výbere. CNC stroje dokážu zvýšiť konkurencieschopnosť výroby a investovať do nich sa jednoznačne oplatí rovnako ako do priemyselných robotov. Ak si ale zadovážite nekvalitný CNC stroj, na ktorého opravu budete čakať dlhý čas a náhradné diely budú drahé, jeho prevádzka sa predraží.

CNC zarába ak pracuje a nie ak stojí!

CNC Fanuc
CNC Fanuc

Spoľahlivosť by preto mala byť pri výbere na prvom mieste.

CNC je investícia

V modernej výrobe sú CNC stroje nutnosťou, a preto sa ich predaj rapídne zvyšuje. Jedným s rozhodujúcich faktorov pri výbere je cena stroja. Ta samozrejme musí odpovedať vaším finančným možnostiam. Lacné stroje sú však často nekvalitné a ich prevádzka je drahá. Preto sa pri výbere určite neoplatí šetriť.

Cena, presnosť a rýchlosť ruka v ruke

Každý CNC stroj má odlišné technické parametre. Avšak je nepísaným pravidlom že drahšie CNC obrábacie stroje ponúkajú vyššiu presnosť i rýchlosť obrábania. Niektoré CNC obrábacie centrá, ako je napríklad CNC FANUC ROBONANO, dokážu pracovať dokonca s presnosťou na NANOMETER. Vysokorýchlostná fréza FANUC ROBODRILL zase dokáže pracovať  až s 24 tisíc otáčkami za minútu.

Použité či nové?

Niektorí výrobcovia sa snažia ušetriť tým, že kupujú použité CNC stroje. S tým sa však viažu mnohé riziká. U použitých CNC strojov chýba záručná doba. V prípade poruchy si preto musí prevádzkovateľ sám zabezpečiť a zaplatiť ich opravu. Keďže nevie, v akom stave CNC stroj kupuje, môže ho cena opravy nemilo prekvapiť. Investícia do takéhoto stroja sa tým zvyšuje a mnohokrát sa vyšplhá až na cenu nového stroja. S novým CNC strojom preto môžete ušetriť nielen peniaze, ale aj množstvo starostí.

Zaškolenie zamestnancov

Pri výbere je tiež veľmi dôležité zvážiť, od akého výrobcu ho zakúpite. Predaj CNC stroje môžu zrealizovať rôzne firmy. Vždy však nakupujte u skúseného dodávateľa, ktorý sa postará o kompletnú implementáciu stroja do výroby s čím súvisia aj školenia pre zamestnancov a programátorov. Dobrí programátori CNC sa hľadajú ťažko, a preto najjednoduchším spôsobom, ako získať kvalifikovaných pracovníkov, je zabezpečiť zamestnancom vhodný kurz.

Odborný servis CNC stroja

Kvalitného a skúseného dodávateľa CNC spoznáte okrem iného aj podľa toho, že sa nestará iba o predaj, ale ponúkne vám tiež kompletný servis. Spoločnosti, ktoré CNC strojom naozaj rozumejú, majú veľa skúsených odborníkov, ktorí sú vám v prípade potreby k dispozícii.

Dodávateľ stroja a softvéru v jednom

Ak sa vám podarí nájsť dodávateľa, ktorý dodáva ako CNC stroje, tak aj riadiaci systém, máte vyhrané. V prípade problémov získate komplexnú technologickú pomoc a vaše problémy sa budú riešiť oveľa rýchlejšie. Pri CNC strojoch sú určite aj ďalšie parametre na ktoré netreba zabúdať.

Dobrým výberom stroja predídete mnohým problémom a aj vyššia vstupná investícia sa Vám rýchlo vráti.

Tiež pozri: Ako sa starať o CNC stroj?

Autor: Matej Seman | Daily Automation

Zdroj: factoryaion.cz