7 výhod vs. 3 nevýhody e-mobility

V nasledovnom článku si uvedieme niekoľko výhod a nevýhod e-mobility.

Vedeli by ste odhadnúť o aké výhody a nevýhody e-mobility ide ?

Výhody e-mobility

  1. Žiadne primárne emisie

Nulové emisie vypúšťané do ovzdušia. Čo môže byť lepšie a čo to vlastne znamená? Zjednodušene to znamená lepšie zdravie pre našu planétu, a teda aj pre nás. Žiaľ ostatná zima potvrdila, že zdraviu nebezpečné hladiny smogu nie sú len problémom čínskych metropol, ale aj Slovenska. Taktiež treba povedať, že emisie nevplývajú negatívne len na dýchaciu sústavu, ale aj na kožnú, tráviacu a obehovú. A samozrejme majú výrazný vplyv na klímu našej planéty. Extrémne zrýchlené globálne otepľovanie je holý fakt. Ten, čo tvrdí niečo iné, je buď neinformovaný, alebo globálne otepľovanie úmyselne popiera z dôvodu ekonomických záujmov.

  1. Dva batožinové priestory

Keďže elektromobily nemajú v prednej časti objemný motor, môžu v nej mať druhý batožinový priestor. Znamená to značne vyšší komfort z praktického hľadiska.

  1. Väčšia spoľahlivosť pohonnej jednotky

Pohonnou jednotkou elektromobilu je elektromotor. Medzi jeho veľké výhody patrí aj jeho značná konštrukčná jednoduchosť. Skladá sa v postate len z elektromagnetu, medeného vinutia a dalších značne jednoduchších a menej namáhaných komponentov. Takže sa v ňom nemá prakticky čo pokaziť, narozdiel od zložitých spaľovacích motorov, ktoré sú tvorené tisícami súčiastok.

  1. Plynulá jazda

Plynulá jazda vyplýva zo spomínaného krútiaceho momentu, ktorý je dostupný v plnej výške v celom spektre otáčok. Motor tak nemusíte vytáčať do „potrebých“ otáčok, nie je nutné podraďovanie pri prebiehaní a nezaskočí vás ani žiadna „turbodiera“. V zime navyše netreba zahrievať motor na potrebnú prevádzkovú teplotu. K plynulosti napomáha aj brzdenie rekuperáciou.

  1. Tichá prevádzka

Mnohí vodiči, ktorí nikdy nešoférovali elektromobil si myslia, že by im chýbal charakteristický zvuk motora. Nuž z našej skúsenosti vieme, že to je omyl. Všetci, ktorých poznáme a mali možnosť sa odviesť v elektromobile, zhodne tvrdia, že by si na to „ticho“ zvykli. A tí, ktorí už odjazdili väčšie množstvo kilometrov hovoria o návykovom tichu a želali by si, aby aj ich automobil jazdil tak ticho. Predsa len hluk je jeden z najsilnejších faktorov stresu. Pre upresnenie uvádzame, že elektromobil samozrejme nie je zvukotesný. Pri jazde je počuť odvalovanie kolies a logicky pri vyšších rýchlostiach aj aerodynamický hluk.

  1. Nenáročná údržba a lacný servis

Pohonná jednotka elektromobilov je oveľa jednoduchšia ako v prípade spaľovacích áut. Má preto oveľa menej pohyblivých častí, ktoré by sa pokazili a vyžadujú údržbu. Z tohto dôvodu je ich údržba oveľa lacnejšia, rovnako ako poplatky za servis. Viac informácií nájdete v kapitole Servis elektromobilu.

  1. Lacná prevádzka

Niet pochýb o tom, že pohonná „hmota“ elektromobilov, elektrina, je lacnejšia ako palivo pre spaľovacie automobily, benzín či nafta. Navyše ceny ropy búdu s ubúdajúcimi zásobami stúpať, zatiaľ čo náklady na výrobu energie budú vďaka novým technológiám a zvyšujúcemu sa dopytu klesať. Viac informácií nájdete v kapitole Elektromobil a prevádzkové náklady.

Pozri si tiež príspevok: Čo je to e-mobilita? 

Nevýhody e-mobility

  1. Dojazd

Dojazd elektromobilov je snáď najdiskutovanejšou témou. Ak máte potrebu natankovať už pri dojazde 200 km, môžete mať obavy, či včas dorazíte k nabíjacej stanici. Pri elektromobiloch platí, že čím je batéria bližšie k plnému nabitiu, tým sa nabíja pomalšie, ak sa teda ponáhľate, neoplatí sa čakať na jej úplné nabitie.

  1. Obstarávacia cena

Obstarávacia cena elektromobilu je vo všeobecnosti výrazne vyššia, ako v prípade porovnateľného spaľovacieho automobilu. Avšak netreba zabúdať na prevádzkové náklady elektromobilov, ktoré sú na druhú stranu oveľa nižšie. A to vďaka cene za elektrickú energiu v porovnaní s cenami benzínu a nafty, ako aj servisným nákladom, keďže pohonná jednotka elektromobilov je konštrukčne oveľa jednoduchšia a nepotrebuje takú náročnú údržbu ako spaľovacie motory s prevodovkou.

  1. Vyššia hmotnosť spôsobená rozmernou sústavou batérii

Elektromobily sú vo všeobecnosti ťažšie ako porovnateľné spaľovacie automobily. A to kvôli objemným batériám. Aj napriek tomu, že elektromotor je ľahší ako spaľovací motor, vážia napríklad elektromobily nižšej strednej triedy zhruba o 15 až 20 % viac ako porovnateľné „spaľováky“.

Váha batérie však paradoxne zlepšuje manévrovateľnosť vozidla. Tým, že sú batérie implementované do podlahy, sa významne znižuje ťažisko. To má vplyv nielen na manévrovateľnosť, ale aj na stabilitu vozidla, čím sa zvyšuje jeho bezpečnosť. Teda táto nevýhoda je iba akousi polonevýhodou.

Autor: Peter Čurma | Daily Automation