3D videnie ako revolúcia v logistike

3D videnie | Automatizácia vďaka neustálemu technologickému pokroku v robotike a v 3D strojovom videní rýchlo naberá na obrátkach. Potrebu aizácie sme si uvedomili hlavne teraz počas pandémie COVID-19, pre ktorú muselo veľa výrobných prevádzok pozastaviť výrobu. Jednou z oblastí, v ktorej sa trend 3D strojového videnia posúva míľovými krokmi je logistika.

Jednoduchšia depaletizácia pomocou AI (artificial intelligence-umelá inteligencia)

Úspešnosť riešení inteligentnej depaletizácie závisí od výkonného 3D strojového videnia a pokročilých algoritmov umelej inteligencie. Robot musí byť naučený rozoznávať veľké množstvo rozmerov krabíc, ich tvarov, farieb, textúr povrchov a podobne. Univerzálnosť takýchto riešení spočíva aj v tom, že škatule nemusia byť dokonalé rozmiestnené na palete . Môžu byť dokonca naklonené v uhle alebo naukladané s takmer žiadnou viditeľnou medzerou. Najlepšie depaletizačné systémy poháňané AI robia proces vykladania paliet podstatne rýchlejším, efektívnejším, bezpečnejším a v konečnom dôsledku aj nákladovo efektívnym. 

Ako to funguje?

Jednou zo spoločností, ktorá sa zaoberá tiež oblasťou logistiky, je aj slovenská spoločnosť Photoneo. Tá vybavuje roboty "3D videním". Systém ako prvé vykoná skenovanie celej palety. Sken sa následne prenesie do súboru údajov o 3D obraze a  spracuje sa za pomoci algoritmov AI. Tie okamžite rozpoznajú a lokalizujú každú škatuľu. Systém vyšle robotovi príkaz na vykonanie vykladania pomocou špeciálneho univerzálneho uchopovača/efektora.

Neoplatí sa čakať

Výhody spojené s použitím aizovaného depaletizačného zariadenia sú dlhodobé, no viditeľné od prvého dňa od nasadenia. Okrem výhod ako je zvýšená produktivita a úspora nákladov je tu aj ďalší dôležitý aspekt, a to bezpečnosť. Pri ručnej manipulácii sa mnoho krát manipuluje s ťažkými bremenami. To často vedie k zraneniam, najmä dolnej časti chrbta. Robot môže navyše pracovať nepretržite, bez toho, aby sa niekedy unavil alebo vyžadoval zásah človeka.

Konkurencia je silná, požiadavky trhu sú extrémne vysoké a logistické spoločnosti, ktoré chcú udržať krok, nemajú inú možnosť, ako nasadiť riešenia, ktoré im pomôžu zefektívniť ich procesy. Cesta k úspechu je aizácia a integrácia robotov s AI. Prostriedky už existujú a práve preto sa neoplatí ďalej čakať.

3D videnie , 3D photoneo

 

Tiež by ťa mohlo zaujímať: Autonómne vozidá AGV ako súčasť INDUSTRY 4.0

Autor: Matej Seman | Daily Automation

Zdroj: www.photoneo.com

dcvelocity.com