36 robotov stáča 185 miliónov litrov vína ročne! FANUC

FANUC & Freixenet | Na začiatku to znelo trochu šialene, na konci však stojí "fľašovateľ" vína s 36 priemyselnými robotmi FANUC. Keď sa španielsky výrobca vína Freixenet v roku 1996 začal zaujímať o aizáciu svojej výroby, zrejme ani netušil, kam až to s ňou dotiahne.

Značka Freixenet vznikla v roku 1914 a od tej doby neprestala rásť, až sa prepracovala k titulu najväčšieho producenta šumivého vína na svete a zároveň najväčšieho vývozcu španielskeho šumivého vína Cava.

Výroba Cava je síce o tradíciách (postupuje sa rovnako ako u šampanského, len s iným hroznom), no biznis sa musí prispôsobovať svetovému vývoju, inak ho predbehne konkurencia. Vo Freixenet preto premýšľali, ako výrobu čo najviac zefektívniť. Prišlo slovo na aizáciu.

V 90. rokoch nebolo využitie industriálnych robotov zďaleka tak rozšírené ako dnes a väčšina ľudí si veľké neforemné stroje spájala s výrobou automobilov alebo ťažkej techniky. Toho sa ale Freixenet nebál. Alebo aspoň nie toľko ako ostatní.

Šialený nápad prerástol v šialenú produkciu

Prvý kontakt s firmou FANUC sa uskutočnil v roku 1996. Všetko to začalo jedným "šialeným "nápadom. Tam, kde iné značky videli len problémy, FANUC naopak videl príležitosti a povzbudzoval nás, aby sme projekt uskutočnili. Momentálne máme na svojej hlavnej pobočke vo výrobe už 36 robotov, "hovorí o spolupráci manažér údržby vo Freixenet Pere Gibert Guasch.

Spomínaných 36 robotov sa zapája do všetkých častí stáčacieho procesu. Sú pri samotnom plnení fliaš, pomáhajú pri skladovaní v pivniciach aj v procese paletovania, kedy sa fľaše pripravujú na odoslanie do predaja. Na začiatku pritom boli len dva paletizačné roboty FANUC zo série M-410. Zamestnanci im vtedy dali láskyplné prezývky "ZIPI" a "ZAPE".

"Čo sa produktov týka, u FANUCu sme vždy našli robota, ktorý zodpovedal našim aktuálnym požiadavkám," dodáva Guasch s tým, že firma už uvažuje nad ďalšiou expanziou svojej robotickej flotily.

Milióny fliaš vďaka robotom

Vďaka aizácii výrobného procesu zvládne dnes Freixenet vyprodukovať 185 miliónov fliaš vína ročne.

Viac ako 80% celkovej produkcie je určené pre export do zahraničia. Firma predáva na 150 trhoch sveta a má celkom 18 veľkých viníc v 7 rôznych krajinách.

  "Jedine v spolupráci s tými najlepšími značkami môžeme zvyšovať kvalitu nášho produktu a pokračovať vo výrobe najlepšieho vína Cava na svete s maximálnou kvalitou", dodáva Guasch. Na otázku, ako by jedným slovom definoval firmu FANUC, odpovedá:

"Spoľahlivosť."

Autor: Martin Müller/ FANUC

Prečítaj si taktiež: Ideálny partner vo výrobe | Nový Fanuc CRX